Janusz Kubicki prezydentem Zielonej Góry

25 Październik 2018
W Zielonej Górze nie będzie drugiej tury wyborów. W ostatnią niedzielę na urzędującego prezydenta zagłosowało 34.579 osób, czyli 58,2 proc. głosujących.

-  Bardzo dziękuję wszystkim zielonogórzanom, którzy przyszli na wybory, szczególnie tym, którzy na mnie głosowali. Państwa zaufanie to dla mnie powód do dumy, ale również zobowiązanie do dalszej, wytężonej pracy na rzecz miasta – mówi Janusz Kubicki. - Kiedy 12 lat temu obejmowałem stanowisko prezydenta, marzyłem, że razem będziemy budować nowoczesne i przyjazne miasto, w którym chce się żyć. Ten cel cały czas mi przyświeca. Warto pracować dla Zielonej Góry, warto pracować dla zielonogórzan. To dla mnie zaszczyt. Dziękuję za ponowny wybór.

Zielonogórzanie zadecydowali: przez najbliższe pięć lat miastem będzie nadal rządził prezydent Janusz Kubicki, który wygrał wybory w pierwszej turze. Prezydenta poparło 58,2 proc. głosujących, a jego najgroźniejszego rywala - Piotra Barczaka - tylko 17,92 proc. Pozostali: Anita Kucharska-Dziedzic - 10,5 proc.; Tomasz Nesterowicz - 7,8 proc.; Sławomir Kotylak - 5,6 proc. W radzie miasta niewielkie zmiany. Ekipa prezydenta nadal ma 11 mandatów. Tym razem PO (7 mandatów) pokonała PiS (5 mandatów). SLD i Ruch Miejski mają po jednym radnym.

Wielki bój o prezydenturę

Najbardziej widowiskowa była walka o prezydenturę. I najbardziej brutalna, często nie przebierająca w środkach. Chwilami przypominająca pojedynek czterech na jednego. Wyborcy, mając do wyboru czterech kandydatów opowiadających, co złego się dzieje z miastem oraz prezydenta prowadzącego kampanię pozytywną i pokazującego, jak zmienia się Zielona Góra, wybrali Janusza Kubickiego. Zagłosowało na niego ponad 34,5 tys. zielonogórzan.

O sukcesie może mówić Anita Kucharska-Dziedzic z Ruchu Miejskiego, która zdobyła 10,49 proc. głosów. Szczęśliwy zapewne nie będzie Piotr Barczak, który mimo wielkiego wsparcia medialnego i poparcia przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego osiągnął prawie identyczny wynik jak cztery lata temu jego partyjny kolega Jacek Budziński. W Zielonej Górze PiS nie poszedł do przodu. Tomasz Nesterowicz (7,78 proc. głosów) nie pociągnął SLD a największym nieporozumieniem wyborów prezydenckich okazał się Sławomir Kotylak z Koalicji Obywatelskiej. Został wręcz odrzucony przez własny elektorat. W wyborach prezydenckich dostał ponad cztery razy mniej głosów niż cała koalicja PO i Nowoczesnej do rady miasta.

W radzie miasta niewielkie zmiany

Poprzednie wybory (w marcu 2015 r.) zakończyły się trzęsieniem ziemi, bo wyborcy wymienili połowę składu rady. Teraz mieszkańcy widać byli bardziej zadowoleni – w radzie będziemy mieli „tylko” sześciu nowych radnych. Nadal największym klubem jest prezydencka Zielona Razem, w wyborach występująca jako KWW Janusz Kubicki – Bezpartyjni. Ma 11 radnych. O ile cztery lata temu PiS pokonał PO, to w tym roku partie zamieniły się miejscami. Platforma ma teraz siedmiu radnych (o jednego więcej) a PiS pięciu (o dwóch mniej). Nowym bytem w radzie jest Ruch Miejski Zielona Góra reprezentowany przez A. Kucharską-Dziedzic. Nadal mamy jednego radnego z SLD – T. Nesterowicza.

Wymiana radnych częściowo odbyła się w sposób naturalny. Mirosław Bukiewicz (PO) i Jarosław Berent (Zielona Razem) nie ubiegali się ponownie o mandat. Natomiast Kazimierz Łatwiński (PiS) skutecznie wystartował do sejmiku województwa. Miejsca w radzie nie wywalczyli dotychczasowi radni: Paweł Mocny (Zielona Razem), Grażyna Jaskólska (PiS) i Robert Sapa (początkowo PO).

Nowe twarze

Skoro z rady odeszło sześcioro radnych, to w ich miejsce musi się pojawić sześć nowych osób. Walczący o prezydenturę A. Kucharska-Dziedzic i S. Kotylak bez trudu dostali się do rady. Liderka Ruchu Miejskiego zdobyła 1.121 głosów, a S. Kotylak 1.458. Dwaj inni radni dostali się z listy Komitetu Obywatelskiego. To znany kabareciarz Janusz Rewers (455 głosów) i Dariusz Legutowski (520 głosów), który zmobilizował mieszkańców Jędrzychowa do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na remont ulic.Nową twarzą w radzie jest znany tancerz Filip Czeszyk (262 głosy). Zajmie on miejsce prezydenta Kubickiego, który zdobył 2.162 głosy i zrezygnował z mandatu radnego.Cztery lata temu w wyborach startował komitet PSL. Żaden przedstawiciel tej partii nie dostał się do rady. Podobnie jest obecnie, chociaż tym razem kandydat stronnictwa startował z listy prezydenta Kubickiego.

(tc)


Oni dostali się do rady

KWW Janusz Kubicki – Bezpartyjni - 20.861 głosów, 11 radnych
Robert Górski - 2.348 głosów
Tomasz Sroczyński - 1.807 głosów
Filip Gryko - 1.493 głosy
Paweł Wysocki - 1.369 głosów
Grzegorz Hryniewicz - 1.144 głosy
Zbigniew Binek - 1.087 głosów
Andrzej Brachmański - 940 głosów
Wiesław Kuchta - 797 głosów
Andrzej Bocheński - 793 głosy
Rafał Kasza - 766 głosów
Filip Czeszyk - 262 głosy (wchodzi za Janusza Kubickiego)

KMW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - 14.401 głosów, 7 mandatów

Mariusz Rosik - 1.852 głosy
Adam Urbaniak - 1.819 głosów
Marcin Pabierowski - 1.775 głosów
Sławomir Kotylak - 1.458 głosów
Machalica Krzysztof - 881 głosów
Dariusz Legutowski - 520 głosów
Janusz Rewers - 455 głosów

KW PiS - 12.830 głosów, 5 radnych
Piotr Barczak - 1.735 głosów
Jacek Budziński - 1.616 głosów
Bożena Ronowicz - 1.187 głosów
Eleonora Szymkowiak - 1.147 głosów
Marek Budniak - 904 głosy

KW Ruch Miejski Zielona Góra - 4.990 głosów, 1 radna
Anita Kucharska-Dziedzic - 1.121 głosów

KKW SLD Lewica Razem - 5.519 głosów, 1 radny
Tomasz Nesterowicz - 1.031 głosów


POGROM

IV - to w tym okręgu obejmującym m.in. os. Pomorskie, Zastalowskie i Chynów KWW Janusz Kubicki-Bezpartyjni zdobył tyle punktów, że wprowadził do rady aż trzech swoich przedstawicieli. To jedyny taki okręg w mieście. Nazwany okręgiem śmierci (z powodu silnej konkurencji) okazał się szczęśliwy dla ludzi prezydenta. Liderami byli tutaj: Janusz Kubicki – 2.162 głosy, Filip Gryko – 1.493 głosy i Zbigniew Binek - 1.087 głosów.
Konkurenci z tego okręgu też nie zasypiali gruszek w popiele: Jacek Budziński (PiS) – 1.616 głosów, Sławomir Kotylak (KO) – 1.458 głosów.

OSTATNI AWANSUJĄ

Siódme, czyli ostatnie miejsce na liście też może pomóc w zdobyciu awansu. Trzeba spełnić dwa warunki: mocna lista i bardzo dobry wynik. I tak do rady weszli dwaj prezydenccy radni startujący z ostatnich miejsc: Zbigniew Binek - 1.087 głosów i Rafał Kasza – 766 głosów.


Górski – rowerowa lokomotywa

Można powiedzieć, że Robert Górski rozbił bank. Do tej pory rywalizacja o największą liczbę zdobytych głosów toczyła się pomiędzy przewodniczącym rady Adamem Urbaniakiem i prezydentem Januszem Kubickim. W tym roku pogodził ich radny Górski, który ustanowił absolutny rekord – 2.348 głosów. W I okręgu głosował na niego co piąty wyborca. R. Górski (teraz będzie zasiadał w radzie miasta po raz drugi) reprezentuje nowe pokolenie radnych, którzy od lat są również społecznikami, np. Paweł Wysocki, Wiesław Kuchta czy Zbigniew Binek. Z takiej działalności są znani w swoich okręgach. R. Górski od lat walczy o przyjazną rowerzystom Zielona Górę. Kiedyś, będąc w głębokiej opozycji, mocno krytykował prezydenta. Po wejściu do rady okazał się być jeszcze bardziej skutecznym, z dobrym skutkiem pilnując rowerowych inwestycji. Wyborcy go docenili.

Swoje lokomotywy miała również Platforma Obywatelska. Mariusz Rosik pociągnął listę KO w dzielnicy Nowe Miasto, co ułatwiło KO zdobycie tutaj drugiego mandatu (Dariusz Legutowski). Dobrze wypadł też Marcin Pabierowski, niedoszły kandydat PO na prezydenta.


ONI ZDOBYLI NAJWIĘCEJ GŁOSÓW

Robert Górski – 2.348 głosy
Janusz Kubicki– 2.162 głosy
Mariusz Rosik – 1.852 głosy
Adam Urbaniak – 1.819 głosów
Tomasz Sroczyński – 1.807 głosów
Marcin Pabierowski – 1.775 głosów
Piotr Barczak – 1.735 głosów
Jacek Budziński – 1.616 głosów
Filip Gryko – 1.493 głosy
Sławomir Kotylak – 1.458 głosów

NAJWIĘKSI PRZEGRANI

Prezentujemy pierwszą dziesiątkę kandydatów, którzy zebrali dużo głosów, lecz do rady się nie dostali:

Andrzej Żywień (KO) – 864
Radosław Brodzik (SLD) – 703
Tomasz Naruszewicz (PiS) – 671
Joanna Liddane (RM) - 656
Edward Markiewicz (SLD) - 624
Grzegorz Lipiec (RM) - 601
Kamil Kawicki (KWW) – 599 głosów
Emilia Kondrad (KWW) – 596
Klaudia Barnowska (KWW) – 574
Dariusz Niedzielski (PiS) – 530

WETERANI I NOWICJUSZE

Pierwsza kadencja: Filip Czeszyk, Rafał Kasza, Sławomir Kotylak, Anita Kucharska-Dziedzic, Dariusz Legutowski i Janusz Rewers.

Druga kadencja: Zbigniew Binek, Robert Górski, Wiesław Kuchta, Marcin Pabierowski, Mariusz Rosik, Tomasz Sroczyński, Paweł Wysocki.

Trzecia kadencja: Marek Budniak (z przerwami), Filip Gryko, Grzegorz Hryniewicz, Tomasz Nesterowicz,

Czwarta kadencja: Krzysztof Machalica, Bożena Ronowicz (plus jedna kadencja jako prezydent),

Piąta kadencja: Andrzej Bocheński  (z przerwami), Andrzej Brachmański (z przerwami), Jacek Budziński, Eleonora Szymkowiak,

Szósta kadencja: Piotr Barczak, Adam Urbaniak.


WYBORY DO SEJMIKU

Wygrała je Koalicja Obywatelska Platforma Nowoczesna – 11 mandatów. Kolejne miejsca: PiS – 9 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy – 4 mandaty, PSL – 4 mandaty, SLD – 2 mandaty.

Absolutną rekordzistką została obecna marszałek, Elżbieta Anna Polak, która zdeklasowała rywali, zdobywając ponad 21 tys. głosów. Z takim wynikiem swobodnie dostałaby się do Sejmu.

Tak wyglądało głosowanie w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim, gdzie do zdobycia było sześć mandatów:

Elżbieta Anna Polak (KO) – 21.431 głosy
Zbigniew Kościk (PiS) – 9.838 głosów
Wioleta Haręźlak (Bezpartyjni) – 6.342 głosy
Sebastian Ciemnoczołowski (KO) – 3.354 głosy
Kazimierz Łatwiński (PiS) – 3.020 głosów
Aleksandra Mrozek (KO) – 2.157 głosów.