Nowości Winobrania 2017

24 Sierpień 2017
W przyszłym tygodniu dni rozpoczną się tradycyjne Dni Zielonej Góry, Winobranie 2017 r. Miniprzewodnik po imprezie.

To będą szczególne obchody nie tylko z powodu bogatego programu, ale również z powodu nawału prac remontowo-budowlanych, głównie drogowych, w samym centrum miasta. Remont ul. Boh. Westerplatte wymusił zupełnie nową trasę dla tegorocznego Korowodu Winobraniowego, ten pomaszeruje zupełnie nową trasą, wzdłuż al. Konstytucji 3 Maja. Kolejna nowość to święto Dzielnicy Nowe Miasto, które jest kontynuacją dożynkowego święta plonów organizowanego kiedyś przez gminę wiejską Zielona Góra. Poniżej prezentujemy garść informacji na temat wybranych punktów winobraniowego programu. Pełną wersję programu opublikujemy na łamach najbliższego wydania „Łącznika Zielonogórskiego”, 25 sierpnia.

* 02.09.2017, godz. 20.00, duża scena, koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej. W programie mieszanka znanych i lubianych utworów rodem z muzyki klasycznej oraz kompozycji filmowych.

- Mamy wielką prośbę do mieszkańców, aby na nasz koncert przybyli w strojach galowych, wedle formuły: „Na elegancki koncert w eleganckich strojach” – prosi szef FZ, Czesław Grabowski.

* Partnerskie Święto Dzielnicy Nowe Miasto, 02.09.2017, plac festynowy w Zawadzie, początek obchodów zaplanowano na godz. 15.00. W programie występy artystyczne gmin partnerskich z Neuhausen/Spree, Peitz i Neuzelle. Ogłoszenie wyników różnych konkursów oraz wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Występy uczniów Zespołu Edukacyjnego nr 5,7 i 8 oraz popularnych zespołów śpiewaczych: Bolero, Raculanki i Wrzos. Pokazy sportowe, pokaz orientalnego tańca brzucha, zumby, występ cheerleaderek, turniej sołectw. O godz. 20.00 rozpocznie się występ zespołu Mavers. Pokaz Teatru Ognia rozpocznie się o godz. 21.30. Święto dzielnicy zwieńczy zabawa taneczna z zespołem Akcent, początek – godz. 21.45.

- Święto Dzielnicy Nowe Miasto to kontynuacja wieloletniego święta byłej gminy wiejskiej Zielona Góra, to zarazem dożynkowe święto plonów, również w tym roku nie zabraknie okazji do dobrej zabawy – zachęca Mariusz Zalewski, szef zarządu dzielnicy.

* Monte Verde Festiwal - I Festiwal Teatrów Plenerowych, od 3 do 9 września, miejsce: parking przed Palmiarnią. Wystąpi 8 zespołów, m.in. nowosolski Terminus a Quo. Każdego wieczora wystąpią dwa zespoły teatralne.

- Pomysł na ten festiwal rodził się przez 8 lat. Wreszcie doszedł do skutku dzięki pomocy prezydenta Janusza Kubickiego – tłumaczy Jan Frenś, koordynator festiwalu z Lubuskiego Teatru.

* Uwaga! Nowa trasa Korowodu Winobraniowego. Z powodu remontu ul.
Boh. Westerplatte, trasa tegorocznego Korowodu przebiegać będzie od hotelu Ruben do okolic Palmiarni, wzdłuż al. Konstytucji 3 Maja.

- Nowością Korowodu będzie nie tylko przemarsz ze wschodu na zachód, ale także jednoczesny przemarsz dwoma pasami ulicy, to eksperyment, nie mamy pewności, czy się nam mamy powiedzie. Hasłem korowodu będzie „Zabawa” – zastrzega Jan Frenś, koordynator Korowodu.

* Winobraniowe nowości:

 – Ogród botaniczny, od 2 do 3 września, pokaz iluminacji świetlnych pod nazwą „Miasto Pingwinów”. W zielonogórskim ogrodzie botanicznym zamieszka 180 figurek pingwinów. Gdy zapadnie zmrok, każdy pingwin zamieni się w lampę emitującą różnokolorowe światło. Prezentacja trafi do Zielonej Góry z       Cottbus, gdzie w czerwcu tego roku po raz pierwszy została pokazana publiczności. 

- Miasteczko Winiarskie. 9 września, pokaz chodzenia po linie.

- Gadające Winogronko, przez cały czas Winobrania będziemy mogli podziwiać plastyczną instalację ustawioną w okolica Filharmonii Zielonogórskiej – to ponad 4 metrowa figura imitująca kiść winogrona. Każdego wieczora, od 20.00 do 24.00, potężne winogrono będzie wykorzystywane jako ekran, na którym artyści będą „malowali” różnokolorowym światłem. Pokazy trwające ok. 6 minut będą powtarzane co pół godziny. Dodatkową atrakcją będzie możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu słownego z instalacją. – Warto przyjść choćby tylko po to, by zobaczyć, jak to wszystko działa – zachęca szefowa ZOK, Agata Międzińska.

– Zielonogórski Montmartre to pokaz kunsztu plastycznego zielonogórskich artystów: malarzy i grafików. Podczas trwania Winobrania zobaczymy ich przy pracy w różnych punktach deptaka. Będziemy mogli nie tylko podejrzeć ich artystyczną kuchnię, chętni będą mogli zakupić gotowe dzieło wprost od autora.  

* Jarmark Winobraniowy: 400 stoisk, 40 domków winiarskich,  produkty 27 winnic,

- Zaułek Myśliwski „Pod Filarami”.

* Transmisje telewizyjne:

TVN – emisja prognozy pogody z Zielonej Góry od 2 do 3 września,

TVN – „Polska na Weekend” – nagrywanie audycji w Zielonej Górze od 1 do 3 września, emisja 9 i 10 września.

TVP 1 – „Zakochaj się w Polsce” – nagrywanie audycji 7 i 8 września, emisja 9 i 10 września.

* Muzyczne gwiazdy Winobrania

- Podczas winobraniowego tygodnia każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczniemy 2 września od wieczornego  koncertu plenerowego, na dużej scenie, zielonogórskiej orkiestry filharmonicznej. Winobranie zakończymy koncertem polskiej mega gwiazdy Kayah. Do grona gwiazd, i to o statusie międzynarodowym, zaliczyć także możemy niemiecką grupę rockową Alphaville - niemiecki zespół muzyczny powstały w Münster, grający muzykę opartą na syntezatorach, z pogranicza rocka i synth popu, nawiązującą do stylów new romantic i rocka elektronicznego. Najważniejszymi przebojami zespołu są: „Forever Young”, „Big in Japan” oraz „Sounds Like a Melody”. Nazwę grupy zaczerpnięto z filmu „Alphaville”, 1965 r., reż. Jean-Luc Godard.