Co pokażą nasi zawodnicy?

20 Listopad 2020
Okienko transferowe zamknięte. Kto królem polowania? Kto największym przegranym? Jak stoją akcje RM Solar Falubazu przed sezonem 2021?

Matej Žagar i Max Fricke to nowe twarze w Zielonej Górze. – Ci zawodnicy mają zagwarantować nam emocje – ocenia Wojciech Domagała, prezes klubu. Z Australijczykiem klub podpisał dwuletnią umowę - Od razu rozmawialiśmy o umowie wieloletniej i zdecydowaliśmy się podpisać dwuletni kontrakt – dodaje sternik klubu.

Do Falubazu nie trafił ostatecznie Rohan Tungate. Australijczyk, który w minionym sezonie pojechał w Zielonej Górze jako gość, podpisał umowę z Unią Tarnów. Tuż przed zamknięciem okienka transferowego tzw. kontrakt warszawski parafował z zielonogórskim klubem Czech Vaclav Milik.

O Falubazie najgłośniej mówiło się nie w chwili podpisywania kontraktu z nowymi zawodnikami, a w momencie, gdy stało się jasne, że lider zespołu w ostatnich dwóch latach - Martin Vaculik - zamienia Zieloną Górę na Gorzów. - Nie rozchodziło się o finanse. Martin dostał od nas godną ofertę, co przyznawał, ale też przyznał, że chce zmienić klimat ze względu na przyjaźń z Bartkiem Zmarzlikiem. Nie szukałbym problemu – zaznacza W. Domagała.

Z taką narracją klubu nie zgadza się Jacek Frątczak. Były menadżer, żużlowy ekspert uważa, że Falubaz powinien zrobić wszystko, aby 30-letni Słowak został w Zielonej Górze. - Odejście Vaculika jest bolesne i będzie bolało jeszcze przez kilka sezonów – uważa. Jednocześnie Frątczak jest zwolennikiem sprowadzenia do Zielonej Góry Maksa Fricke’a. – Będzie on jednak debiutantem w roli lidera. Do tej pory był zawodnikiem bardzo pożytecznym. Miał też skomplikowane problemy sprzętowe. Teraz jednak pojedzie w drużynie, w której będzie musiał zdobywać punkty, wejdzie w rolę jednego z liderów. Z całą pewnością jego przyjście na miejsce Michaela Jepsena Jensena czy Antonio Lindbaecka jest bardzo pozytywne – zaznacza J. Frątczak, który w przedsezonowych notowaniach najwyżej ocenia akcje gorzowian, wrocławian i leszczynian.

Zielonogórzanie, podobnie jak przed poprzednim sezonem, nie będą faworytami bukmacherów i są typowani do walki o utrzymanie, wraz z beniaminkiem z Torunia oraz MR Garden GKM-em Grudziądz. Prezes klubu liczy jednak na to, że Falubaz znów będzie w stanie pokusić się o niespodziankę - W ostatnim sezonie dawano nam małe szanse na sukces, a przez większość czasu byliśmy w topie tabeli ligowej. Weszliśmy do play-offów, jechaliśmy o medale. W żużlu nie decydują nazwiska, tylko wiele czynników. Drużyny określane jako dream-teamy często nie osiągają zakładanych celów – uważa W. Domagała. Działacz podkreśla też, że sytuacja finansowa klubu jest stabilna.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki