Miliony na lubuską onkologię. Czas budować centrum

27 Październik 2023
To już pewne. Dzięki 243 mln zł z Funduszu Medycznego w Zielonej Górze powstanie Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii.

To bezcenna wiadomość dla szpitala, uniwersytetu i pacjentów. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze znalazł się wśród 19 placówek w kraju, których wnioski o dofinansowanie infrastruktury onkologicznej pomyślnie przeszły przez konkursowe sito resortu. Udział w tym niewątpliwym sukcesie mają też sami Lubuszanie, którzy od marca ochoczo podpisywali petycję urzędu marszałkowskiego „Tak dla lubuskiej onkologii”.

- Popieram ten pomysł - powiedział również prezydent Janusz Kubicki i na stronie urzędu miasta także pojawiła się petycja, pod którą swe poparcie dla inicjatywy budowy centrum onkologii w Zielonej Górze wyrażali mieszkańcy naszego miasta.

Bardzo potrzebna placówka

Konkurs rozstrzygnięto w połowie października. Łącznie do 19 podmiotów z 14 województw na onkologię z Funduszu Medycznego popłyną aż 4,2 mld zł. Dla Zielonej Góry to kwota prawie 243 mln zł, czyli 100 procent wnioskowanej przez szpital dotacji. Całe przedsięwzięcie ma kosztować prawie 253 mln zł, a inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2024-2027.

- Ta placówka jest bardzo potrzebna - cieszy się m.in. prezydent Zielonej Góry. A prezes zarządu szpitala Marek Działoszyński przypomina, że w ostatnich trzech latach liczba pacjentów na oddziałach onkologicznych lecznicy wzrosła z 13,6 tys. w 2019 r. do prawie 19,3 tys. w 2022 r. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć prace nad powstaniem centrum - zapowiada szpital.

Lubuski projekt zakłada nie tylko budowę nowoczesnego centrum onkologii, ale również zakup wysokospecjalistycznego wyposażenia dla jego oddziałów oraz doposażenie Zakładu Patomorfologii oraz Zakładu Radioterapii, które są z nimi funkcjonalnie związane.

Więcej łóżek, lepsze warunki

Jak zapowiada lecznica, nowy czterokondygnacyjny budynek stanie za Polikliniką i będzie niejako przedłużeniem głównych budynków szpitala (B i C). Znajdą się w nim m.in. oddziały chirurgii onkologicznej (planowany jest rozdział obecnego oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej na dwa odrębne oddziały), chirurgii klatki piersiowej i otorynolaryngologii, kompleks poradni oraz baza zespołu transportu medycznego. Dziś funkcjonują w warunkach nieprzystający do współczesnych wyzwań. Te mają się zmienić diametralnie. Ponieważ na dwóch oddziałach nowego centrum o 19 wzrośnie liczba łóżek dla pacjentów, czas ich oczekiwania na leczenie będzie krótszy.

Nowy obiekt wpłynie też na poprawę komfortu osób chorych nowotworowo i ich rodzin oraz warunków leczenia z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej i z interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta podczas hospitalizacji. Skorzystają też studenci, rezydenci i lekarze specjaliści, którzy zechcą tu podwyższać swoje kwalifikacje i umiejętności.

(el)