Jakie zmiany w programie Rodzina 500+

7 Sierpień 2017
Kto otrzymuje świadczenie z programu Rodzina 500+, ten od 1 sierpnia będzie musiał złożyć nowy wniosek o przyznanie tego świadczenia. Będzie miał na to dwa miesiące.

Pierwsza edycja wypłat pieniędzy z programu Rodzina 500+ objęła ponad 3,9 mln dzieci w Polsce. Od 1 sierpnia rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków do kolejnej tury tego programu. Do tej pory program 500+ kosztował publiczną kasę prawie 28 mld zł. W naszym regionie do końca czerwca br. wypłacono z tego tytułu ok. 715 mln zł.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej usiłuje uszczelnić cały program, aby nie dopuścić do nadużyć, jakie miały miejsce przy realizacji pierwszej edycji programu Rodzina 500+.

- Zmiany mają ograniczyć niepożądane zjawiska, np. takie dopasowywanie swojego kryterium dochodowego, by móc otrzymywać świadczenie 500+ już na pierwsze dziecko. Innym przykładem nadużyć jest nieprawdziwe deklarowanie, że się samotnie wychowuje dziecko. Ponadto precyzujemy przepisy dotyczące opieki naprzemiennej oraz wprowadzamy możliwość wezwania wnioskodawcy do osobistego stawiennictwa w urzędzie gminy – wyjaśnia minister Elżbieta Rafalska.

Co to oznacza w praktyce dla wnioskodawców? 30 września skończy się dotychczasowy okres zasiłkowy. Nowy potrwa do 30 września 2018 r. Trzeba będzie złożyć nowy wniosek, aby stać się beneficjentem tego nowego rozdania programu Rodzina 500+. Nabór wniosków rusza 1 sierpnia. Według minister Rafalskiej, cała operacja nie powinna nastręczyć samorządom większych trudności.

Jak ten sam problem wygląda z punktu widzenia wydziału świadczeń rodzinnych zielonogórskiego urzędu miasta? Trochę mniej różowo. Jeszcze 25 lipca miejscy urzędnicy nie dysponowali aktualną podstawą prawną w postaci prezydenckiego podpisu pod sejmową ustawą wprowadzającą nowe zasady przyznawania pieniędzy z programu Rodzina 500+. Ale urząd wojewódzki dał lubuskim gminom zielone światło dla uruchomienia całej wstępnej procedury, by operacja składania nowych wniosków mogła wystartować zgodnie z planem, czyli 1 sierpnia.

(pm)


NOWE WNIOSKI

Nowe wnioski będzie można pobrać na dwa sposoby. Ten pierwszy, bardzo wygodny, wymaga dostępu do internetu i drukarki. Wnioski będą dostępne na stronie internetowej urzędu miasta, na portalach bankowych oraz wielu innych instytucji, np. Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

- Tu nic się nie zmieniło, aktualne pozostały wszystkie dotychczasowe kanały dostępu do wniosku o przyznanie świadczenia z programu Rodzina 500+ - zapewnia Wioletta Grabowska, szefowa miejskiego wydziału świadczeń rodzinnych.

Jeśli ktoś woli od razu otrzymać wersję papierową, może skorzystać z dwóch punktów wydawania wniosków. Ten pierwszy uruchomiony zostanie w siedzibie urzędu miasta, przy ul. Podgórnej 22, parter, Biuro Obsługi  Interesanta. Drugi punkt znajdować się będzie w budynku wydziału świadczeń rodzinnych, przy ul. Długiej 13. Uwaga: tu będą dwa punkty wydawania wniosków: jeden na parterze, drugi na pierwszym piętrze, w Biurze Obsługi Interesanta.

Punkty wydawania wniosków, które zostaną uruchomione na parterze budynku przy ul. Długiej i przy ul. Podgórnej, przeznaczone są wyłącznie dla tych wnioskodawców, którzy nie będą występować o ustalenie sytuacji dochodowej. Jeśli ktoś będzie chciał otrzymać pieniądze również na pierwsze dziecko, będzie musiał odwiedzić Biuro Obsługi Interesanta położone na pierwszym piętrze tzw. nowego budynku, przy ul. Długiej 13.

Punkty przy ul. Długiej będą pracować w poniedziałek i wtorek od 8.00 do 17.00, w środę i czwartek od 8.00 do 15.30, w piątek od 8.00 do 15.00. Punkt przy ul. Podgórnej 22 pracować będzie w godzinach pracy urzędu.

Kontakt telefoniczny z miejskim wydziałem świadczeń rodzinnych: 68 452 98 76.