Zostały tylko mury zewnętrzne

28 Lipiec 2018
Rozbudowa Focus Mall, której koszt wyliczono na 200 mln zł, trwa w najlepsze. Zgodnie z zapowiedzią Mostostalu, wykonawcy całego przedsięwzięcia, to na razie tylko pierwszy etap wielkiej metamorfozy, której ostateczne efekty zobaczyć mamy prawie za dwa lata. W lutym 2020 r.

Rozbudowa rozpoczęła się pod koniec kwietnia. Wtedy z opustoszałego budynku po Polskiej Wełnie, stojącego na rogu ulic Wrocławskiej i Sienkiewicza, usunięto stare plandeki odsłaniając stuletnią cegłę, teren ogrodzono, a główny wjazd do galerii od strony ul. Wrocławskiej zamknięto na wiele miesięcy. W zabytkowych halach, na powierzchni ponad 12 tys. mkw., powstaje dwupoziomowy parking dla 353 samochodów i miejsca na lokale gastronomiczne. Tylko zewnętrzne mury historycznej fabryki oprą się młotom, łomom i koparkom. Zostaną zachowane w całości i poddane renowacji. Całej reszty już nie ma. Dziś, po trzech miesiącach prac, obiektowi bliżej do rzymskiego Koloseum A.D. 2018, przez które prześwituje niebo, aniżeli do dawnej Polskiej Wełny. Jego wnętrze zionie pustką, wygląda na to, że wyburzono tu wszystko, do ostatniej cegły.

- Trwa ostatni etap rozbiórki tego budynku. Wykonawca m.in. demontuje pokrycie dachowe klatki schodowej od strony ul. Wrocławskiej – informuje Marta Wojtaś, odpowiedzialna za komunikację z mediami w imieniu Nepi Rockcastle, właściciela Centrum Handlowego Focus Mall w Zielonej Górze. - Jednocześnie rozpoczęły się już prace żelbetowe przy wznoszeniu klatki schodowej oraz ścian od strony zachodniej, wykop pod płytę fundamentową zbiornika retencyjnego, który mieści się w części powstającego budynku oraz wykonywanie palisady, elementu wzmacniającego od strony północnej – wymienia M. Wojtaś. 

Te roboty nadal będą kontynuowane, a po nich do pracy przystąpią instalatorzy sanitarni oraz elektryczni. 

Tymczasem, odgłosy wielkiej „demolki” po sąsiedzku, ani trochę nie zagłuszają klientom przyjemności dokonywania zakupów w Focus Mall, choć sam dojazd do galerii i wyjazd z niej - wbrew zapewnieniom jej właściciela - bywa jednak utrudniony. Parking mimo to jest pełen, jak zwykle...

Teraz znajduje się na nim (podajemy za Nepi Rockcastle) 1.000 miejsc postojowych „pod chmurką”. Przypomnijmy: po rozbudowie będzie ich 2.228, zdecydowana większość pod dachem. Bo gdy w budynku na rogu Wrocławskiej i Sienkiewicza zakończy się przebudowa, zielonogórzanie zaczną w nim parkować swoje samochody, a prace budowlane przeniosą się m.in. na obecny parking. Tu wzniesiony zostanie całkiem nowy budynek o powierzchni blisko 41,5 tys. mkw., który będzie m.in. zadaszonym wielopoziomowym garażem na 1275 samochodów.

(el)