Budujmy miasto bez barier

15 Październik 2015
- Cieszę się, że mieszkamy w pięknym mieście. Jest coraz ładniejsze. I coraz lepiej przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych – mówiła Maria Miłuch, szefowa społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych.

Podczas czwartkowej konferencji pokazywała logo akcji „Zielona Góra bez barier”. Otrzymują je właściciele budynków dobrze przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Jest tych obiektów coraz więcej – stwierdziła M. Miłuch. Właśnie ogłoszono kolejną, ósmą edycję konkursu urbanistycznego „Zielona Góra bez barier 2015”.

- Do tej pory, łącznie, nagrodziliśmy 41 obiektów, które są wręcz perfekcyjnie przygotowane do potrzeb niepełnosprawnych – wyliczała wiceprezydent Wioleta Haręźlak. – Wyróżnienia zdobyło kolejnych 38 budynków. Cieszy mnie to, bo nasze miasto zmienia się na lepsze, na bardziej przyjazne.

- Jeżeli przystosujemy budynek dla osób niepełnosprawnych, to skorzystają na tym też inni zielonogórzanie. Osoby starsze czy matki z dziećmi w wózkach. Wszystkim będzie łatwiej – dodała Marta Rogalińska, szefowa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Poprzez konkurs, miasto promuje właścicieli, którzy usuwają wszelkie bariery architektoniczne utrudniające życie niepełnosprawnym.

Tytuły przyznawane są w czterech kategoriach: obiekty użyteczności publicznej (o powierzchni do 200 mkw. i powyżej), budownictwo wielorodzinne, przestrzeń publiczna, obiekt i przestrzeń zabytkowa.

- Warto takie konkursy organizować i pilnować wykonawców, żeby nie dochodziło do pomyłek, tak jak na dworcu, we Wrocławiu, gdzie ścieżka dla niewidomych kończy się na ścianie – dodaje radny Kazimierz Łatwiński.

Formularz zgłoszenia obiektu można zaleźć na stronie internetowej miasta: www.zielona-gora.pl. Termin składania wniosków mija 13 listopada.

Równocześnie magistrat ogłosił konkurs fotograficzny „Dopóki życie trwa”. Skierowany jest do organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz niepełnosprawnych. Tym razem motywem przewodnim jest hasło: „Dbaj o zdrowie”. Na zdjęciach mają być pokazane działania podjęte na rzecz niepełnosprawnych oraz osoby niepełnosprawne w ich codziennym życiu, przy pracy i wypoczynku. Prace (najwyżej trzy w formacie 20 x 30 cm) należy nadsyłać do 4 grudnia na adres: Urząd Miasta, ul. Zachodnia 63a, z dopiskiem „Konkurs fotograficzny Dopóki życie trwa”.

(tc)