Chce ci się pić? Jest poidełko!

9 Listopad 2018
To świetny pomysł! Teraz nawet jeśli zapomnimy napojów z domu, to zawsze mamy dostęp do wody – opowiada zadowolona Iga Pawełczak, z klasy 7a. W Zespole Edukacyjnym nr 4 w Drzonkowie pojawiły się pierwsze poidełka z wodą dla uczniów.

- Problem z wodą w naszej szkole był już od paru lat. Szczególnie w ciepłe miesiące, jak maj i czerwiec, bo wtedy dzieci ciągle chciały pić. W zeszłym roku sami kupowaliśmy dzieciom wodę, były na korytarzach baniaki, ale to bardzo duże koszty, poza tym wszędzie były plastikowe kubeczki. Promujemy zdrową żywność w szkolnym sklepie, a trudno namówić dzieci, żeby kupowały samą wodę – opowiada Jolanta Szlachetka, dyrektor szkoły w Drzonkowie. Teraz uczniowie nie muszą się martwić, jak ugasić pragnienie. Kilka tygodni temu na korytarzach zamontowano specjalne poidełka. Szybko zyskały aprobatę dzieci, te chętnie korzystają z nich na przerwach lub po lekcjach wychowania fizycznego. – Lepiej jest pić wodę po wuefie, bo mniej chce się potem pić, poza tym jest zdrowa – dodaje Zuzia Ibrahim, klasa 7a.

- Cieszę się, że w naszej szkole, jako pierwszej, zamontowano trzy poidełka. Muszę powiedzieć, że bardzo się sprawdzają. Obserwuję na przerwach i widzę, że źródełka z wodą są naprawdę oblegane. Dzieci są zadowolone, rodzice są zadowoleni, wszyscy jesteśmy zadowoleni – śmieje się pani dyrektor. Woda z poidełek jest przebadana przez Sanepid i bezpieczna dla zdrowia. To rozwiązanie bardzo dobrze przyjęło się w szkole w Drzonkowie. Dzięki stałemu dostępowi do wody, dzieci rzadziej sięgają po słodkie i niezdrowe napoje.

– Często korzystam z poidełka. Nie muszę zabierać butelki z domu, nie potrzebuję kubeczka. Wcześniej musiałam pamiętać o kubku, teraz mogę napić się prosto z poidełka. To bardzo wygodne rozwiązanie – tłumaczy Hania, klasa 7a. Do końca marca 2019 r. poidełka pojawią się we wszystkich zielonogórskich szkołach.

Akcja wodociągów

Obecnie w Drzonkowie znajdują się trzy poidełka, w różnych częściach szkoły. Są to specjalne urządzenia zamontowane na ścianach, które nazywa się również fontannami wody pitnej. Z poidełka można korzystać na dwa sposoby. Z pierwszego kranika, który jest umieszczony na pewnej wysokości, wodę łatwo nalać, na przykład do kubka czy butelki. Drugi służy do bezpośredniego picia wody z poidełka. Każdy z kraników obsługuje się innym przyciskiem. Korzystanie z poidełek jest bardzo proste, nie mają z tym problemów nawet najmłodsi uczniowie. Źródełka z wodą zostały zakupione przez miejską spółkę Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. Ta sama spółka sfinansuje urządzenia we wszystkich zielonogórskich szkołach. Natomiast miasto poniesie koszty przygotowania instalacji. Dyrektorzy szkół odpowiedzialni będą za okresowe badania jakości wody w źródełkach.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki