Zaczynamy Winobranie! Dziewięć dni zabawy

6 Wrzesień 2019
- Zapraszam! Zapraszam wszystkich – i mieszkańców, i gości – do mojego królestwa! – nawołuje gromko Bachus. – Tam gdzie ja rządzę, obowiązują moje zasady! A właściwie tylko jedna, za to ważna przeogromnie! Moi poddani mają się dobrze bawić!

Prezydent Janusz Kubicki tylko się uśmiecha i zaciera ręce... – Dobrze jest skryć się na parę dni w cieniu Bachusa. Może i nawet złapię oddech od codziennych obowiązków... – żartuje.

Figle i swawole - to teraz najpilniejsze zadania dla władzy i obywateli. Wszak o 7 do 14 września Zieloną Górą rządzić będzie bóg wina i zabawy! Ma na to przyzwolenie i namacalny dowód – klucz do bram miasta, który nie tak znów niechętnie oddaje mu prezydent... Uroczystość przekazania symbolu władzy, a tym samym oficjalne rozpoczęcie Dni Zielonej Góry 2019, odbędzie się w sobotę, 7 września, o 14.00 na scenie przy ratuszu.

Tydzień później, w sobotę, 14 września, podczas korowodu wieńczącego Winobranie, Bachus będzie musiał klucz oddać. Zazwyczaj strasznie się podczas tej ceremonii ociąga... – Nie czas teraz na gadanie o zakończeniu, skoro dopiero zaczynamy! Robota czeka! – ucina Bachus. Poprawia wieniec, zakasuje szaty i rusza do zabawy! A my za nim! Czas rozpocząć Winobranie!

WIECZORY GWIAZD

Codziennie o 20.00 czeka nas muzyczna uczta. Menu wieczorów zostało dobrane tak, by każdy, niezależnie od gustu, znalazł coś dla siebie. Oto szczegółowy „rozkład jazdy” Sceny Winobraniowej (parking przy ul. Kasprowicza):

* sobota, 7 września - „Barwy symfoniczne” - koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej, dyrygent Czesław Grabowski

* niedziele, 8 września - Savage

* poniedziałek, 9 września - Michał Szpak

* wtorek, 10 września - Luxtorpeda

* środa, 11 września - Grzegorz Hyży

* czwartek, 12 września - Cadillac

* piątek, 13 września - LemON

* sobota, 14 września - Bad Boys Blue

Codziennie gra też scena Miasteczka Winiarskiego (przy ratuszu). Wśród wykonawców m.in. Renata Przemyk, kapela Ciupaga, Proletaryat, Partita, Lombard, Rezerwat.

 

ZAMKNIĘTE ULICE I UTRUDNIENIA

 

Centrum Biznesu Spółka z o.o. informuje o zmianach w organizacji ruchu - zamknięciu ulic i placów w związku z obchodami Dni Zielonej Góry.

* Od 4 do 17 września – ulice: Stary Rynek, Pod Filarami, Sobieskiego (od Starego Rynku do Lisowskiego), Kasprowicza oraz Plac Powstańców Wielkopolskich – w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem imprez na Scenie Winobraniowej, scenie Miasteczka Winiarskiego i w Miasteczku Winiarskim.

* Od 4 do 18 września - Plac Bohaterów i parking pod Centrum Biznesu oraz ulice: Kazimierza Wielkiego (od galerii do Placu Bohaterów) i al. Niepodległości (od Placu Bohaterów do Bankowej) – w związku z działaniami parku rozrywki.

* Od 4 do 18 września - Plac Bohaterów, al. Niepodległości (od Kupieckiej do Bankowej), dr. Pieniężnego (od Kazimierza Wielkiego do końca budynku muzeum), Kupiecka, Żeromskiego, Mickiewicza (od Żeromskiego do Lisowskiego), Stary Rynek, Pod Filarami, Mariacka, parking przy Ciesielskiej (częściowo) – w związku z organizacją i przeprowadzeniem Jarmarku Winobraniowego.

* Od 4 do 17 września - ulica Kasprowicza (na odcinku od Jedności do al. Wojska Polskiego) w związku z organizacją imprez masowych na Scenie Winobraniowej na Placu Powstańców Wielkopolskich.

* 14 września (całą dobę) - ulice: Długa (od 1 Maja do Reja, Moniuszki), al. Konstytucji 3 Maja (od Fabrycznej, Reja do Wrocławskiej) oraz Wrocławska (od al. Konstytucji 3 Maja do Sienkiewicza) – w związku z przygotowaniem, formowaniem i przemarszem Korowodu Winobraniowego.

Przepustowość ruchu z Fabrycznej w Moniuszki i Reja będzie zapewniona od 0.00 do 11.45 oraz od 18.00 do 24.00. Przepustowość ruchu ulic: Długiej, Wrocławskiej i al. Konstytucji 3 Maja (w jednym kierunku od Długiej w stronę Wrocławskiej) od 0.00 do 8.00 oraz od 18.00 do 24.00.

* 7 września (od 15.00 do 21.30) - ulice: Bohaterów Westerplatte, Ułańska, al. Niepodległości, Bankowa, Chrobrego, pl. Matejki, Drzewna, pl. Pocztowy, Jedności, Reja, al. Wojska Polskiego, Wyspiańskiego, Dzika, Wazów, pl. Piłsudskiego oraz Chrobrego – w związku z organizacją XXXIV Nocnego Biegu Bachusa, V Winobraniowego Marszu Nordic Walking oraz Drużynowego Biegu Winobraniowego o Puchar Gazety Lubuskiej.

* W bezpośrednim sąsiedztwie imprez będą funkcjonowały parkingi samochodowe na placach przy Gazowni, przy Filharmonii Zielonogórskiej, przy ul. Ciesielskiej (częściowo), Kupieckiej, Drzewnej, Chopina oraz al. Niepodległości (od Bankowej do Ułańskiej).

* Autokary wycieczkowe będą mogły korzystać z parkingu przy Palmiarni (częściowo) oraz parkingu pod Centrum Rekreacyjno-Sportowym przy ul. Sulechowskiej (przez całe Winobranie).

* Winobusy będą rozpoczynały kursy z parkingu przy Palmiarni.

* Postoje taxi z Placu Powstańców Wielkopolskich oraz Placu Bohaterów od 4 do 18 września zostają przeniesione na tymczasowy postój, na parking przy Gazowni.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki