Żegnamy sołtysów i wybieramy nowych

8 luty 2019
- Przed nami nowa, pięcioletnia kadencja sołtysów i rad sołeckich. Wszystkim dotychczasowym sołtysom dziękuję za ciężką pracę i życzę wszystkiego dobrego w życiu osobistym i zawodowym – dziękował prezydent Janusz Kubicki.

Władze miasta zawsze dużą wagę przywiązywały do pracy 17 zielonogórskich sołtysów. – Jesteście bardzo ważnym ośrodkiem życia waszych sołectw. Bez pracy, cierpliwości i wielkiego oddania sołtysów nie byłoby większości udanych inicjatyw społecznych. Chylę czoło przed waszym wielkim zaangażowaniem i zarazem proszę o wybaczenie, jeśli nie wszystko się udało. W kolejnych latach, taką mam pewność, zdołamy nadrobić wszystkie zaległości – deklarował prezydent podczas uroczystego pożegnania wciąż jeszcze urzędujących sołtysów, we wtorek, w Palmiarni.

Każdy sołtys otrzymał z rąk prezydenta ozdobne podziękowania. Po chwili, już w kameralnej atmosferze, sołtysi zasiedli przy pięknie przystrojonym stole, gdzie czekał na nich poczęstunek. Rozpoczęły się wspomnienia. Na jedną z ciekawszych refleksji pokusiła się Mirosława Jabłonka, sołtyska Raculi.

- Mieszkańcy szybko uznali, że sołtys powinien być dla nich nie tylko kimś w rodzaju anioła opiekuńczego, ale także spowiednika. Takie postrzeganie roli sołtysa niesie ze sobą potrzebę dużego zważania na wypowiadane słowa. Dla sołtysa nie ma sytuacji oficjalnych i prywatnych, cały czas pełni swój urząd, dlatego musi być rozważny i delikatny, aby nie urazić swego rozmówcy. Słowa mają czasami wagę kamienia – wyjaśniła nam sołtyska Raculi.

Do podziękowań pod adresem sołtysów przyłączyły się władze dzielnicy Nowe Miasto: przewodniczący rady Zenon Rabęda, szef zarządu Sebastian Jagiełowicz, dyrektor miejskiego departamentu ds. dzielnicy Mariusz Zalewski.

Już 8 lutego rozpocznie się sołecki maraton wyborczy. Na pierwszy ogień pójdą Jany. Obok (patrz ramka) drukujemy aktualny harmonogram wyborów sołtysów i rad sołeckich w kolejnych sołectwach.

(pm)

TERMINY WYBORÓW SOŁTYSÓW I RAD SOŁECKICH

* Jany/Stożne – 8 lutego, godz. 18.00 – punkt biblioteczny, ul. Jany 3a

* Zatonie/Marzęcin – 13 lutego, godz. 18.00 – świetlica, ul. Zatonie-Zielonogórska 38

* Stary Kisielin – 15 lutego, godz. 17.00 – filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53

* Krępa – 22 lutego, godz. 18.00 – świetlica, ul. Krępa-Odrzańska 51

* Barcikowice – 23 lutego, godz. 16.00 – świetlica, ul. Barcikowice 15A

* Drzonków – 4 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Drzonków-Olimpijska 48A

* Nowy Kisielin – 5 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Nowy Kisielin-Odrzańska 64

* Jeleniów – 10 marca, godz. 11.00 – świetlica, ul. Jeleniów

* Kiełpin – 11 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Kiełpin 9

* Przylep – 12 marca, godz. 18.00 – Zespół Edukacyjny nr 6, ul. Przylep-8 Maja 6

* Ługowo – 13 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Sucha 12

* Sucha – 14 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Sucha 12

* Łężyca – 15 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Łężyca-Odrzańska 64

* Racula – 16 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Racula-Głogowska 64

* Jarogniewice – 18 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Jarogniewice 23A

* Zawada – 19 marca, godz. 17.30 – świetlica, ul. Zawada-Zielonogórska 62A

* Ochla – 20 marca, godz. 18.00 – świetlica, ul. Ochla-Św. Jadwigi Śląskiej 1

*** Pamiętajmy: głosować mogą osoby mieszkające w danym sołectwie, nie trzeba być zameldowanym na pobyt stały. Na liście obecności podajemy swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpisujemy się.

Jeśli w tzw. pierwszym terminie (godzina, którą podajemy powyżej) nie będzie wymaganej liczby uprawnionych do głosowania (10 proc. uprawnionych), godzina rozpoczęcia zebrania przesuwa się o 15 minut – dla drugiego terminu nie jest już istotna frekwencja.