360 rowerów dla zielonogórzan

28 Lipiec 2018
360 jednośladów – tyle rowerów będą mieli do dyspozycji zielonogórzanie w miejskiej wypożyczalni rowerów. Start za niespełna cztery tygodnie. Pierwsze 20 minut można jeździć za darmo.

O tym pomyśle rozmawiano od lat. Mamy coraz lepszą sieć ścieżek rowerowych. Brakowało tylko wypożyczalni rowerów.

– Cieszę się. Od słów przeszliśmy do czynów. Mamy wypożyczalnię, mamy miejskie rowery. Słowa dotrzymałem – prezydent Janusz Kubicki wsiadł na rower sprawdzając jak działa wypożyczalnia. Zrobił kilka okrążeń wokół pl. Bohaterów i podsumował. – Świetna sprawa. Mam nadzieję, że nie będzie problemu z obsługą systemu. Nie jest on skomplikowany, więc będzie dostępny dla każdego.

Swojego zadowolenia nie ukrywał także radny Rober Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu, który od lat zabiega o rozwój infrastruktury rowerowej. – Bardzo się cieszę, że projekt został zrealizowany. Mam nadzieję, że system będzie w przyszłości rozwijany i rozbudowywany. Kolejna stacja powstanie w ramach zadania okręgowego Budżetu Obywatelskiego – mówił Górski.

Infrastruktura rowerowa w Zielonej Górze ciągle się rozwija. Budowane są kolejne kilometry ścieżek rowerowych, więc mieszkańcy będą mieli więcej okazji, by zamiast samochodu, wybrać jednoślady. Warto wspomnieć, że pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem jest zawsze darmowe. Przejażdżka do 60 minut to wydatek 2 zł, a każda kolejna godzina kosztuje 4 zł.

Miejska wypożyczalnia rowerów ruszy 21 sierpnia i będzie można z niej korzystać do końca listopada. W nowym sezonie wystartuje 1 marca.

Zielona Góra, jako jedyne miasto w regionie będzie mogła pochwalić się miejską wypożyczalnią rowerów. Projekt jest realizowany przez firmę Nextbike Polska S.A.

 (ap)

 

JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER?

Wypożyczenie roweru jest dziecinnie proste. Wystarczy pobrać darmową aplikację Nextbike, dzięki której od razu zarejestrujemy się w systemie. Po dokonaniu opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 zł. nasze konto będzie aktywne. Teraz wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR, żeby cieszyć się rowerowym szaleństwem. Aplikacja mobilna pokazuje też ilość dostępnych rowerów na danej stacji, kontroluje czas wypożyczenia i nalicza koszty za korzystanie z roweru. Rejestracji można też dokonać na stronie internetowej nextbike.pl. Po pomyślnym założeniu konta za każdym razem należy podejść do terminala, nacisnąć przycisk „Wypożycz”, podać swój numer telefonu komórkowego oraz otrzymany PIN. Postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie na pewno bez problemu uda się wypożyczyć rower. Każdy z rowerów w widocznym miejscu ma umieszczony kod, który należy podać w terminalu. Wybrany przez nas jednoślad zostanie zwolniony automatycznie.

 

JAK ODDAĆ ROWER?

Po skończonej przejażdżce wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka, a sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot. Nie trzeba już dopełniać żadnych formalności przy terminalu. Jeśli na stacji nie będzie wolnych stojaków, można wykorzystać szyfrowaną linkę, która jest doczepiona do każdego roweru. Przypinamy wtedy pojazd zamkiem do innego jednośladu lub stałego elementu stacji i przetasowujemy cyfry. Konieczna jest wtedy wizyta przy terminalu.

 

BĘDZIE 36 STACJI

Na terenie Zielonej Góry powstanie 36 stacji, w których będzie dostępnych razem 340 tradycyjnych rowerów, 10 tandemów oraz 10 rowerów typu cargo. To pojazd na trzech kołach ze specjalną skrzynią między przednimi kołami, która jest wyposażona w ławeczki i pasy bezpieczeństwa. Można nią przewozić dzieci lub bagaż do 100 kg. W ramach jednego konta można wypożyczyć jednorazowo do czterech rowerów. Czas jazdy każdym z nich naliczany jest osobno, więc nie trzeba oddawać ich wszystkich w tym samym momencie. Logując się do systemu Zielonogórskiego Roweru Miejskiego otrzymujemy od razu możliwość korzystania z wypożyczalni rowerów w blisko 30 miastach w całej Polsce.