Budowa deszczówki na Towarowej

7 Maj 2018
Po zakończeniu tej inwestycji nie straszne będą nam burze. Nadmiar wody nie będzie zalewał przejścia podziemnego na dworcu PKP. Od poniedziałku zamknięty będzie fragment ul. Towarowej.

Towarowa to niewielka, boczna ulica wzdłuż torów kolejowych.  Bardzo ważna, bo na jej końcu mieści się duża przychodnia lekarska Aldemed, z której korzystają tysiące zielonogórzan. Jak, po zamknięciu ulicy, pacjenci dostaną się do przychodni?

- Ulica będzie nieprzejezdna, dlatego wyznaczyliśmy objazd z drugiej strony. Wszystko uzgodniliśmy z Zastalem – tłumaczy Paweł Urbański, szef miejskich inwestycji.  – Kierowcy jadący z ul. Sulechowskiej muszą skręcić w prawo trochę wcześniej i wjechać na teren zakładu przez bramę główną. Po około 100-200 metrach znajdą się na tyłach Aldemedu, skręcając w lewo, trafią na parking przy przychodni.

Dlaczego akurat teraz prowadzone są tutaj roboty drogowe? Chodzi o budowę kanalizacji deszczowej. Jej brak widać było gołym okiem, kiedy podczas gwałtownej burzy woda całkowicie zalewała podziemne przejście na dworcu kolejowym.

- Teraz trwają prace przy przedłużeniu tunelu na drugą stronę torów. Po zakończeniu inwestycji ludzie będą mogli bezpiecznie przejść pod torami, wychodząc z tunelu w okolicach Aldemedu. To od lat oczekiwana inwestycja. Równocześnie musimy zbudować kanalizację deszczową, która odprowadzi wody opadowe do sieci. Wtedy przejście nie będzie zalewane – tłumaczy P. Urbański.

Deszczówka na ul. Towarowej to niewielki fragment dużego przedsięwzięcia, które ma zabezpieczyć ten rejon miasta przed kłopotami po nagłych opadach.  Stąd utrudnienia w ruchu na ul. Bema i Dworcowej. Przy okazji remontu tych ulicy i budowy Trasy Aglomeracyjnej budowana jest również kanalizacja deszczowa na całej długości inwestycji. Dzięki temu po burzy nadmiar wody zostanie odprowadzony kanałami deszczowymi aż do Złotej Łączy za al. Zjednoczenia. 

(tc)