Nudzisz się? Zobacz bunkry nadodrzańskie

29 Styczeń 2016
Gratka dla miłośników historii. W rocznicę sforsowania Odry przez Rosjan, miłośnicy fortyfikacji przypomną to wydarzenie.

Przed II wojną światową Niemcy zbudowali wzdłuż Odry cały system fortyfikacji. Tzw. Oderstellung Linia (Pozycja) Środkowej Odry to zespół około 650 jednokondygnacyjnych żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych wyposażonych w liczne pancerze forteczne, zbudowanych w latach 1928-1939 (modernizowanych w 1944-45 r.) wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Jest mniej znany niż Międzyrzecki Rejon Umocniony, bo nie był tak rozbudowany. Jednak jest tu co oglądać.

Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni w styczniu 1945 r. Dla nas najciekawszy jest przypadek przełamania tej linii 29 stycznia 1945 r. W tym dniu niewielki oddział radzieckich czołgów przedarł się na drugą stronę Odry przez most w Cigacicach. Niemcy rychło opanowali sytuację i wysadzili przęsło mostu, uniemożliwiając dalszą przeprawę.

To wydarzenie mają  przypomnieć dwa wydarzenia.

Sobota, 30 stycznia, godz. 12.00.

Miejsce obchodów - Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk (przeprawa promowa na rzece Odrze, Czerwieńsk-Brody). Obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 krótką prelekcją, przy obiekcie bierno-obserwacyjnym nr 766, na temat przełamania Oderstellung. Po prelekcji będzie można zwiedzać obiekty skansenu (nr 766, 765, 764, 763). Dla wszystkich, których odstrasza zimna pogoda, organizatorzy zapewniają gorącą herbatkę z pieca bunkrowego. Dodatkowo, w tym dniu, obiekty będą obsadzone rekonstruktorami w umundurowaniu z epoki.

Niedziela, 31 stycznia, godz. 12.30

Cigacice. Spotkanie pod pomnikiem w celu uczczenia pamięci poległych żołnierzy walczących o ten kawałek ziemi i wrota na zachód Europy Przy sprzyjających warunkach pogodowych proponujemy spacer ścieżką po fortyfikacjach skansenu Leśna Góra.

(tp)