Teraz trwa weryfikacja wniosków

30 Maj 2018
- Każdy uprawniony do głosowania zielonogórzanin będzie mógł oddać maksymalnie 4 głosy (1 głos na zadanie ogólnomiejskie i maksymalnie 3 głosy na zadania okręgowe). Głosować można tylko raz! - przypomina Piotr Dubicki, tłumacząc zasady Budżetu Obywatelskiego.

- Jak pan podsumuje pierwszy etap tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście?

Piotr Dubicki, urząd miasta: - Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków od mieszkańców. Do urzędu miasta wpłynęło blisko 170 propozycji zadań do zrealizowania zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Zielonogórzanie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Niektóre propozycje inwestycji są naprawdę ciekawe i zaskakujące. Teraz trwają pracę weryfikacyjne. Wnioski są sprawdzane pod względem formalnym.

 

- Czy może pan zdradzić, jakie zadania zgłaszali mieszkańcy?

- Niestety, ale nie. Pełną listę zadań przedstawimy 1 czerwca. Wtedy wszyscy będą mogli się zapoznać z propozycjami zadań i opisem. Chcemy, aby każdy mieszkaniec wiedział, na co będzie głosować, dlatego przygotujemy krótkie charakterystyki, które znalazły się na wnioskach składanych przez mieszkańców.

 

- A co z wnioskami, które zostały błędnie wypełnione?

- W tym roku został wprowadzony tryb odwoławczy. Mieszkańcy, w których zgłoszeniach pojawiły się błędy, będą mogli uzupełnić braki 28 i 29 czerwca. To nie pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście, mieszkańcy mają coraz większą wiedzę, jak wypełniać wnioski. Błędy, które się pojawiały, często zdarzały się ze zwykłego niedopatrzenia, np. brak wpisanego okręgu, którego dotyczy zadanie.

 

- Uważa pan, że miały wpływ na to konsultacje, które odbywały się przed ratuszem?

- Z konsultacji pod zielonogórskim ratuszem skorzystało kilkanaście osób. Przede wszystkim dopytywały, w jaki sposób mogą oszacować koszty inwestycji. Lokalizacja punktu konsultacji przed zielonogórskim ratuszem niewątpliwie spowodowała, że mieszkańcy, którzy nie wiedzieli o zasadach funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, mogli rozwiać sobie wszelkie wątpliwości.

 

- Harmonogram przewiduje również czas na kampanię promocyjną zgłoszonych wniosków. Może pan przybliżyć, jak to będzie wyglądało?

- Kampania promocyjna jest w rękach mieszkańców. Od 2 do 10 czerwca mogą promować wśród mieszkańców swoje pomysły. Najlepszą okazją do tego będzie festyn lotniczy w Przylepie. 2 i 3 czerwca, podczas festynu, będzie stał namiot Budżetu Obywatelskiego. Każdy z wnioskodawców będzie miał do niego dostęp i to pod nim może zachęcać do poparcia swojego wniosku. Po zakończonej kampanii przechodzimy do głosowania, które potrwa do 30 czerwca.

 

- Jak będzie wyglądało głosowanie?

- Nowością w głosowaniu będzie liczba głosów, którą mogą oddać mieszkańcy. Każdy uprawniony do głosowania zielonogórzanin będzie mógł oddać maksymalnie 4 głosy (1 głos na zadanie ogólnomiejskie i maksymalnie 3 głosy na zadania okręgowe). Głosować można tylko raz! Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w urzędzie miasta, przy ul. Podgórnej, lub w siedzibie Biura Analiz i Rozwoju urzędu przy al. Niepodległości. Głosy można również oddawać za pomocą internetowej ankiety. Jednak przypominam, że głosować można tylko jeden raz. Więc jeśli ktoś oddał już głos w formie papierowej, nie może głosować elektronicznie. Taki głos będzie nieważny.

 

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego 2019

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki