Kulturalne nagrody prezydenta - sylwetki wyróżnionych

7 Wrzesień 2016
W tym roku wręczono aż siedem nagród indywidualnych oraz trzy grupowe.

- Dlaczego jestem dumny, że jestem zielonogórzaninem? Bo mieszkają tu i tworzą wspaniali ludzie. Tacy jak Wy, Szanowni Laureaci. Jesteście ważni dla naszego miasta – gratulował wyróżnionym prezydent Janusz Kubicki.

Nagrodami grupowymi wyróżniono obchodzący właśnie jubileusz 55-lecia swego powstania zielonogórski oddział Związku Literatów Polskich, Szkołę Tańca Gracja – z okazji 30-lecia pracy szkoły, która „rozwija się dynamicznie i kształtuje artystyczny wizerunek miasta a na jej imprezy zjeżdżają najlepsi tancerze i jurorzy z kraju i Europy”, oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i  Edukacji „Dom Harcerza” – za „organizację licznych imprez kulturalnych poświęconych spuściźnie kulturowej i szansom jej przełożenia na fundament przyszłości, związanej owocami talentów i pasji młodych ludzi”.

Sylwetki uhonorowanych nagrodami osobistymi prezentujemy poniżej.

1. IWONA PERYT-GIERASIMCZUK

Historyk sztuki, konserwator zabytków, krytyk sztuki i kurator. Od 2013r. prowadzi galerię ZPAP Pro Arte. Przez wiele lat zajmowała się krytyką artystyczną na łamach Gazety Lubuskiej i Nadodrza. Autorka 15 publikacji w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego i sztuki współczesnej. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw artystycznych. Jest pomysłodawcą i realizatorką programu Artyści w przestrzeni Miasta, w którym jako kurator przez 2 lata zorganizowała ponad 30 wystaw, które wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców i przyczyniły się do aktywizacji kulturalnego wizerunku Starówki.

2. LUDMIŁA PAWŁOWSKA

Pianistka od urodzenia związana z Zieloną Górą, od ponad 30 lat prowadzi działalność artystyczną, edukacyjną, kulturalną, upowszechnieniową również na Ziemi Lubuskiej. Jej działania obejmują bardzo szeroki obszar, związany z muzyką klasyczną. Pani Ludmiła Pawłowska jest jednocześnie nauczycielem w PSM I i II st. prowadząc klasę fortepianu, kameralistyki i akompaniamentu fortepianowego. Organizuje koncerty, prowadzi je, wygłasza prelekcje i wykłady, prowadzi również audycje radiowe. Działa także w szerokim aspekcie społecznym i charytatywnym.

3.  MAŁGORZATA BUKOWICZ

Artysta rzeźby i ceramiki, członek i wiceprezes  ZPAP. Pracę twórczą łączy z pedagogiczną w Liceum Plastycznym i prowadzi pracownię ceramiki w Domu Harcerza. Twórczość artystki obejmuje dyscypliny: rzeźba i płaskorzeźba w brązie, ceramice i szkle, ceramika użytkowa i dekoracyjna, szklana mozaika wenecka, malarstwo i rysunek oraz instalacje przestrzenne. Zajmuje się także projektowaniem, realizacją oraz konserwacją witraży. Aktywność twórcza Małgorzaty Bukowicz obejmuje również udział w wielu wystawach indywidualnych i ponad 40 zbiorowych w kraju i za granicą. Posiada w swoim dorobku liczne realizacje w obiektach użyteczności publicznej, obiektach sakralnych, wnętrzach, gdzie prezentuje rzeźby, płaskorzeźby, witraże monumentalne.

4. MIROSŁAW KULEBA

Człowiek niezwykły i niezłomny. Korespondent wojenny, znawca Kaukazu, winiarstwa, pisarz i eseista. Autor książek „Niezłomna Czeczenia” i „Ampelografia Zielonej Góry”. Jako zielonogórzanin dokonał dla Miasta rzeczy niezwykłej, uznanej i nagrodzonej w świecie za ewenement pod każdym względem. Publikacja „Enografia Talloris” (1150stron i 8 kg ) pochłonęła jego 8 lat pracy, ale dotarł do unikatowych  na skalę światową dokumentów, aby przedstawić najwcześniejsze lata zielonogórskiego wina. Poza tym, Pan Mirosław Kuleba wydaje miesięcznik „Winiarz Zielonogórski”, w którym przybliża mieszkańcom dzieje winnic, winiarstwa i win.

 

5. CZESŁAW GRABOWSKI

Dyrektor i dyrygent Filharmonii Zielonogórskiej. Dzięki niemu, od 30 lat przeżywamy wiele wspaniałych wzruszeń na koncertach Filharmonii. Czesław Grabowski zapytany za co kocha Zieloną Górę odpowiedział: W swoich podróżach artystycznych odwiedziłem wiele miast- wielkich, ruchliwych, bogatych, historycznych, przy których  nasza Zielona Góra wygląda może skromnie. Do niej jednak zawsze z radością wracam. Tutaj bowiem osiadłem wśród lasów i życzliwych ludzi, w mieście, które posiada swój specyficzny, serdeczny klimat. Turaj realizowałem i realizuję dalej swoje marzenia zawodowe i osobiste. Dziękuję za to  mojemu miastu.
Mamy wielkie szczęście; Czesław Grabowski  został  powołany
na 5 kolejnych sezonów artystycznych.

 

6. ROBERT CZECHOWSKI

Dyrektor Lubuskiego Teatru. Poprzez repertuar, jaki sam tworzy i przybliża mieszkańcom, pobudza i prowokuje do myślenia bez narzucania gotowych rozwiązań. Od lat, w okresie Winobrania realizuje „Winobraniowe Spotkania Teatralne”, cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców i gości. Całą swą aktywnością zawodową pielęgnuje dorobek kulturalny i kulturowy rozwoju artystycznego teatru i rozwoju sztuki  globalnie. Od kilku lat przygotowuje i z powodzeniem realizuje Korowód Winobraniowy, który już zyskał markę kolorowego, specyficznego, enigmatycznego i symbolicznego pokazywania życia, zjawisk i ludzi.

7.JAROSŁAW SKORULSKI

Nauczyciel  i dyrektor Zespołu Edukacyjnego Numer 2 , autor publikacji „Zatonie- ślady historii””, w której przedstawia bogatą historię nie istniejącej już dzisiaj wsi, ale też wskazuje niezwykłe miejsca i zabytki, które są źródłem jego ciekawych opowieści. Troszczy się o kulturę swego miejsca na ziemi, o zabytki, czego przykładem jest deklaracja autora na przekazanie środków ze sprzedaży książki na renowację zatońskich organów. Współautor projektu na dofinansowanie unijne pt:”Renowacja pałacu w parku krajobrazowym w Zatoniu, na potrzeby multimedialnego Centrum Historycznego Miasta Zielona Góra”.

Artykuły powiązane: 

Jesteście ważni dla naszego miasta

- Miejskie sukcesy to moje sukcesy, miejskie porażki to również moje porażki. Zielona Góra to moje miasto – dziękował wyraźnie wzruszony nowy honorowy obywatel miasta ks. bp. Stefan Regmunt.