W Zielonej Górze wykształcą pilotów

17 Styczeń 2020
Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Uniwersytet Zielonogórski i Zespół Szkół Technicznych podpisali porozumienie, które pozwoli na kształcenie mechaników lotniczych oraz pilotów.

Lotnictwo ma się stać jedną z lubuskich specjalizacji, tak przynajmniej zakłada strategia rozwoju Lubuskiego, ale brakuje nam kadr. Dzięki współpracy aeroklubu z uczelnią i szkołą średnią ma się to wkrótce zmienić.

Proces kształcenia zaczynałby się w Zespole Szkół Technicznych. – Przygotujemy uczniów na poziomie podstawowym, żeby mogli pracować jako technicy i mechanicy lotniczy – przekonuje Mariusz Kita, dyrektor ZST. W czerwcu w szkole ruszy ośrodek egzaminacyjny, a od 1 września pięcioletnia klasa o profilu technik-mechanik. Przygotowano pracownie i zakupiono sprzęt.

Po technikum mechanicy lotniczy będą mogli kształcić się dalej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pierwszy nabór na specjalizację inżynier-mechanik lotniczy już się odbył.

- Jeszcze nie wiemy, ile dokładnie będzie miejsc, zapewne między 30 a 60. Kierunek ruszy w październiku – zadeklarował prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich UZ.

Aby cały model kształcenia mógł wystartować, Ośrodek Szkolenia Lotniczego przy Aeroklubie Ziemi Lubuskiej musi uzyskać specjalny certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- Aeroklub od „zera” może wykształcić pilota, który będzie później mógł pracować w liniach lotniczych – twierdzi dyrektor Artur Haładyn. – Dotychczas największą barierą był brak kadry szkoleniowej. Dzięki uczelni to się zmieni.

O pieniądze na uruchomienie specjalizacji lotniczej ma się postarać lubuski urząd marszałkowski. – Przecież port lotniczy w Babimoście ma przed sobą dobrą przyszłość – zapewnia Marcin Jabłoński, wicemarszałek województwa. – Aby poszerzyć ofertę lotów i wprowadzić usługę załadunku lotniczego, potrzebni są nam dobrze wykształcone kadry – podkreśla.

Z czwartkowego porozumienia podpisanego w Przylepie zadowolony jest także prezydent Janusz Kubicki. - Wszyscy wiemy, że coraz więcej osób korzysta z samolotów. Potrzebujemy ludzi, którzy te samoloty będą nie tylko pilotować, ale także serwisować – podkreśla prezydent.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki