Czytelnia bez granic wieku

8 Marzec 2019
Koło Emerytów i Rencistów przy Szkole Podstawowej nr 13 wraz z biblioteką im. C. Norwida realizuje od stycznia projekt międzypokoleniowy „Czytelnia bez granic”. Seniorzy będą przewodnikami dzieci w odkrywaniu tajemniczego świata bajek.

Celem jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym, rozbudzanie wyobraźni i zabawa, ale również tworzenie więzi międzypokoleniowych.

Spotkania przedszkolaków z seniorami będą się odbywać cyklicznie na terenie bibliotek osiedlowych w Zielonej Górze, dzięki czemu dzieci spędzą atrakcyjne chwile poza przedszkolem, a seniorzy podzielą się swoim czasem, doświadczeniem i wiedzą.

Program ma charakter edukacyjny, dydaktyczny i animacyjny. Czytając wybrane przez siebie lub panią bibliotekarkę bajek, seniorzy nadadzą im nowe życie, sprawią, że świat dobra i zła stanie się dla dzieci bardziej czytelny, a możliwość zilustrowania bądź odegrania wybranych scen z bajek odkryje przed małymi słuchaczami bezkresny świat wyobraźni. Lektura baśni polskich i obcych autorów będzie okazją do kreatywnego poznawania świata.

Prace dzieci (np. rysunki, wyklejanki, modele z plasteliny itp.) można będzie podziwiać w galerii filii biblioteki, która zorganizowała zajęcia.

Pomysłodawczynie i koordynatorki powyższego projektu - Krystyna Magdziarek, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów przy SP 13 i Natalia Kononowicz z Biblioteki Piotrusia Pana, filia nr 11 - zachęciły osiem innych filii bibliotecznych do udziału w projekcie.

Przez cały rok szkolny w projekcie będą uczestniczyły dzieci z przedszkola znajdującego się najbliżej danej filii biblioteki.

W ubiegłym roku podobne zajęcia pod nazwą „Czytelnia Pokoleń” z inicjatywy K. Magdziarek i Andrzeja Żywienia oraz dzięki ogromnemu zaangażowaniu N. Kononowicz odbywały się tylko w filii nr 11. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć przestrzeń współpracy z seniorami, umożliwiając seniorom oraz dzieciom korzystającym z biblioteki wspólne zajęcia popołudniowe w małych grupach, na terenie biblioteki, według pomysłu zainteresowanych. Zachęcamy seniorów do wyjścia z domu i zaangażowanie się w kreowanie nowego spojrzenia na bibliotekę.

(km)