Majówkowy zawrót głowy!

27 Kwiecień 2018
To nie są słowa na wyrost! Od ilości atrakcji, przygotowanych na zbliżającą się majówkę, naprawdę może rozboleć głowa! Zabawa rozpoczyna się już w ten weekend i trwa... niemal przez cały tydzień. W kalendarzu imprez są uroczystości patriotyczne, festyny, koncerty, wystawy. Sprawdź, gdzie się wybrać!

PIĄTEK, 27 KWIETNIA

* Kobiety w muzeum

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza o godz. 17.00 na otwarcie jednej z najważniejszych tegorocznych wystaw „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. – Ekspozycja obejmuje blisko 40 obrazów przedstawiających kobiety w różnych kontekstach – prozaicznych i odświętnych sytuacjach, będące natchnieniem i budzące zdziwienie, piękne i starzejące się. Pokaz jest też okazją do prześledzenia zmian - od prawdziwej metamorfozy w zakresie wyglądu aż po transformację roli społecznej kobiet na przestrzeni wieku - informuje Alicja Błażyńska, rzeczniczka MZL. Prezentowane dzieła pochodzą z bogatych zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Pokaz dopełni także kilka obrazów z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL.

Prace blisko 30 malarzy obejmują okres od 1900 r. do czasów współczesnych. - Począwszy od dzieł artystów młodopolskich, m.in. Stanisława Dębickiego, Wojciecha Weissa czy Alfonsa Karpińskiego, przez obraz Leopolda Gotlieba, twórczość formistów - Tytusa Czyżewskiego i Zbigniewa Pronaszki, aż po prace czołowych reprezentantów sztuki drugiej połowy XX w., m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wiesława Szamborskiego i Zbysława Maciejewskiego. Klamrą czasową zamykającą zestaw są sygnowane 2000 r. obrazy Rafała Bujnowskiego – dodaje A. Błażyńska.

Wystawa będzie czynna do 24 czerwca.

 

 

Fot. Materiały MZL

Alfons Karpiński, Portret żony, 1921, olej, płótno, 110 x 121; praca ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

 

SOBOTA, 28 KWIETNIA

 

* Premiera w Planetarium Wenus

Tradycyjnie, tuż przed majówkami, Planetarium Wenus, ul. Gen. W. Sikorskiego 10, przyszykowało premierowy pokaz nowego filmu 3D. Seans filmu „Explore” rozpocznie się o godz. 18.00, jest biletowany.

- Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób nasz współczesny statek kosmiczny może poruszać się szybko i precyzyjnie na orbicie Ziemi i poza nią? Aby się tego dowiedzieć, dołącz do pełnej przygód podróży ludzkości: od starożytnej Mezopotamii do epoki eksploracji kosmosu – czytamy na stronie internetowej Planetarium.

Więcej informacji, daty i godziny pozostałych seansów, cennik biletów na stronie www.planetariumwenus.pl.

 

 

* Weekend Otwartych Winnic

Od soboty, 28 kwietnia aż do niedzieli, 6 maja będzie można odwiedzać malownicze, lubuskie winnice, degustować trunki i potrawy z winogron, kupić sadzonki. Właściciele oprowadzą po swoich włościach i opowiedzą o pracy winiarza i produkcji wina. Winnice, które biorą udział w Weekendzie Otwartych Winnic to: Mozów, Na Leśnej Polanie, Hiki, Cantina, Ingrid, Senator, Saint Vincent (tylko 1 maja), Julia (1-3 maja), Miłosz (28 kwietnia-3 maja), Pod Lubuskim Słońcem (28-19 kwietnia), Kinga (30 kwietnia - 6 maja). W tym czasie otwarte też będzie Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, w którym turyści znajdą informacje na temat Szlaku Wina i Miodu. Więcej informacji na stronie lubuskie.pl.

 

 

WTOREK, 1 MAJA

 

* Piknik europejski

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak zaprasza na piknik „Lubuskie w Unii Europejskiej”. Impreza odbędzie się w godz. 12.00-16.00, w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. W programie liczne atrakcje: pieczenie kiełbasek, jazda konna, przejazdy bryczką, strefa leżakowania, akcja „balony do nieba”, konkursy i quizy, modelowanie balonów, dmuchana zjeżdżalnia, wspólne malowanie, strzelanie z łuku, frisbee, mememory, puzzle, malowanie twarzy, clown, bieg dla dzieci. Z okazji 14. rocznicy wstąpienia naszego kraju do UE - tort rocznicowy!

 

* Święto ludzi pracy

Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprasza na uroczyste obchody Międzynarodowego Święta Pracy i 14. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Miejsce: pomnik na pl. bohaterów. Początek o godz. 11.00. W programie odczytanie apeli, wystąpienia zaproszonych gości, złożenie wiązanek kwiatów.

 

ŚRODA, 2 MAJA

 

* Chorągiewki od PiS

Kolejny raz FM PiS w Zielonej Górze będzie rozdawać biało-czerwone chorągiewki mieszkańcom miasta. - Akcja ma na celu upamiętnienie dnia flagi narodowej, a także zwiększenie identyfikacji z symbolami narodowymi. Odbędzie się o godz. 11.00, pod ratuszem. Serdecznie zapraszamy – informuje Grzegorz Maćkowiak, przewodniczący FM PiS w woj. lubuskim.

 

CZWARTEK, 3 MAJA

 

* Miejskie uroczystości

Prezydent Janusz Kubicki serdecznie zaprasza na uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program uroczystości: godz. 10.30 - kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, msza św. w intencji Ojczyzny, godz. 11.30 - przemarsz z kościoła orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na pl. Bohaterów, godz. 11.45 – pl. Bohaterów, uroczyste zgromadzenie mieszkańców miasta: wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów.

 

* Festyn i operetka w Parku Piastowskim

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza całe rodziny, w godz. 12.00-16.00, na festyn w Parku Piastowskim (przed siedzibą ZOK, ul. Festiwalowa 3). W programie m.in. koncert zespołu Dubai Dixie Band, koncert młodych wokalistów ze Studia A i grupy Pstryk, gry i zabawy rekreacyjne, grochówka z wojskowego kociołka, malowanie twarzy, wyprawa z harcerzami na Wzgórze Wilkanowskie, znakowanie rowerów, „Gwiazdozbiory naszego nieba” – warsztaty Planetarium Wenus oraz quiz astronomiczny, Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze – Projekt „Opera Mydlana”. Motywem przewodnim będzie dźwięk i eksperymenty oparte o mydło.

O godz. 16.00, a amfiteatrze im. Anny German – rarytas dla melomanów! - W zaczarowany i piękny świat operetki i musicali wprowadzą soliści: Monika Gruszczyńska (sopran), Monika Piechaczek (sopran) i Łukasz Wroński (tenor). Będzie to niezwykła muzyczna podróż po różnych epokach. Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze i najbardziej znane arie oraz duety z operetek i musicali: „My fair lady”, „Skrzypek na dachu”, „Księżniczka czardasza”, „Wesoła wdówka”. Nie zabraknie również utworów Andrew Lloyda Webbera i Andrei Bocellego. Solistom towarzyszyć będzie ośmioosobowa orkiestra pod kierunkiem Beaty Wołczyk – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

 

 

* Świętowanie w skansenie

Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza w godz. 11.00-17.00 na wspólne świętowanie w plenerze skansenu. – Zaprezentujemy folklor wielkopolski z Regionu Kozła. Na scenie wystąpią dwa tradycyjne zespoły: Perły Sumsiodki z Siedlca śpiewające krumską gwarą z towarzystwem kozła i skrzypiec oraz dziecięcy zespół Przyprostyńskie Koziołki – informuje Damian Danak z muzuem. - Społeczne Ognisko Artystyczne z Zielonej Góry wprowadzi słuchaczy w nastrój patriotyczny za sprawą muzyki z repertuaru Chopina, Wieniawskiego i Moniuszki. Z kolei biesiadnie, do tańca, będzie przygrywał akordeonista Grzegorz Więckowski.

Będzie okazja, by muzealne ekspozycje zwiedzić specjalnie przygotowanym „Wielkopolskim szlakiem”, ze szczególnym uwzględnieniem budynków wielkopolskich wraz z interesującym wyposażeniem. Gospodynie z Przyprostyni uraczą gości wielkopolskimi specjałami m.in. pyrami z gzikiem. Będą również opowiadać o tradycjach swojej miejscowości. Prezentowane będą dawne zajęcia gospodarcze: przetwórstwo ziarna, wypiek chleba, wyrób sera i masła w kierzynce.

- Zabawy podwórkowe poprowadzą harcerze z zielonogórskiego hufca. Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark rękodzieła ludowego i wyrobów regionalnych oraz tradycyjne Nabożeństwo Majowe przy kapliczce – dodaje D. Danak.

Wstęp 8zł/osoba, dzieci do 7 lat bezpłatnie.

(dsp)