Mariusz Marchewka: - Grzechem byłoby nie skorzystać z tych pieniędzy

3 Marzec 2013
NASI RADNI. Mariusz Marchewka, radny PO, przewodniczący Komisji ds. Rodziny, członek Komisji Gospodarki i Komisji Rewizyjnej

- Połączenie miasta z gminą to gorący temat. Jaka jest pana opinia na ten temat?
- W ciągu kilku lub kilkunastu lat i tak dojdzie do połączenia. Takie zdanie słyszę nawet od przeciwników integracji, z gminy wiejskiej. Skoro zatem połączenie jest nieuchronne, grzechem byłoby nie skorzystać z ogromnych pieniędzy, z budżetu krajowego. Zaskakuje mnie podejście niektórych radnych gminy wiejskiej. Warunki zaproponowane mieszkańcom gminy są szalenie korzystne. Ich odrzucenie odbiorę bardziej jako walkę o zachowanie stołków niż starania o przyszłość gminy. My, radni miejscy, również stracimy miejsca w radzie miasta, ale z tego powodu nie blokujemy połączenia. Każdy z nas wie, że integracja ułatwi Zielonej Górze skorzystanie z unijnych funduszy. W grę wchodzą miliony złotych.

- Jaka jest pana opinia o budżecie obywatelskim i jego przyszłości w Zielonej Górze?
- Zapisanie w budżecie miasta części inwestycji wybranych przez mieszkańców to krok w dobrym kierunku. Wiele pomysłów nie miało szans na uzyskanie sporej liczby głosów, ze względu na zaproponowany mechanizm głosowania. Doceniając zaangażowanie zielonogórzan, przeanalizowałem odrzucone oferty i zapisałem w budżecie do realizacji jedną z nich – „Internet w kluczowych miejscach Miasta”.

- W jakich sprawach zgłaszają się najczęściej mieszkańcy?
- Z racji pełnienia funkcji członka Komisji Gospodarki oraz przewodniczącego Komisji ds. Rodziny, problemy, z jakimi zgłaszają się do mnie zielonogórzanie, dotyczą głównie tych dziedzin. Przykładem są przedsiębiorcy, z ul. Kożuchowskiej 20a, którym prezydent Janusz Kubicki podniósł opłaty za użytkowanie nieruchomości, o kilkaset procent! W niektórych przypadkach koszty wzrosły z 3000 zł do ponad 9000 zł. Po mojej interwencji, jest spora szansa, aby urząd miasta wynegocjował z przedsiębiorcami o wiele łagodniejsze opłaty.

- Z jakich dokonań jest pan dumny, co w mijającym roku nie wyszło?
- Jestem bardzo zadowolony, że dojdzie w końcu do przebudowy ulicy Batorego w Zielonej Górze. Na razie remontowany będzie odcinek od ronda, przy ul. Dworcowej, do nowego ronda, które powstanie na obecnym skrzyżowaniu z ul. Energetyków. Już dziś mogę śmiało zapowiedzieć, że w kolejnym roku radni będą walczyć o wykonanie także drugiego odcinka tej trasy, tj. od ronda przy Auchan aż do granicy miasta.

 (kg)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki