Czerwona skrzynka uratowała życie

19 Kwiecień 2019
Dwóch mężczyzn, którzy nie przeszli obojętnie obok nieprzytomnego kierowcy i defibrylator AED. Tylko tyle wystarczyło, żeby uratować życie 39-latka, którego serce przestało bić w pewną marcową sobotę.

- Zauważyłem, że po drugiej stronie ulicy kilku przechodniów zatrzymało się przy samochodzie stojącym na przystanku. Okazało się, że kierowca jest nieprzytomny. Szczerze mówiąc myślałem, że udzielenie mu pomocy będzie łatwiejsze – rozpoczyna swoją opowieść Michał Niemczynowski, jeden ze świadków, który uratował życie 39-latka. Wszystko wydarzyło się kilka tygodni temu, w sobotę, 23 marca, na ul. Wyszyńskiego. – Pan siedzący za kierownicą nie miał pulsu, wyciągnęliśmy go z samochodu. Rozpocząłem resuscytację krążeniowo-oddechową – wspomina M. Niemczynowski. Wtedy z pomocą przyszedł Karol Karaśkiewicz, z zawodu lekarz kardiolog. – Przejeżdżałem akurat tamtędy i zobaczyłem, że na ulicy leży mężczyzna a kilka osób próbuje mu pomóc. Kontynuowałem rozpoczęty przez pana Michała masaż serca – dodaje K. Karaśkiewicz. W tym czasie M. Niemczynowski, na co dzień kierowca MZK w Zielonej Górze, zatrzymał jadący autobus i wyciągnął z niego AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. To urządzenie, które pomaga wykonać defibrylację, a korzystać może z niego każdy, nawet nie mając wykształcenia medycznego. AED wydaje komunikaty głosowe i prowadzi przez cały proces defibrylacji, w odpowiednim rytmie wykonując wyładowania elektryczne.

- Pan doktor podpiął odpowiednio elektrody i wspólnie prowadziliśmy dalej resuscytację – mówi M. Niemczynowski.

Akcja ratunkowa na przystanku przy ul. Wyszyńskiego zakończyła się pełnym sukcesem. 39-latkowi przywrócono krążenie dzięki trzem wyładowaniom i ciągłemu uciskaniu klatki piersiowej. Dwa tygodnie temu mężczyzna wyszedł ze szpitala w bardzo dobrej kondycji.

- Gdyby nie użycie defibrylatora, powikłania neurologiczne mogłyby być bardzo poważne. O ile ten człowiek w ogóle by przeżył – dodaje Robert Górski, lekarz i pomysłodawca zamieszczenia defibrylatorów w autobusach elektrycznych.

W całym mieście takich urządzeń jest ponad 150. Znajdują się w budynkach urzędu miasta, szkołach, remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, różnych instytucjach i właśnie w autobusach.

- Pierwsze urządzenia AED pojawiły się w Zielonej Górze w 2016 roku, od tamtej pory ciągle rozwijamy ten projekt i chcemy, by defibrylatory były obecne w jeszcze większej ilości miejsc. Ważne są również szkolenia, dzięki którym mieszkańcy będą wiedzieli jak taki defibrylator obsłużyć – mówi Waldemar Michałowski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

W środę, na konferencji prasowej, prezydent Janusz Kubicki podziękował panom Michałowi i Karolowi za uratowanie życia 39-latka.

– Dziękuję za reakcję, nie wszyscy w takich kryzysowych sytuacjach podejmują działanie. Cieszy mnie ten brak znieczulicy. Jednocześnie chciałbym, żeby takich sytuacji było jak najmniej – powiedział prezydent.

Projekt związany z udzielaniem pierwszej pomocy będzie kontynuowany i rozwijany. Przygotowywane są akcje informacyjne, szkolenia, spotkania, ulotki, a także aplikacja mobilna, która pokaże na mapie wszystkie miejsca w mieście, w których dostępne są urządzenia AED. Już teraz szkolenia z pierwszej pomocy przy użyciu AED odbywają się m.in. w III LO.

Koszt jednego automatycznego defibrylatora waha się od 4 do 8 tysięcy złotych.

(ap)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki