Chce ci się pić? Jest poidełko!

9 Listopad 2018
To świetny pomysł! Teraz nawet jeśli zapomnimy napojów z domu, to zawsze mamy dostęp do wody – opowiada zadowolona Iga Pawełczak, z klasy 7a. W Zespole Edukacyjnym nr 4 w Drzonkowie pojawiły się pierwsze poidełka z wodą dla uczniów.

- Problem z wodą w naszej szkole był już od paru lat. Szczególnie w ciepłe miesiące, jak maj i czerwiec, bo wtedy dzieci ciągle chciały pić. W zeszłym roku sami kupowaliśmy dzieciom wodę, były na korytarzach baniaki, ale to bardzo duże koszty, poza tym wszędzie były plastikowe kubeczki. Promujemy zdrową żywność w szkolnym sklepie, a trudno namówić dzieci, żeby kupowały samą wodę – opowiada Jolanta Szlachetka, dyrektor szkoły w Drzonkowie. Teraz uczniowie nie muszą się martwić, jak ugasić pragnienie. Kilka tygodni temu na korytarzach zamontowano specjalne poidełka. Szybko zyskały aprobatę dzieci, te chętnie korzystają z nich na przerwach lub po lekcjach wychowania fizycznego. – Lepiej jest pić wodę po wuefie, bo mniej chce się potem pić, poza tym jest zdrowa – dodaje Zuzia Ibrahim, klasa 7a.

- Cieszę się, że w naszej szkole, jako pierwszej, zamontowano trzy poidełka. Muszę powiedzieć, że bardzo się sprawdzają. Obserwuję na przerwach i widzę, że źródełka z wodą są naprawdę oblegane. Dzieci są zadowolone, rodzice są zadowoleni, wszyscy jesteśmy zadowoleni – śmieje się pani dyrektor. Woda z poidełek jest przebadana przez Sanepid i bezpieczna dla zdrowia. To rozwiązanie bardzo dobrze przyjęło się w szkole w Drzonkowie. Dzięki stałemu dostępowi do wody, dzieci rzadziej sięgają po słodkie i niezdrowe napoje.

– Często korzystam z poidełka. Nie muszę zabierać butelki z domu, nie potrzebuję kubeczka. Wcześniej musiałam pamiętać o kubku, teraz mogę napić się prosto z poidełka. To bardzo wygodne rozwiązanie – tłumaczy Hania, klasa 7a. Do końca marca 2019 r. poidełka pojawią się we wszystkich zielonogórskich szkołach.

Akcja wodociągów

Obecnie w Drzonkowie znajdują się trzy poidełka, w różnych częściach szkoły. Są to specjalne urządzenia zamontowane na ścianach, które nazywa się również fontannami wody pitnej. Z poidełka można korzystać na dwa sposoby. Z pierwszego kranika, który jest umieszczony na pewnej wysokości, wodę łatwo nalać, na przykład do kubka czy butelki. Drugi służy do bezpośredniego picia wody z poidełka. Każdy z kraników obsługuje się innym przyciskiem. Korzystanie z poidełek jest bardzo proste, nie mają z tym problemów nawet najmłodsi uczniowie. Źródełka z wodą zostały zakupione przez miejską spółkę Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. Ta sama spółka sfinansuje urządzenia we wszystkich zielonogórskich szkołach. Natomiast miasto poniesie koszty przygotowania instalacji. Dyrektorzy szkół odpowiedzialni będą za okresowe badania jakości wody w źródełkach.