Przy Palmiarni powstaną wodne kaskady?

28 Październik 2016
Wyobraźcie sobie – idziecie na spacer po Winnym Wzgórzu a tu koło rzeźby chłopca z konikiem płynie niewielki strumyk i szumi wodna kaskada. Taki pomysł, podczas trwających konsultacji, zdradził wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Wiceprezydent Kaliszuk spotkał się z mieszkańcami w poniedziałek, w Zielonogórskim Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej. To było pierwsze otwarte spotkanie w ramach trwających konsultacji. Kolejne spotkanie zaplanowano w tym samym miejscu, 7 listopada, o godz. 17.30.

- W tej chwili mówimy o dwóch dokumentach: pierwszy dotyczy zmiany granic obszaru rewitalizacji, drugi sposobu wyboru rady ds. rewitalizacji – tłumaczyła Małgorzata Maśko-Horyza, szefowa biura urbanistyki i planowania. To kolejny etap procesu rewitalizacji. Latem radni przyjęli Gminny Program Rewitalizacji, a teraz magistrat będzie w nim wprowadzał zmiany.

- Jesteśmy w niedoczasie. Musimy się śpieszyć. Chodzi o to, by szybko rozpocząć najważniejsze i najdroższe inwestycje. Dzięki temu sprawnie wykorzystamy dostępne środki unijne. Później można zająć się kolejnymi zadaniami – tłumaczył wiceprezydent pośrednio nawiązując do konferencji marszałek Elżbiety Polak, która kilka godzin wcześniej mówiła dziennikarzom, że zagospodarowanie unijnych pieniędzy idzie za wolno (patrz tekst na str. 5).

Dlatego miasto przyjęło politykę, że koncentruje się na rewitalizacji dużych przestrzeni publicznych, o których zagospodarowaniu najczęściej mówią zielonogórzanie.

Miasto chce jednak poszerzyć granice rewitalizacji. – Z naszych badań wyszło, że należy wyłączyć z tego obszaru tereny nowych osiedli mieszkaniowych budowanych w centrum miasta. Natomiast powiększyliśmy ten obszar o Wzgórza Piastowskie i okolice Wieży Braniborskiej – tłumaczył Krzysztof Lisowski, który wraz Dorotą Szaban, na zlecenie miasta, przygotował raport na ten temat. Pilnie też notował uwagi obecnych.

(tc)

KASKADY PRZY PALMIARNI

- W ramach rewitalizacji Winnego Wzgórza przy Palmiarni powstanie strumień, który kaskadowo popłynie w kierunku ul. Wrocławskiej. Będzie zasilany wodą z Parku Sowińskiego – zapowiedział wiceprezydent Kaliszuk.

Skąd ten pomysł? Oprócz rewitalizacji magistrat pracuje również nad lepszym udostępnieniem innych, niewielkich terenów zielonych.

Jednym z nich jest park przy ul. Sowińskiego. Jest tam niewielki zbiornik retencyjny, który zbiera głównie wody gruntowe. Tutaj jest wiele źródeł. Pod ziemią jest dużo wody, która później zalewa kamienice na starówce. Kiedyś pobliska Polska Wełna czerpała tę wodę z ujęć głębinowych i nie było takiego problemu. Teraz nadmiar wody trafia do kanalizacji i dalej do oczyszczalni.

– Chcemy lepiej zagospodarować tę wodę. Dlatego zmienimy otoczenie zbiornika, a część wody przepompujemy w okolice Palmiarni – opowiada Agnieszka Kochańska, architekt krajobrazu, która na zlecenie miasta przygotowuje program funkcjonalno-użytkowy zagospodarowania terenu. Zawarte są w nim oczekiwania miasta, jak powinna być zrealizowana inwestycja. Na jego podstawie powstanie projekt.

Zbiornik przy Sowińskiego ma być tak przebudowany, by ułatwić mieszkańcom dostęp do wody. Pojawią się drewniane zejścia i pomost. Teren zyska nowe, ozdobne nasadzenia zieleni.

Specjalnym rurociągiem woda będzie transportowana w okolice Palmiarni. Ze szczytu wzgórza będzie spływać kaskadowo w dół. Z dwóch stron ominie rzeźbę chłopca z konikiem, i trafi do zbiornika, z którego ponownie zostanie przepompowana na górę. – Koryto strumienia będzie kamienne. Szerokość cieku to ok. jeden metr i 10 cm głębokości. Będzie podświetlany – wylicza A. Kochańska.

To nie koniec. W kolejnym etapie z Palmiarni, grawitacyjnie woda trafi do Parku Tysiąclecia, gdzie również powstanie kaskadowo płynący strumień. Swój bieg zakończy przy oczku wodnym nieopodal planowanej tężni.

1. Istniejący już zbiornik retencyjny zmieni wygląd. Będzie bardziej dostępny dla mieszkańców. Woda z tego stawu zostanie przepompowana w okolice Palmiarni, gdzie zasili utworzony tam strumyk. (Zdjęcia Krzysztof Grabowski)

2. To tutaj trafi woda pompowana ze zbiornika przy ul. Sowińskiego. Część z niej będzie spływać kaskadowo w kierunku ul. Wrocławskiej. Z Palmiarni woda popłynie również do Parku Tysiąclecia.

3. Z Palmiarni część wody spłynie grawitacyjnie do Parku Tysiąclecia. Tutaj również powstanie niewielki strumień, który swój bieg zakończy w okolicach planowanej tężni.

CO BĘDZIE REWITALIZOWANE?
W pierwszej kolejności miasto zajmie się czterema obszarami:

- Doliną Gęśnika,
- Placem Teatralnym,
- Winnym Wzgórzem,
- placem przed Filharmonią Zielonogórską.

W tym ostatnim przypadku prace przy rewitalizacji placu miały się zbiegać z przebudową filharmonii z innych regionalnych funduszy. Nie doszło do porozumienia ws. budowy nowego wejścia, dlatego budynek będzie przebudowany tylko w środku.

PALMIARNIA
W ramach rewitalizacji zmieniona zostanie konstrukcja ostatniego piętra Palmiarni. Jest to niezbędne, bo jedna z belek konstrukcyjnych przeszkadza w swobodnym wzroście największego daktylowca kanaryjskiego. To z jego powodu już przebudowywano ten obiekt. Drzewo wciąż rośnie.

PARKI
Magistrat, w ramach udostępniania terenów zielonych, planuje prace w pięciu parkach: przy ul. Sowińskiego, Partyzantów (na wprost komendy policji), Salomei i Nowej oraz na terenie dzielnicy Nowe Miasto - w Kiełpinie i Ochli.

50 MLN ZŁ
W najbliższym czasie urząd chce ten projekt złożyć do oceny umożliwiającej uzyskanie funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łącznie ich wartość wynosi ok. 50 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 85 proc.

- Zakładamy, że po przetargach będziemy mieli oszczędności, z których będzie można sfinansować prace w Lesie Odrzańskim lub Parku Tysiąclecia – mówi wiceprezydent Kaliszuk.

KONSULTACJE
Na stronie internetowej urzędu miasta (w zakładce „Rewitalizacja”) znajdziesz wszystkie dokumenty oraz ankiety dotyczące dwóch projektów - wyznaczenia obszaru rewitalizacji oraz zasad powołania i działania Komitetu Rewitalizacji.

Planowane jest jeszcze jedno spotkanie z mieszkańcami - 7 listopada, godz. 17.30, Zielonogórskie Centrum Pomocy Rodzinie (dawne CKUiP), ul. Długa 13.