Mistrz nordic walking jest stąd

13 Czerwiec 2019
59 minut, 43 sekundy – to jego czas na 10 km. Biegacz by się takim wynikiem nie zachwycił, ale Marcin Rosak ten dystans pokonał idąc z kijkami! Dało mu to mistrzostwo Europy w nordic walking.

Zielonogórzanin triumfował w niemieckim Roding, wyprzedzając na mecie innego Polaka, Karola Stillera i Francuza Jeana-Luca Heckmanna. - Ja tam jechałem po zwycięstwo, zdecydowanie. Pod względem emocji było gorąco, bo miałem tylko osiem sekund przewagi nad drugim zawodnikiem – przyznaje zwycięzca.

Rywalizacja za zachodnią granicą była zdominowana przez biało-czerwonych i Francuzów - Ludzie przyjeżdżają z różnych krajów. Najczęściej są to Francuzi, Hiszpanie, bardzo prężnie rozwija się to w Rosji, a tam wiadomo - rynek jest przeogromny – dodaje Rosak. Sam przygodę ze sportem zaczął od koszykówki, następnie było bieganie, aż w końcu zainteresował się nordic walkingiem. W osiąganiu sukcesów pomagają mu warunki fizyczne. - Wzrost 195 cm robi swoje, wydolność też mam dobrą. Wykorzystuję również nabytą wiedzę trenerską – zaznacza.

Nie ma mowy, by spacer z kijkami stał się biegiem. Sędziowie uważnie patrzą na ręce i gdy technika odchodzi od przyjętego kanonu, rozdają ostrzeżenia. Trzecie oznacza koniec rywalizacji. Dodatkowo zawodnicy pilnują się wzajemnie. Gdyby ktoś kijki wziął „pod pachę” i podbiegł pod górkę, w środowisku byłby spalony.

W Polsce też odbywają się zawody nordic walkerów. Niebawem Rosak wystartuje w Legnicy w kolejnej rundzie Pucharu Europy, w sierpniu pod Bydgoszczą weźmie udział w mistrzostwach kraju. W Zielonej Górze „kijkarzy” można spotkać podczas Winobrania, przy okazji Biegu Bachusa. Tam jednak rywalizację zastępuje rekreacja. Wielki potencjał do przeprowadzenia zawodów mają trasy na Wzgórzach Piastowskich. - Myślę, że nie ma lepszych terenów i gdziekolwiek jestem, to opowiadam ludziom o tym miejscu. Fajnie byłoby kiedyś zrobić tam zawody – przyznaje Rosak.

Sam mówi, że wciąż dąży do doskonałości technicznej. Wiele razy obalał mity, że to sport dla osób starszych. - To jest bardzo zdrowy sport, który świetnie wpływa na kręgosłup. I można spalić mnóstwo kalorii - dodaje.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki