Zamiana mieszkania? To teraz łatwiejsze!

26 Styczeń 2018
W Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej funkcjonuje dział, który pośredniczy w zamianie lokali. Jego internetową bazę ofert w pierwszych tygodniach istnienia odwiedziło ponad 1.600 osób. Nowy projekt może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dział zamiany mieszkań przy al. Zjednoczenia 110 rusza pełną parą. Choć tworzona od podstaw baza internetowa ofert lokali do zamiany powstała w połowie grudnia ub. r., już widnieje w niej ponad 30 propozycji. Kilkanaście z nich dotyczy samego śródmieścia. Liczba ofert i ich struktura zależeć będzie od samych mieszkańców, którzy dobrowolnie zgłoszą chęć zamiany lokalu.

- Pomysł powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkaniowe zielonogórzan – mówi Wiktor Fanajło, dyrektor zielonogórskiego ZGM. Ma poprawić ich warunki lokalowe, sytuację życiową albo pomóc przy całkowitej spłacie zadłużenia.

W zasobach miasta jest dziś 3.721 mieszkań usytuowanych w ponad 900 budynkach, w tym 560 lokali socjalnych. Wśród najemców są wielodzietne rodziny, które gnieżdżą się w kawalerce, choć ich sytuacja finansowa pozwala na ponoszenie większych opłat za mieszkanie. Są też starsi ludzie, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Dzieci dawno „poszły na swoje”, oni zaś (lub jedno z nich) na kilkudziesięciu i więcej metrach kwadratowych pozostali sami, z wysokim czynszem do zapłacenia każdego miesiąca. No i są też dłużnicy, którzy utracili tytuł prawny do lokalu. Zadłużenie z tytułu zalegania z opłatą czynszów w zasobach komunalnych wynosi prawie 17 mln zł. Niedogodna może być również sama lokalizacja mieszkania - nie ta dzielnica dla samotnej matki, nie to piętro dla osoby niepełnosprawnej.

- Rozwiązaniem tych problemów byłaby zamiana mieszkań na takie, które odpowiadać będą możliwościom finansowym lub potrzebom bytowym nowych lokatorów albo uregulują ich zadłużenie wobec miasta – mówi Katarzyna Matuszkiewicz, kierownik nowego działu.

Zielonogórzanie już przyglądają się nowej propozycji, która może okazać się remedium na ich lokalowe perypetie. Choć baza powstaje dopiero od kilku tygodni, odwiedziło ją już prawie 1.600 osób.

- Za pośrednictwem ZGM można dokonać zamiany tylko wtedy, gdy przynajmniej jeden z dwóch zamienianych lokali należy do zasobów miasta – informuje K. Matuszkiewicz.

W grę wchodzą więc zamiany: dwóch regularnie opłacanych mieszkań komunalnych lub jednego z nich zadłużonego (warunkiem jest spłata długu), lokalu komunalnego ze spółdzielczym i lokalu komunalnego z własnościowym. W przypadku mieszkań pochodzących z zasobów miasta - przy ich zamianach wymagana jest zgoda prezydenta miasta, przy zamianach na mieszkania spółdzielcze należy dodatkowo uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej.

Umieszczenie oferty w internetowej bazie wymaga wizyty najemcy lokalu w dziale zamiany mieszkań przy al. Zjednoczenia, koniecznie z dowodem osobistym. Wszystkie formalności pomagają dokonać pracownicy DZM. Transakcja dokonana za ich pośrednictwem zapewni lokatorom większe poczucie bezpieczeństwa.

- Umieszczanie ofert w bazie i rozpatrywanie wniosków o zamianę mieszkań jest bezpłatne – zapewniają pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

(el)

Baza ofert lokali do zamiany (zakładka „oferty zamiany mieszkań”) , szczegółowe informacje o projekcie oraz druki do pobrania: www.gm.zgora.pl

Oferty sporządzane są w dziale zamiany mieszkań w siedzibie ZGM, przy al. Zjednoczenia 110. Tel. (68) 322 91 96, (68) 322 91 05.