Zrób sobie selfie ze swoim głosem

25 Wrzesień 2017
Pogadasz sam ze sobą przez stumetrową rurę, wyślesz wiadomość przy użyciu zwierciadeł albo kodu flagowego, sprawdzisz szpiegowskie metody podsłuchu... To wszystko na nowej wystawie poświęconej komunikacji, w Centrum Przyrodniczym. Otwarcie we wtorek, 26 września, o 17.00.

Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze, przy ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 14, szykuje kolejną ciekawą wystawę. Tym razem bohaterem interaktywnej ekspozycji będzie szeroko pojęta komunikacja. Inauguracja wystawy - 26 września, wtorek, godz. 17.00.

Autorem wystawy „Połącz się” jest polska firma – Logic Gate, która specjalizuje się w organizacji edukacyjnych ekspozycji.

- Wystawa „Połącz się” będzie gościć w naszym mieście minimum przez trzy miesiące. Ale już prowadzimy rozmowy w celu jej przedłużenia – informuje dr Krystyna Wolińska z Centrum Przyrodniczego.

Zielonogórską wystawę otworzy stanowisko poświęcone prędkości dźwięku, które wykorzystuje ogromny, stumetrowej długości zwój rury. Zwiedzający, mówiąc do jednego z jego końców, jednocześnie przykłada drugi koniec zwoju do swego ucha, zauważając dzięki temu opóźnienie powstałe pomiędzy momentem wypowiedzenia słowa a usłyszeniem tego dźwięku po pokonaniu przezeń drogi przez rurę.

Kolejne stanowisko poświęcone będzie komunikacji satelitarnej. Goście wystawy zobaczą, jak wykorzystuje się satelity telekomunikacyjne. Siedząc w fotelach, po dwóch stronach wielkiej makiety kuli ziemskiej, zwiedzający będą mogli porozmawiać, przekazując sobie sygnały za pomocą nadajników i odbiorników.

Trudno mówić o historii łączności bez przybliżenia historii telegrafu. Posługując się oryginalnym kluczem telegraficznym, osoba korzystająca z eksponatu zapozna się z przekazywaniem wiadomości przy użyciu alfabetu Morse’a – sposobem komunikacji stosowanym do dziś, np. w żegludze morskiej.

Każdy użytkownik telefonu przynajmniej raz w życiu usłyszał komunikat: - Abonent czasowo niedostępny. Stanowisko czwarte przybliży nam źródła tego komunikatu: jak to się dzieje, że komórka traci zasięg, jak zagłuszyć radio. Odwiedzający otrzymają metalowe pokrywki z różnymi otworami, telefon komórkowy i przenośne radio.

Ciekawie zapowiada się stanowisko poświęcone wizualizacji głosu. Twórcy wystawy zachęcają: - Zrób sobie selfie ze swoim głosem. Stanowisko poświęcone tej tematyce pozwala zaobserwować wykres przedstawiający zmiany ciśnienia akustycznego w funkcji czasu. Wykres powstaje dzięki zastosowaniu układu elektronicznego.

Czy możliwa jest łączność przy pomocy zwierciadeł? Jak najbardziej, zdają się twierdzić autorzy wystawy. Do dyspozycji zwiedzających oddadzą kanał akustyczny zbudowany w oparciu o dwa wklęsłe zwierciadła zawieszone na masztach.

A może ktoś chciałby wiedzieć, jak działa podsłuch? Nic prostszego – wystarczy odwiedzić stanowisko, przy którym każdy poczuje się pracownikiem służb specjalnych. Prezentowane tu eksponaty mają skłaniać do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, czy stosowanie podsłuchu jest właściwe.

Internetowa łączność już nikogo nie dziwi. Ale warto sprawdzić, jaką drogę pokonują dane przesyłane przez internetową sieć. Użytkownik stanowiska poświęconego internetowi będzie mógł wysłać swój sygnał testowy, aby potem zaobserwować na mapie świata, przez jakie serwery i z jaką prędkością została przesłana informacja.

Dla miłośników wypraw morskich, choć nie tylko, dostępne będzie stanowisko poświęcone kodom flagowym. Nad głowami zwiedzających zawiśnie zaszyfrowany komunikat w formie odpowiednich flag. Każdy będzie mógł podjąć trud odczytania ich znaczenia.

Stanowisko nr 10 w całości poświęcone zostanie zjawisku rozchodzenia się dźwięku w ciele stałym. Otrzymamy tu kilkumetrowy pręt, na końcu którego umieszczony zostanie elektromagnetyczny wzbudnik drgań akustycznych. Po przyłożeniu bezpośrednio ucha (lub pośrednio łokcia i ucha) do drugiego końca pręta, będzie można te dźwięki bardzo wyraźnie usłyszeć.

Na koniec wystawy czeka nas wyprawa do świata dziecięcych lektur. Stanowisko zaaranżowane w formie dwóch domków umożliwi przesyłanie wiadomości za pomocą pudełka zawieszonego na sznurku. Eksponat nawiązuje do klasyki literatury dziecięcej – „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

(pm)