Pomagają wyjść na prostą. Obiecują lepsze jutro

24 Lipiec 2016
Nie masz zawodu, pracy, pieniędzy? Przyjdź na ul. Staszica. W Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze realizują bezpłatne szkolenia zawodowe „Lepsze jutro”. W najbliższy poniedziałek rusza rekrutacja na kolejny cykl szkoleń.

Cztery lata temu Marta Nowak chciała się uczyć florystyki. CIS organizował taki kurs. Mówi, że się nie udało. Potem był kurs ogrodnika winiarza, ale pracowała kiedyś na winnicy, praca była ciężka i źle ją wspomina. Chyba potrzebowała tych czterech lat, żeby podjąć decyzję: będę pracownikiem gospodarczym.

- Lubię pracę fizyczną, na powietrzu. Dobrze trafiłam. - mówi. - Do emerytury mam kilka lat, jeszcze popracuję, zarobię.


„Lepsze jutro” to projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zielona Góra. Jego liderem jest zielonogórski CIS, a partnerami gminy Sulechów, Czerwieńsk i Zabór oraz Zielonogórski Klub Jeździecki w Przylepie. Mówiąc w największym skrócie: to projekt, który inwestuje w człowieka.


Szkolenie pani Marty rozpoczęło się w marcu. Trwa 13 miesięcy, trzeba poznać tę pracę „od podszewki”. Bo to i dbanie o tereny zielone, i drobne naprawy, remonty, obsługa sprzętu, inna praca latem, inna zimą. A zawód taki bardziej męski. Oprócz poznawania teorii i odbywania praktyk zawodowych, m.in. w zielonogórskim Centrum Rekreacyjno-Sportowym, Marta Nowak, jak wszyscy uczestnicy kursów zawodowych w CIS, bierze udział w spotkaniach z psychologiem, doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym, terapeutą uzależnień, informatykiem. Dlaczego?

O uczestnikach programów centrów integracji społecznej ustawa mówi, że „podlegają wykluczeniu społecznemu”. Co to właściwie oznacza? W sytuacji wykluczenia może znaleźć się mężczyzna, który przez alkohol stracił wszystko, dom i pracę, a teraz na trzeźwo chce zacząć życie od nowa, lub ktoś kto na wolny rynek pracy wraca z aresztu. Ale również samotna matka trójki dzieci czy opiekunka schorowanych rodziców, która od lat nie mogła podjąć pracy zawodowej, albo osoba niepełnosprawna bez szans na zatrudnienie.

- Co uczestnik to inny życiorys – mówią w Centrum.

Łączy ich brak pracy od dawna lub od zawsze i gotowość do jej podjęcia, brak albo „zardzewiałe” kwalifikacje zawodowe, bieda – choć sama w sobie nie musi wykluczać - i społeczna alienacja. Nie płyną głównym nurtem, ale obok. Dlatego program szkoleń jest tak ułożony, by wzrastały szanse absolwentów w kontakcie z potencjalnym pracodawcą.

- Na moich zajęciach pokonują lęk przed komputerem, większość nie miała z nim nigdy do czynienia. – wyjaśnia Dariusz Jabłoński, informatyk. – Uczą się pisania i wysyłania dokumentów aplikacyjnych, bo to pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Świetnie się z nimi pracuje.

- Szczególnie dobrze pracują grupy „opiekun dziecka” i „opiekun środowiskowy” – pozytywną opinię potwierdza Paweł Lewandowski, terapeuta uzależnień: – Wiedzą, czego chcą, mają jasno określony cel. Zależy im na podjęciu konkretnej pracy.

W Centrum Integracji Społecznej, przy ul. Staszica 4, uczestnicy szkoleń od połowy marca zdobywają kwalifikacje pracownika gospodarczego, pracownika fizycznego, opiekuna dziecka, opiekuna środowiskowego i pracownika sklepowego. Najkrótszy kurs trwa sześć miesięcy, najdłuższy 15. Rozpoczęli już praktyki zawodowe w żłobkach, hospicjum, domach pomocy społecznej, w ośrodku sportu i rekreacji, sklepach, zakładzie gospodarki komunalnej, w klubie jeździeckim.

– Większość bardzo dobrze sobie radzi – stwierdza Wacław Hansz, dyrektor CIS.

(el)

CO, GDZIE, KIEDY?

Centrum Integracji Społecznej
- rozpoczyna pierwszą rundę rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, którzy już zgłosili chęć udziału w kursach:
25 lipca (poniedziałek) - kurs pracownika sklepowego
26 lipca (wtorek) - kurs opiekuna środowiskowego
28 lipca (czwartek) - kurs pracownika gospodarczego
29 lipca (piątek) - kurs opiekuna dziecka
1 i 2 sierpnia (poniedziałek i wtorek) - dodatkowe dni rekrutacji dla wszystkich specjalności
Spotkania odbywać się będą w siedzibie CIS od godz. 8.00.
- prowadzi zapisy na szkolenia zawodowe, które rozpoczną się 3 października. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00 osobiście w siedzibie CIS, przy ul. Staszica 4 w Zielonej Górze, lub telefonicznie pod nr tel. 68 455 36 74. Liczba miejsc jest ograniczona.
Aktualne informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej Centrum Integracji Społecznej: www.cis.zielonagora.pl, w zakładce „Lepsze jutro”.
 

Artykuły powiązane: 

Zdobyć przewagę nad Kowalskim

- Prawie 600 naszych klientów uzyskało kwalifikacje zawodowe, pracę znalazła połowa z nich. – mówi Wacław Hansz, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze.