Kosmos, winogrona i wełna. Polska Wełna.

3 Czerwiec 2019
Do kilkudziesięciu zielonogórskich murali doszedł nowy. Wielka grafika zdobi ścianę budynku dawnej Polskiej Wełny, dziś parkingu Focus Mall.

Nowy mural ma 60 metrów i zajmuje ścianę o powierzchni blisko 250 mkw. Znajduje się na dolnej kondygnacji zadaszonego parkingu Focus Mall od strony ul. Wrocławskiej. Najnowszy zielonogórski przedstawiciel sztuki ulicznej jest od „a” do „z” dziełem warszawskiego artysty Jeremy Drogowskiego. Wymyślił go, a potem sam wykonał na zlecenie właściciela zielonogórskiej galerii, spółki Nepi Rockcastle. Artysta, którego grafiki zdobią budynki w Warszawie, Londynie czy Nowym Jorku, pracę nad zielonogórskim wielkoformatowym obrazem rozpoczął pod koniec kwietnia, tuż po oddaniu parkingu do użytku. Pracował na oczach zmotoryzowanych klientów galerii, którzy przez kolejne tygodnie mogli w powstającym dziele odnajdywać zielonogórskie akcenty, rozszyfrowując potem jego motyw przewodni, do końca utrzymywany w głębokiej tajemnicy. Ostatnie pociągniecie pędzlem artysta miał wykonać w czerwcu, ale dzieło zakończył przed zapowiadanym terminem. Biało-czarna grafika, zrealizowana w stylistyce zaczerpniętej z komiksu, jak ulał pasuje do industrialnego obiektu, ale co równie ważne, koresponduje z historią Zielonej Góry. Winogrona na obrazie przypominają winiarską tradycję miasta, a wszechobecna na nim wełna jedną z jej największych fabryk, Polską Wełnę, w której dziś funkcjonuje centrum handlowo-usługowe. Ale co wśród nich robi kosmiczna opowieść? Łączy przeszłość z nowoczesnością, ale poza tym każdy może ją zinterpretować po swojemu.

Mural w Focus Mall jest kolejnym w Zielonej Górze dziełem sztuki ulicznej. Drugim z kosmonautą na pierwszym planie, bo jeden jest już na ścianie kamienicy przy ul. Zamkowej. Podobnie jak w wielu polskich miastach, od kilku lat mamy w Winnym Grodzie ich prawdziwą reaktywację. Wśród nich są prawdziwe perły, jak choćby ten z największymi gwiazdami Hollywood na kamienicy w centrum miasta, namalowany przez rodzimych artystów z EJ Studio. Murale legalnie ozdabiają nasze wieżowce, kamienice, sklepy, garaże czy dźwiękochłonne ekrany... Po raz pierwszy dzieło sztuki ulicznej powstało w zielonogórskim obiekcie handlowym. I jak z dumą podkreśla inwestor, wielkoformatowe malowidło w Focus Mall jest też jedną z największych realizacji artystycznych w mieście. Największe – przypomnijmy – wciąż są obrazy zielonogórskich muralistów Jakuba Bitki i Łukasza Chwałka, te które w 2017 r. w ramach budżetu obywatelskiego namalowali przy ul. Chmielnej na os. Braniborskim. „Cztery żywioły” ozdobiły cztery silosy, z których każdy ma 7 metrów wysokości i 95 metrów w obwodzie, i zajmuje powierzchnię 665 mkw. Silosom gabarytami ustępuje nawet najdłuższa w mieście galeria sztuki ulicznej na Trasie Północnej, bo usiana jest różnymi grafitti i muralami, które są dziełem kilkudziesięciu artystów z całej Polski.

(el)