Rekrutacja! Czym kusi uniwersytet?

3 Czerwiec 2015
- Stajemy się coraz bardziej kompletną uczelnią. Oferujemy coraz szerszą paletę kierunków, co roku ich przybywa – podkreśla z dumą prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich. – Chcemy przyciągnąć jak najwięcej młodych ludzi i przygotować z nich specjalistów dla naszego regionu.

1 czerwca ruszył nabór na rok akademicki 2015/2016. Uniwersytet Zielonogórski przygotował 9,6 tys. miejsc dla kandydatów na studia, w tym ok. 6 tys. na studia stacjonarne, 3,4 tys. na niestacjonarne i 147 miejsc na studia doktoranckie.

- Stajemy się coraz bardziej kompletną uczelnią. Oferujemy coraz szerszą paletę kierunków, co roku ich przybywa – podkreśla z dumą prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich. – Chcemy przyciągnąć jak najwięcej młodych ludzi i przygotować z nich specjalistów dla naszego regionu. Stąd nasza oferta, rozszerzona o nowe kierunki.

Czym uczelnia kusi maturzystów? Jest w czym wybierać! My skupimy się na nowościach. Niektóre z nich to „rodzynki” na skalę krajową!

- Nasze dwie propozycje to kierunki praktyczne – zaznacza prof. Marcin Mrugalski z Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. – Biznes elektroniczny to nowość w Polsce, a jest na taki kierunek zapotrzebowanie. Przedsiębiorcy już od jakiegoś czasu wskazują nam, że gospodarka przenosi się do internetu. Z kolei kształcenie na kierunku efektywność energetyczna to odpowiedź na wymagania Unii Europejskiej, właśnie tacy specjaliści są poszukiwani.

Na obu nowych kierunkach będzie dużo warsztatów, laboratoriów i zajęć poza uczelnią, prowadzonych także przez pracowników firm. – Przedsiębiorstwa chcą coraz intensywniej uczestniczyć w procesie dydaktycznym, sponsorują zakup sprzętu, skłonne są nawet fundować stypendia dla studentów – wylicza prof. Mrugalski. A to wynika m.in. z walki o absolwenta. Ci, którzy kończą studia na tym wydziale, raczej nie martwią się o zatrudnienie. A WEIT nie musi obawiać się naboru na pierwszy rok. – Nasz wiodący kierunek, informatyka, wypuszcza mniej absolwentów niż życzyliby sobie pracodawcy. Uczelnię kończy 45 informatyków, firmy potrzebują 100 – przyznaje profesor.

Nowością nie tylko w skali kraju, ale nawet Europy jest jedna z propozycji Wydziału Humanistycznego – kierunek literatura popularna i kreacje światów gier. – Czegoś takiego, poza Francuzami, jeszcze nikt nie próbował – zachwala prof. Bogdan Trocha. To ukłon w stronę coraz popularniejszej dziedziny naszego życia, graczy wszak przybywa, a nie ubywa. I potrzebne są scenariusze gier nie tylko na komputery, konsole, bo gramy też na telefonach, w sieci, w karcianki, RPG... – Mamy nadzieję, że projekt się uda. Porozumieliśmy się w sprawie współpracy z grupami, firmami, które kreują takie światy – dodaje prof. Trocha.

Rekrutacja na studia I stopnia i jednolite magisterskie potrwa do 6 lipca. Do 22 września można składać dokumenty na pozostałe formy studiów – Ii i II stopnia oraz niestacjonarne.

Wszystkie nowości na UZ w ramce obok, pełna oferta studiów, szczegóły rekrutacji na stronie uz.zgora.pl.

(dsp)

NOWOŚCI NA UZ

* Wydział Humanistyczny
- coaching i doradztwo filozoficzne
- filologia francuska z drugim językiem romańskim
- filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo
- literatura popularna i kreacje światów gier

* Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji
- biznes elektroniczny
- efektywność energetyczna

* Wydział Mechaniczny
- inżynieria bezpieczeństwa

* Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu
- kierunek lekarski
- na kierunku pedagogika nowe specjalności: edukacja elementarna i edukacja medialna, edukacja elementarna i terapia pedagogiczna, edukacja elementarna i wczesna edukacja artystyczna, edukacja elementarna i wczesne nauczanie języka obcego, edukacja elementarna i wspieranie dzieci w rozwoju zdolności, logopedia i język migowy, logopedia i terapia pedagogiczna

* Nowe dyscypliny na studiach doktoranckich
- na Wydziale Mechanicznym: budowa i eksploatacja maszyn, inżynieria produkcji
- na WPSiNoZ: pedagogika, socjologia