Chwała sztuce! Medal dla konserwatorki

7 Lipiec 2023
Izabela Ciesielska, miejska konserwator zabytków, otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku gościło najwybitniejszych specjalistów z Polski zajmujących się tematyką zabytków. Najbardziej zasłużeni w ochronie kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz złote, srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Okazją do przyznania wyróżnień było 20-lecie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W 2003 r. nastąpiła „zabytkowa rewolucja”. Od tego czasu ochrona zabytków nie jest już wyłącznie kompetencją administracji rządowej, ale też jednostek samorządu terytorialnego.

To właśnie podczas gali w Gdańsku zielonogórska konserwator Izabela Ciesielska dowiedziała się o niezwykłym wyróżnieniu. - To zaszczyt i docenienie wieloletniego trudu - komentuje nagrodzona.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) nadawany jest osobom wyróżniającym się w twórczości artystycznej, działalności kulturalnej, ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

(ah)