Zobacz jak malował Klem

7 luty 2020
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 14 lutego, o godz. 17.00 na otwarcie wystawy pt. „Klem – crème de la crème”.

Na ekspozycji, przygotowanej w 40. rocznicę śmierci Klema Felchnerowskiego, zaprezentowane zostaną najciekawsze prace artysty znajdujące się w kolekcji zielonogórskiego muzeum. – Nasza placówka posiada największą kolekcję prac artysty. Zbiór z lat 1936-1980, liczy ponad 1.700 obrazów, grafik i rysunków, z których większość podarowali synowie Klema – Armand i Tytus – mówi Alicja Błażyńska, rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Przypomnijmy, Klem Felchnerowski urodził się 4 listopada 1928 r. w Toruniu, zmarł 27 stycznia 1980 r. w Zielonej Górze. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu w latach 1948-1952. - Do Zielonej Góry przybył rok po zakończeniu studiów i z czasem stał się legendarną postacią lokalnego środowiska artystycznego, bohaterem wielu anegdot i opowieści. Klem był nie tylko artystą – w równej mierze był także społecznikiem, wrażliwym na dobro zabytków urzędnikiem, propagatorem i animatorem kultury – dodaje A. Błażyńska. - Pełnił funkcję pierwszego wojewódzkiego konserwatora zabytków, prezesa zielonogórskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Był założycielem i redaktorem graficznym „Nadodrza”, a także dyrektorem Muzeum Okręgowego w latach 1960-1965. Aktywnie uczestniczył w wielu spotkaniach polskiej awangardy – Plenerach Koszalińskich w Osiekach, wystawach i sympozjach Złotego Grona.

Mieszkańcy pamiętają i upamiętniają artystę. I tak, od 1998 r., przy al. Niepodległości 15 mamy tablicę poświęconą Klemowi, od 2003 r. jego imię nosi rondo przy dworcu PKS. W 2015 r. przed gmachem muzeum stanęła rzeźba - stolik, na krzesełku przy nim Felchnerowski, drugie, puste krzesełko zachęca przechodniów, by przysiąść się do artysty.

Miejsce przyciąga gości, jest chętnie fotografowane, latem przy rzeźbie odbywają się koncerty pod hasłem „Jazz u Klema”.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki