W Zielonej Górze będą Mieszkania Plus

16 Listopad 2017
Wiecie, gdzie u nas jest ul. Iławska? Pewnie nie, bo istnieje tylko na mapach. To w rozbitym przy niej namiocie podpisano w czwartek list intencyjny w sprawie budowy 100 mieszkań z programu Mieszkanie Plus.

Łąka po lewej stronie Szosy Kisielińskiej. Tuż za nowymi blokami na os. Mazurskim. Obok las. – Tutaj, gdzie teraz stoimy, będą tereny rekreacyjne, np. plac zabaw – pokazuje na mapie prezydent Janusz Kubicki. – Tam dalej, jakieś 100 metrów stąd, postawimy bloki na 100 mieszkań.

Na łące pojawił się tłum gości, bo Zielona Góra przystąpiła do programu Mieszkanie Plus. – To drugie w kraju miasto wojewódzkie, z którym podpisujemy umowę. Pierwsze były Kielce. Mam nadzieję, że Gorzów też szybko dołączy – żartował wiceminister Tomasz Żuchowski, który w ministerstwie infrastruktury i budownictwa odpowiada za program Mieszkanie Plus. – Może teraz teren nie wygląda najlepiej, z przodu las, z tyłu las, ale z planów wiem, że będzie tutaj cała potrzebna infrastruktura. Jest dobre połączenie z centrum miasta. Nam zależy, by domy z programu nie były budowane na uboczu, lecz były dobrze skomunikowane i skomponowane z otoczeniem i innymi domami.

Pod tym względem zielonogórska lokalizacja dobrze spełnia warunki rządowego programu. Tuż obok jest duża szkoła, przystanki autobusowe, dobre połączenie drogowe.

- Jestem bardzo zadowolony. Półtora roku temu zacząłem namawiać prezydenta, by Zielona Góra przystąpiła do projektu. Będziemy mieli kolejne mieszkania – mówił wiceminister i poseł PiS, Jerzy Materna.

Przypomnijmy: program Mieszkanie Plus zakłada budowę mieszkań na wynajem. Samorząd wnosi aportem tereny pod budownictwo, same domy są stawiane przy wsparciu banku BGK Nieruchomości. Potem inwestycja jest spłacana z czynszu. W Zielonej Górze ma on wynieść ok. 9 zł za mkw. mieszkania (w opcji bez wykupu).

- Zielona Góra jest trzecim samorządem w województwie, który przystąpił do programu. Wcześniej zrobiła to Witnica i Międzyrzecz. Zainteresowanych jest 30 gmin – wyliczał wojewoda Władysław Dajczak.

100 mieszkań z programu powstanie na działkach w narożniku ul. Suwalskiej i Iławskiej. Powinny być gotowe za dwa lata.

- Ja chciałbym, żeby to było szybciej – mówił prezydent J. Kubicki. Czy miasto ma kolejne tereny, które może wnieść w przyszłości do programu? – Tak. To są kolejne działki w tym rejonie, idąc w kierunku torów – odpowiada prezydent.

(tc)