Przyjdź i świętuj z rodzinami zastępczymi

26 Maj 2017
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego rusza w tę sobotę, w Drzonkowie. Potrwa od godz. 10.00 do 17.30. W programie liczne wykłady, dyskusje oraz zabawy organizowane z myślą o aktywnym i miłym spędzeniu czasu przez całe rodziny.

To już czwarta edycja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Święto od początku organizowane jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze. Zamysł jest taki, aby przy pomocy popularnych wykładów oraz wspólnej zabawy nie tylko dać okazję do przeżycia kilku godzin w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu. Głównym zamiarem organizatorów jest popularyzacja samej idei rodzicielstwa zastępczego.

- Naszym celem jest pozyskać jak najwięcej małżeństw, które gotowe byłyby poświęcić się zawodowemu wychowaniu cudzych dzieci. Im więcej rodzin zastępczych, tym mniej podopiecznych w domach dziecka – przekonuje Agnieszka Bartkowicz, która odpowiada za organizację najbliższego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

O skali problemu najwymowniej świadczą liczby. W powiecie zielonogórskim ok. 200 dzieci przebywa obecnie w 100 rodzinach zastępczych. To mało, oczekujących dzieci jest znacznie więcej, ale każdego roku zaledwie pięć małżeństw pomyślnie kończy w Centrum specjalne szkolenie.

Jak twierdzą organizatorzy: - Wiedza o możliwości prowadzenia rodziny zastępczej w charakterze stałej pracy zawodowej wciąż z trudem przebija się do społecznej świadomości. Organizacja dni rodzin zastępczych ma pomóc w rozpropagowaniu i pozyskaniu chętnych do wykonywania tej pracy.

Sobotnie święto rozpocznie się o godz. 10.00 od rejestracji uczestników. W programie wykłady, np. Jak świadomie uczestniczyć w budowaniu tożsamości dziecka?, spotkanie z przedstawicielem Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej oraz pracownikiem Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze na temat zmian w procedurze adopcyjnej.

Dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje. Od godz. 10.45 do 12.45 można będzie skorzystać z przejazdu bryczką, wziąć udział w licznych grach i zabawach sportowych oraz sprawdzić celność oka na terenie strzelnicy pneumatycznej. Nie zabraknie smakowitości. O godz. 12.45 zaplanowano przerwę na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Mały Człowiek”. O godz. 14.30 zacznie się rodzinne grillowanie. Wspólna zabawa zakończy się w okolicach 17.30. Wszystkie imprezy sobotniego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbędą się na terenie ośrodka sportowego w Drzonkowie.

Szczegółowych informacji udziela Agnieszka Bartkowicz, telefon: 68 45 27 550.

(pm)