Można składać wnioski na dotacje

15 Maj 2019
Dopiero co mieszkańcy dowiedzieli się, które zabytkowe kamienice wypięknieją w tym roku dzięki miejskim dotacjom, a już mogą składać wnioski o kolejne.

Na ratunek zabytkowym kamienicom miasto rusza co roku, przyznając ich właścicielom dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych. Przez 11 lat tylko na ten cel z budżetu wydano 35 mln zł, które przełożyły się na ponad 300 napraw i renowacji.

- Bez nich niektóre budynki całkiem by się posypały – mawia Edward Nalepa, który w magistracie odpowiada za rewitalizację zabytków. Choć ich właściciele partycypują w kosztach remontu, każdego roku do urzędu wpływa kilkadziesiąt wniosków o finansową pomoc w jego przeprowadzeniu. Jednak kamienice młodnieją „jak materii staje”. Stopniowo, bo miasto na ten cel może przeznaczyć rocznie ok. 1 mln zł. Za to konsekwentnie - dzięki tej mniej więcej stałej sumce, każdego roku pięknieje kilkanaście lub więcej kamienic. Zgodnie z tą regułą, szansę na dotację i przyszłoroczny lifting mają kolejne zabytki. Które? O tym na końcu długiej procedury zadecyduje komisja, w skład której wchodzi m.in. Miejski Konserwator Zabytków.

Wnioski można składać w magistracie. Jednak czasu na podjęcie decyzji o remoncie, sporządzenie kosztorysu, skompletowanie dokumentacji załączanej do wniosku, jest sporo. Te ostatnie można składać do 30 września br. Informacji „co i jak” udzielą pracownicy Departamentu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta, urzędujący na IV piętrze budynku przy ul. Podgórnej 22, pokój 412.

- Zasady uzyskiwania dotacji pozostają bez zmian – informuje Zuzanna Koperska, pracownik departamentu.

Przypomnijmy. Dotację można otrzymać wyłącznie na kamienicę wpisaną do rejestru zabytków lub znajdującą się w ścisłej strefie ochronnej miasta. Na jej remont można uzyskać dofinansowanie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. O takie wsparcie mogą się ubiegać prywatni właściciele kamienic, wspólnoty mieszkaniowe i podmioty gospodarcze. Dzięki dotacji mogą naprawić dach czy stolarkę, odnowić elewację, wykonać izolację poziomą i pionową, wyremontować klatkę schodową lub przywrócić piękno zabytkowej sztukaterii. W sumie na miejskiej liście jest aż 18 pozycji. Natomiast w ramach uzyskanego dofinansowania właściciele kamienic nie zreperują hydrauliki, kanalizacji czy elektryki.

Jak dotąd w Zielonej Górze zdecydowany prym wiodły wnioski o dofinansowanie remontów dachów i elewacji.

- Te wyremontowane dachy widać jak na dłoni z ratuszowej wieży – zacierał ręce z uciechy E. Nalepa rok temu. Dziś znów jest ich więcej, na tegoroczny remont czeka kolejnych pięć dachów. Widok z ratuszowej wieży zmienia się jak w kalejdoskopie. Ale uważny przechodzień zmiany dostrzeże również z perspektywy chodnika.

(el)

Złóż wniosek

Wnioski dotyczące uzyskania dotacji miasta na rewitalizację zabytkowej kamienicy z dołączoną do nich dokumentacją można składać do 30 września 2019 r. w sekretariacie Departamentu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Zielona Góra, ul. Podgórna 22, pok. 417. Szczegółowe informacje w pok. 412 lub pod nr. tel. 68 456 44 12.