Przyjdź i świętuj z rodzinami zastępczymi

26 Maj 2017
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego rusza w tę sobotę, w Drzonkowie. Potrwa od godz. 10.00 do 17.30. W programie liczne wykłady, dyskusje oraz zabawy organizowane z myślą o aktywnym i miłym spędzeniu czasu przez całe rodziny.

To już czwarta edycja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Święto od początku organizowane jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze. Zamysł jest taki, aby przy pomocy popularnych wykładów oraz wspólnej zabawy nie tylko dać okazję do przeżycia kilku godzin w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu. Głównym zamiarem organizatorów jest popularyzacja samej idei rodzicielstwa zastępczego.

- Naszym celem jest pozyskać jak najwięcej małżeństw, które gotowe byłyby poświęcić się zawodowemu wychowaniu cudzych dzieci. Im więcej rodzin zastępczych, tym mniej podopiecznych w domach dziecka – przekonuje Agnieszka Bartkowicz, która odpowiada za organizację najbliższego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

O skali problemu najwymowniej świadczą liczby. W powiecie zielonogórskim ok. 200 dzieci przebywa obecnie w 100 rodzinach zastępczych. To mało, oczekujących dzieci jest znacznie więcej, ale każdego roku zaledwie pięć małżeństw pomyślnie kończy w Centrum specjalne szkolenie.

Jak twierdzą organizatorzy: - Wiedza o możliwości prowadzenia rodziny zastępczej w charakterze stałej pracy zawodowej wciąż z trudem przebija się do społecznej świadomości. Organizacja dni rodzin zastępczych ma pomóc w rozpropagowaniu i pozyskaniu chętnych do wykonywania tej pracy.

Sobotnie święto rozpocznie się o godz. 10.00 od rejestracji uczestników. W programie wykłady, np. Jak świadomie uczestniczyć w budowaniu tożsamości dziecka?, spotkanie z przedstawicielem Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej oraz pracownikiem Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze na temat zmian w procedurze adopcyjnej.

Dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje. Od godz. 10.45 do 12.45 można będzie skorzystać z przejazdu bryczką, wziąć udział w licznych grach i zabawach sportowych oraz sprawdzić celność oka na terenie strzelnicy pneumatycznej. Nie zabraknie smakowitości. O godz. 12.45 zaplanowano przerwę na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Mały Człowiek”. O godz. 14.30 zacznie się rodzinne grillowanie. Wspólna zabawa zakończy się w okolicach 17.30. Wszystkie imprezy sobotniego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbędą się na terenie ośrodka sportowego w Drzonkowie.

Szczegółowych informacji udziela Agnieszka Bartkowicz, telefon: 68 45 27 550.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki