Życzliwe ludziom Jany

2 Sierpień 2014
- Od początku polubiliśmy tę wieś i jej mieszkańców. Są ludźmi życzliwymi i przyjaznymi. Kiedy wyjeżdżam, nie martwię się, że zostawiam dom bez opieki – zwierza się przed kamerą Halina Zielińska, właścicielka miejscowego przedsiębiorstwa.

- Mieszkańcy Jan są spokojnymi, porządnymi ludźmi – dodaje z przekonaniem pani Halina. Sprowadziła się tu w 1994 r. Od tego roku działa też rodzinna firma Zielińskich. Kamera filmowców ze Stowarzyszenia Dobry Start pokazuje panie przy maszynach do szycia, prześlizguje się po rzędach szpulek z kolorowymi nićmi, skupia oko na stojących równiutko botkach i ciepłych kapciach. Bo tu powstają elementy obuwia dla dużej firmy z Czerwieńska. W zakładzie państwa Zielińskich pracuje ponad 30 osób. - Większość pracowników to mieszkańcy Jan, a więc mają blisko do pracy, nie muszą dojeżdżać do Zielonej Góry, to na pewno duży plus – uśmiecha się właścicielka. W wypowiedź pani Haliny wplecione są migawki z wiejskiego festynu. Przypadek? Pomyłka filmowca? Nic podobnego! Okazuje się, że firma Zielińskich stara się integrować miejscowych, wspiera różne inicjatywy sołeckie, w tym imprezy i festyny.

A lektor uświadamia nas, że mieszkańcy chętnie uczestniczą we wszelkich inicjatywach lokalnych. Powołali nawet Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jany. Ze „swoich ludzi” bardzo dumna jest sołtys Monika Turzańska. - Mamy tu stałą grupę, która pomaga i wspomaga działania – mówi. I chwali mieszkańców m.in. za zaangażowanie w organizację corocznego święta wsi – to Dzień Mieszkańca Jan. – I okazja, by się spotkać, wspólnie pobawić – dodaje pani sołtys. – Nic dziwnego, że nasza miejscowość cieszy się zainteresowaniem nowych mieszkańców, kupują tu działki, stawiają domy. I z takim optymizmem wprowadzają się do nas.

Za chwilę widzimy panią Monikę w zupełnie innej scenerii. Stoi gdzieś w lesie, pośród zieleni poszycia i tajemniczych nagrobków. Za nią uwija się kilka osób, nawet dzieci coś pilnie porządkują. – Znajdujemy się na zabytkowym, ewangelickim cmentarzu. Tu leżą pierwsi mieszkańcy Jan, narodowości niemieckiej. To element historii naszej wsi. Chcemy o to miejsce zadbać, upamiętnić je – tłumaczy sołtyska.

W całym filmie widać zresztą tę niesamowitą dbałość i troskę o „małą ojczyznę”. Oczkiem w głowie wszystkich mieszkańców jest kościół. Kamera pokazuje nam świątynię z zewnątrz, w całej krasie. Lektor przypomina, że promotorem i pomysłodawcą powstania kościoła był ks. Leszek Gościmiński, potem budowę przejął ks. Michał Zielonka z Zawady.

Wędrujemy, wraz z filmowcami, do wnętrza świątyni. Jasnego, rozświetlonego, zadbanego. Widać, że ktoś cały czas dogląda miejsca. Wszędzie czyściutko, dekoracje, w wazonach świeże kwiaty. Budowę wspomina Zofia Warcaba: - Głównymi sponsorami i takimi wspomożycielami, przez całe dzieło, do dziś, są rodziny mieszkające tutaj, prowadzące działalność rzemieślniczą: państwo Zielińscy i państwo Bratkowscy, ale zaangażowanie i pomoc mieszkańców są cały czas bardzo duże – mówi. - To dla nas szczególne miejsce, jest naszym oczkiem w głowie i naszą chlubą. Mam nadzieję, że będziemy się tu spotykać aż do końca naszych dni i zawsze będziemy o to miejsce dbać.

Z kamerą odwiedzamy też przytulny punkt biblioteczny, gdzie Renata Gawrońska opowiada o najmłodszych czytelnikach. Zaglądamy na boisko, gdzie o wynikach swojej drużyny mówi Łukasz Zasimuk z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego LZS Jany. Operator filmuje stado dorodnych krów i rolnika Jana Andrykiewicza, który zachwala tutejsze gleby i przekonuje, że w Janach warto postawić na gospodarkę ekologiczną.

Daria Śliwińska-Pawlak

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki