Spędź sobotnią noc w muzeum

19 Maj 2017
Taka okazja zdarza się tylko raz w roku! Nie prześpijcie jej! Rezerwujcie sobotni wieczór, 20 maja, na atrakcje Europejskiej Nocy Muzeów. Czeka nas podróż do krainy Picassa i flamenco, odwiedzimy świat zamieszkały przez radżów, braminów i zaklęte w zwierzęta księżniczki, będziemy emocjonować się rycerskimi pojedynkami! Wszystko bezpłatnie.

MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ

al. Niepodległości 15

od 17.00 do 24.00

Była już Noc Cygańska, Amerykańska, Japońska, Rosyjska... W zeszłym roku – Grecka. W tę sobotę placówka zaprasza na Hiszpańską Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Udostępnianie zbiorów od 17.45. Oto szczegółowy program nocy.

* 17.00Kraina Ułudy”spektakl plenerowy przed gmachem MZL w wykonaniu Teatru Terminus a Quo. Widowisko nawiązuje bezpośrednio do przygód Don Kichota, błędnego rycerza z La Manchy.

* 17.45 „Kryza w strojach hiszpańskich dodawała dostojeństwa i … trzymała sylwetkę w ryzach!?” – warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyny Betiuk. Każdy będzie mógł wykonać, przymierzyć i zabrać na pamiątkę ten niezwykły kołnierz (I piętro).

* 17.45Tropem katalońskich surrealistów – Salvadora Dali i Joana Miró” wykład Marty Gawędy-Szymaniak (Sala Witrażowa).

* 18.30 Autorska prezentacja „Espasja” zielonogórskiej artystki Małgorzaty Bukowicz. Swoje hiszpańskie obserwacje i spostrzeżenia zanotowała za pomocą aparatu fotograficznego, uwieczniając życie ulicy, zabytkowe elementy architektoniczne a nawet graffiti (I piętro).

* 19.00 Występ zespołu Creative Duo (Agnieszka Wierzbicka i Anna Blum) – klasyczna muzyka hiszpańska na flet i harfę (Sala Witrażowa).

* 19.00Temperament w butelce. Nie tylko Rioja i sherry” – wykład o winach hiszpańskich (A. Cincio i T. Kowalski) – (Muzeum Wina).

* 19.45 Degustacja specjałów kuchni hiszpańskiej przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Na gości nocy będą czekały takie przysmaki: paella, tapas, croquetas, gazpacho, empanadillas, chorizo z suszonymi pomidorami i oliwkami (Muzeum Zielonej Góry).

* 20.00¡E viva España!” konkurs wiedzy o kulturze, historii, sztuce i geografii Hiszpanii. Współzawodnictwo przeznaczone jest dla dorosłych, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody (Muzeum Wina).

* 20.00 „Pablo Picasso – artysta wielu twarzy” wykład Leszka Kani (Sala Witrażowa).

* 21.00 Występ zespołu Flamenco Trio w wykonaniu Barbary Cieślewicz (taniec), Juana Cardenasa (śpiew) oraz El Rizosa (gitara) – (Sala Witrażowa).

 

* Wystawy specjalne: „Jerzy Piotrowicz (1943-1999). W kręgu hiszpańskich mistrzów.”, obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwa Jerzego Piotrowicza oraz kolekcji prywatnej (I piętro); „Miguel W Cervantesie. Teatr cudów” – wystawa komiksu i ilustracji, ekspozycja z ambasady Hiszpanii w Polsce (I p., sale za galerią Kuntzego); „Jacek Malczewski”, prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym obraz „Don Kichot i Sancho Pansa” (ok. 1900 r.) – (I p.); prezentacja reprodukcji obrazu Diego Velazqueza pt. „Triumf Bachusa” (Muzeum Wina).

 

MUZEUM ILUSTRACJI KSIĄŻKOWEJ

al. Wojska Polskiego 9

od 20.00 do 23.00

„Podróże – historyczne, fantastyczne, bliskie, dalekie, małe i duże” – to hasło sobotniej nocy w muzeum przy bibliotece im. C. Norwida. Goście przeniosą się do świata dawnych Indii, zamieszkałych przez radżów, braminów i zaklęte w zwierzęta księżniczki. Poczują moc duchów, demonów i dobrych bóstw. W podróż zabierze ich Marianna Jagoda, artystka zajmująca się tworzeniem ilustracji książkowej i projektowaniem graficznym, a największą przyjemność sprawia jej ilustrowanie książek dla dzieci. W programie hinduskiej nocy: Marianna Jagoda oprowadzi po wystawie swoich ilustracji do baśni hinduskich; pokaz teledysku do piosenki o Gdańsku pt. „Kamieniczki i uliczki” do którego artystka wykonała ilustracje; warsztaty plastyczne z M. Jagodą inspirowane baśniami hinduskimi, poznanie bohaterów, wykonanie barwnych masek; podróże Srebrnego, liska polarnego, po ciepłych krajach – wyklejanki makaronowe na motywach książeczki Agnieszki Ginko, ilustrowanej przez M. Jagodę; rozwiązywanie rebusów i zagadek – bardzo trudne wyrazy uzupełniające rymowanki z autorskiej książki Marty Pokorskiej; „czarne” zajęcia na prasie drukarskiej, odbijanie grafik; zwiedzanie ekspozycji MIK z przewodnikiem.

 

LUBUSKIE MUZEUM WOJSKOWE

Drzonów

od 18.00 do 23.00

W tegorocznym programie imprezy mnóstwo atrakcji! Będzie iluminacja eksponatów w plenerze, inscenizacje batalistyczne, dioramy grup rekonstrukcyjnych, pokazy potyczek rycerskich, pokazy dawnego tańca i obyczajów, prezentacje pojazdów historycznych ze zbiorów prywatnych, otwarcie wystawy czasowej „Broń pancerna w muzeach skandynawskich w obiektywie portalu Militarne Podróże”, „Wywiad z katem” - omówienie konstrukcji i roli miecza dwuręcznego, zwiedzanie wszystkich wystaw czasowych i stałych LMW. Nie zabraknie wojskowej grochówki oraz loterii fantowej z ciekawymi nagrodami.

* Ważne! Do Drzonowa i z powrotem będzie można dojechać darmowymi autobusami MZK. Podajemy nazwy przystanków i godziny odjazdów. Do muzeum: dworzec PKP (17.30, 18.45, 20.15), centrum (17.32, 18.47, 20.17), Elżbietanki (17.34, 18.49, 20.19), Dąbrówki (17.36, 18.51, 20.21), Łużycka (17.38, 18.53, 20.23), Łużycka Polmozbyt (17.40,18.55, 20.25). Powrót do Zielonej Góry z Drzonowa o 19.30, 21.00, 22.15.

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

ŚRODKOWEGO NADODRZA

Świdnica

od 17.00 do 22.00

„Archeologia wojny” – pod takim tytułem będzie odbywać się w placówce sobotnia impreza, przygotowana według pomysłu i koncepcji dra Arkadiusza Michalaka. Na odwiedzających czekają ciekawe miniwykłady poświęcone różnym aspektom prowadzenia wojny w dziejach człowieka, specjalnie przygotowana wystawa z nieprezentowanymi dotąd zabytkami uzbrojenia z różnych epok historycznych, pokaz rycerski, rekonstrukcje archeologiczne oraz zajęcia plastyczne dla dzieci.

(dsp)