S3 gotowa do Niedoradza

3 Grudzień 2018
Kierowcy mogą już jeździć kolejnym czteropasmowym odcinkiem drogi ekspresowej S3. W zeszły piatek została otwarta druga jezdnia od węzła Zielona Góra Północ do węzła Niedoradz.

Podróże po województwie lubuskim będą jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne. Przyczyni się do tego kolejny odcinek ekspresowej drogi S3, który został oficjalnie otwarty. Od piątku, 30 listopada, można przejechać drugą jezdnią S3 od węzła Zielona Góra Północ do węzła Niedoradz. To kolejne 13 km nowoczesnej drogi, która zapewni większy komfort jazdy podróżnym. - To ogromna inwestycja i ogromne znaczenie tej inwestycji. Nikomu nie trzeba przypominać, jak ważna jest ta droga dla naszego regionu, dla województwa lubuskiego. Chyba nikt nie wyobraża sobie rozwoju gospodarczego naszego województwa bez tej drogi ekspresowej. Przypomnę, drogi, która jest częścią środkowoeuropejskiego korytarza transportowego biegnącego od szwedzkiego Malmö do miasta Chania na greckiej wyspie Kreta. To prawie 4.000 km – opowiadał na otwarciu nowego fragmentu trasy Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Koszt budowy tego odcinka, który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, wyniósł 211 mln zł. Dzięki inwestycji powstała wschodnia jezdnia S3, wymieniono nawierzchnię i dostosowano organizację ruchu na istniejącej już zachodniej jezdni.

Ważną inwestycją dla mieszkańców Zielonej Góry jest budowa „łącznika” wchodzącego w zakres tego samego zadania. Chodzi o ok. 1,5 km odcinek drogi łączący węzeł Zielona Góra Północ na S3 z rondem na drodze 282 na wysokości Osiedla Pomorskiego we wschodniej części miasta. Koszt jego budowy pokryły po połowie miasto Zielona Góra i GDDKiA, natomiast włączenie do drogi S3 sfinansowała GDDKiA, budowę ronda na Szosie Kisielińskiej – miasto. Prace na ponad 13 km fragmencie drogi S3 z Zielonej Góry do Niedoradza prowadziła firma Budimex. Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, prace budowlane zakończyły się 20 listopada. Przez kolejne dni trwały procedury związane z odbiorem trasy i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.
Dzięki nowo otwartemu odcinkowi zlikwidowane zostało jedno z ostatnich utrudnień w ruchu na tej trasie w woj. lubuskim. Jeszcze w tym roku planowany jest do oddania kierowcom ostatni fragment S3 w województwie lubuskim, na którym powstaje druga jezdnia, tj. od węzła Niedoradz do węzła Nowa Sól Południe o długości ponad 17 km. Potwierdza to również wiceminister infrastruktury, Marek Chodkiewicz. - Ta droga będzie służyć nie tylko mieszkańcom Zielonej Góry i okolic, ale również będzie służyła międzynarodowym przewozom, bo jest to fragment środkowoeuropejskiego korytarza transportowego. W połowie grudnia oddamy jeszcze kolejny odcinek, także na terenie województwa lubuskiego, wówczas droga S3 będzie praktycznie gotowa – mówił M. Chodkiewicz.

Docelowo S3 będzie miała długość ponad 520 km, poprowadzi południkowo od zespołu portów morskich Szczecin-Świnoujście na północy, następnie wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry do południowej granicy Polski.

(ap)

Artykuły powiązane: 

Protest mieszkańców na S3

W minionym tygodniu po raz kolejny kilkanaście samochodów spowalniało ruch na drodze ekspresowej S3. Mieszkańcy osiedla Pomorskiego walczą w ten sposób o wyższe ekrany akustyczne w pobliżu swoich bloków.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki