Stawiamy na kosmiczne technologie

22 luty 2017
- W kosmos od razu nie polecimy, ale tutaj, na naszej ziemi, będziemy chcieli stworzyć coś dla kosmosu – żartuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie ma powstać tzw. Park Technologii Kosmicznych.

Na specjalnej konferencji prasowej lubuska marszałek oznajmiła, że Lubuskie wystąpiło do NEREUS, czyli europejskiego konsorcjum regionów branży kosmicznej, o wpisanie nas do rejestru jako regionu z potencjałem w tej dziedzinie.

- Potrzebna jest infrastruktura, która już powstała i kadra naukowa. Możemy z dumą się pochwalić, że mamy gotową kadrę inżynierską, w tym wybitnych naukowców. Nie można zapominać również o łączeniu nauki z biznesem, tutaj znowu mamy solidne wsparcie. W tym obszarze spore osiągnięcia ma bowiem firma Hertz - jedna z najbardziej aktywnych firm kosmicznych w Polsce, która chce zaangażować się w partnerstwo na rzecz powstania PTK. Projektem zainteresowana jest także firma niemiecka – przekonywała marszałek Polak.

Wsparcie dla inicjatywy powstania Parku Technologii Kosmicznych zadeklarował słynny gen. Mirosław Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie, który w poniedziałek odwiedził Zieloną Górę. Był gościem specjalnym konferencji i sesji Sejmiku Samorządowego Województwa Lubuskiego. M. Hermaszewski uważa, że pomysł budowy PTK jest bardzo trafiony.

- Technologie kosmiczne stają się wiodącą dziedziną w rozwoju technologii. Mają zastosowanie absolutnie w każdej dziedzinie życia. Na całym świecie mówi się, że dolar zainwestowany w ten obszar, daje cztery dolary zwrotu – tłumaczył gen. Hermaszewski.

Ważnym partnerem projektu jest Uniwersytet Zielonogórski.

- Uczelnia będzie wspierać ten projekt swoim zapleczem infrastrukturalnym i kadrowym. Ten projekt jest szansą na rozwój dla studentów - mówił prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju UZ.

(kg)