To oni tworzą kulturalny klimat Zielonej Góry

11 Wrzesień 2014
- Tworzycie klimat miasta. Bez was byłoby o wiele mniej barwnie i ciekawie – prezydent Janusz Kubicki komplementował tegorocznych laureatów miejskich nagród kulturalnych.

Tegoroczna uroczystość wręczania prezydenckich nagród zyskała telewizyjną oprawę. Nadawana była w środę, na żywo, z Palmiarni.
- Tworzycie klimat miasta. Bez was byłoby o wiele mniej barwnie i ciekawie. Dziękuję za wasze zaangażowanie, za waszą pasję i za wasze dokonania. Proszę o więcej – prezydent komplementował laureatów.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej. Prezydent w tym roku wyróżnił Społeczne Ognisko Artystyczne, Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Stowarzyszenie Spokotaniec, Chór Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku Moderato, Lubuskie Towarzystwo Gitarowe, Zielonogórski Klub Tańca Sportowego Bugs, Kabaret Ciach oraz Telewizję Polską, oddział w Gorzowie Wlkp.

Nagrody indywidualne otrzymali: Andrzej Stefanowski (malarz, grafik, autor albumu o Zielonej Górze), Jerzy Markiewicz (dyrygent, założyciel i dyrektor Collegium Viridimontanum), Janusz Koniusz (poeta i prozaik, publicysta, wieloletni redaktor naczelny nieistniejącego już słynnego dwutygodnika „Nadodrze”), Marzena Więcek (aktorka, reżyserka, dyrektorka zielonogórskiego festiwalu filmowego Quest Europe).
(pm)

Filip Czeszyk, Stowarzyszenie Spokotaniec: - Grupa taneczna Spoko istnieje już 20 lat. Przez ten czas mocno wrośliśmy w pejzaż miasta i wychowaliśmy kilka pokoleń zielonogórzan. Naszą najmocniejszą stroną jest połączenie profilaktyki zdrowotnej z wrażliwością artystyczną. Oprócz tego uczymy trudnej sztuki współpracy. W pewnej sensie jesteśmy antidotum na niebezpieczeństwo samotności w internecie.

 

Artur Gurec, dyrektor TVP Gorzów Wlkp.: - Prezydencka nagroda to dowód uznania dla naszego dorobku. To nagroda za nasz dobry warsztat, dobre pomysły i zaangażowanie. Od kilku lat współpracujemy z miastem przy promowaniu i relacjonowaniu winobraniowego tygodnia. I skoro dostaliśmy prezydencką nagrodę, to widocznie nasza praca zyskała wysoką ocenę, z czego się bardzo cieszę.

 

 

Janusz Koniusz, poeta: - Do Zielonej Góry przyjechałem 60 lat temu, z nakazem pracy, właśnie w porze Winobrania. Planowałem powrót do rodzinnych stron, ale zostałem na stałe. 1 lutego br. skończyłem 80 lat. Jeszcze w tym roku, w połowie listopada, opuści drukarnię mój najnowszy tomik poetycki. Wciąż nie mam dobrego tytułu. Co podoba mi się rano, wieczorem trafia do kosza.

 

Marzena Więcek, poetka, aktorka i reżyserka: - W 2015 r. planuję ukończyć produkcję mojego filmu „Kolekcja sukienek”. To film o potrzebie rozmowy. Zdjęcia, kręcone głównie w zielonogórskich plenerach, ukończę do grudnia br. Pieniądze pozyskałam trochę od sponsorów, trochę od prezydenta miasta i marszałka, trochę z własnych oszczędności. Premiera w okolicach marca. W Warszawie i Zielonej Górze.