Tu będzie nowa szkoła

28 Lipiec 2018
We wrześniu 2019 r. pierwsi uczniowie pójdą do nowej zielonogórskiej szkoły podstawowej, a dzieci do nowego przedszkola. - Przy ul. Energetyków powstanie Zespół Edukacyjny nr 10 - poinformowała Wioleta Haręźlak, zastępca prezydenta miasta.

Klamka zapadła. Rusza przebudowa budynków biurowo-magazynowych przy ul. Energetyków 7, tuż przy rondzie Edwarda Jaworskiego.

- Obiekt wraz z działką kupiliśmy od firmy Parnerbud, za 8,1 mln. zł - informuje Janusz Jankowski, prezes Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które zwykle buduje mieszkania, ale kiedyś na os. Zastalowskim wybudowało też Akademię Talentów.

W minioną środę KTBS podpisał umowę z poznańską spółką Agrobex, która wygrała przetarg i za kwotę 27,4 mln  zł zobowiązała się odmienić wnętrze i okolicę dwóch budynków połączonych łącznikiem, całość zmieniając przed rokiem szkolnym 2019/2020 w placówkę edukacyjną: szkołę i przedszkole.

- To ambitny plan, ale podołamy, nawet jeśli czasu wydaje się niewiele - zapewnia Krzysztof Kruszona, prezes Agrobexu.

W skład nowego zespołu wejdą: szkoła podstawowa, docelowo z 24 oddziałami i dla 600 uczniów oraz 6-oddziałowe przedszkole dla maksymalnie 150 dzieci. Łącznie, nowy Zespół Edukacyjny pomieści 700 dzieci w 30 oddziałach i zatrudni nauczycieli na około 100 etatach.

-  Za rok spodziewamy się tu przede wszystkim przedszkolaków i uczniów z zerówki i klas I, IV i VII. Jeśli będzie zainteresowanie, powstaną również inne poziomy - mówi W. Haręźlak.

W starych budynkach biurowo-magazynowych i w ich otoczeniu zmieni się wszystko. Powstaną sale lekcyjne, dla przedszkolaków, stołówka z zapleczem dostosowana do potrzeb jednych i drugich, sanitariaty, niezależne od siebie place zabaw dla uczniów klas 0-III i dla przedszkolaków, kompleks boisk sportowych, przestrzeń rekreacyjna dla uczniów do spędzania czasu podczas przerw, strefa chillout"u dla uczniów, parking dla rodziców, oświetlenie i ogrodzenie zewnętrzne. Placówka będzie dostosowana do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. Perspektywicznie, w 2020 r., ma też tu powstać sala gimnastyczna. Koszt tej ostatniej inwestycji szacuje się na około 6 mln zł. Ale co najważniejsze, nowa placówka będzie szkołą jednozmianową i może odciążyć zmianową SP nr 11, ulice Czarkowa i Obywatelską. O obwodzie nowej placówki zdecydują radni.

- To inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców okolicznych osiedli. Były pomysły na inne lokalizacje - mówi Filip Gryko, radny z tego okręgu. - Ale znaleźliśmy taką, która jest dobrze skomunikowana, do tego z możliwością rozbudowy.

Warto dodać: rozbudowy w stronę salonu Forda oraz wzwyż. Specjalistyczna firma oceniła budynki przed zakupem i stwierdziła, że ich konstrukcje nadają się do nadbudowy. Jednak w bliższej perspektywie prawdopodobnie nastąpią zmiany, które mają w sąsiedztwie nowej szkoły zapewnić bezpieczną i dogodną komunikację. Choćby utworzenie wjazdu do niej od strony ul. Batorego, który ułatwi dostęp do placówki mieszkańcom Łężycy. Toczą się już na ten temat rozmowy z policją.

(el)