Żużlowe derby w „Familiadzie”

29 Grudzień 2020
– Rywalizacja to domena sportowców, niezależnie od tego czy na torze, czy w teleturnieju. Nie zdradzę, kto wygrał derby w „Familiadzie”. Obejrzyjcie noworoczny program - zachęca Piotr Protasiewicz, kapitan RM Solar Falubazu Zielona Góra.

PePe w niebieskim kasku od krawężnika, DuZers w czerwonym. Po stronie drużyny Moje Bermudy Stali Gorzów: przy bandzie Bartosz Zmarzlik w żółtym i Wiktor Jasiński w białym. Tak mógłby wyglądać jeden z derbowych wyścigów przy W69.

Jednak w grudniu w Warszawie zielonogórscy żużlowcy zamiast w kevlarach wystąpili w klubowych koszulach i marynarkach w odcinku „Familiady”. To jeden z najpopularniejszych polskich programów rozrywkowych. Emitowany niezmiennie na antenie TVP 2 od 17 września 1994 roku. Nagrywany jest w studiu telewizyjnym w Warszawie przy ulicy Inżynierskiej 4, w budynku dawnego kina „Syrena”.

Co niedzielę rodziny albo grupy znajomych rywalizują o finansową wygraną. Do finału awansują zdobywcy przynajmniej 300 punktów w fazie zasadniczej. Żużlowcy pojawili się tam po raz pierwszy w historii. Naprzeciwko Piotra Protasiewicza, Patryka Dudka i trenera Piotra Żyto stanęli Bartosz Zmarzlik, Wiktor Jasiński i prezes gorzowskiego klubu Marek Grzyb. – Idea wspólnej gry była po stronie Stali Gorzów, my z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie Karola Strasburgera,do rywalizacji, którą kibice obejrzą w Nowy Rok – opowiada P. Żyto.

Karol Strasburger – prywatnie fan speedway'a – prowadzi „Familiadę” od początku jej istnienia. Początkowo tę funkcję miał pełnić Paweł Wawrzecki, ale reżyser Grzegorz Warchoł wybrał K. Strasburgera i jak pokazuje niesłabnąca popularność jego oraz programu, był to strzał w dziesiątkę. Prowadzący jest dla wielu postacią kultową, jego fani nieraz bardziej czekają na to, jakie żarty zaserwuje niż na to, kto wygra program. – Falubaz i Stal to na torze odwieczni rywale, ale w „Familiadzie” przyjaciele, dla których ważny jest wspólny cel. Walczyli na serio o każdy punkt, by zebrać jak największą kwotę na cel charytatywny – podkreśla K. Strasburger.

Czy udział w „Familiadzie” był dla naszych reprezentantów stresujący? – Trafiliśmy do legendarnego i bardzo znanego programu. Z poziomu kanapy zna się oczywiście odpowiedzi na większość pytań, na żywo doskwiera lekki stres. Ale była niezła zabawa, a ponieważ jesteśmy sportowcami, to nikt nie odpuszczał. Walka trwała do ostatniego pytania – odpowiada P. Dudek.

– To była dla nas nowość i jednocześnie świetna przygoda. Razem ze Stalą zdziałaliśmy wiele dobrego, bo wygrana trafiła na szczytny cel. Trochę nerwów było, ale nie popełniliśmy wielkich błędów i raczej nasz odcinek nie trafi do internetu, jak ten słynny z lamą i owcą – wspomina „Familiadę” trener zielonogórzan. W sezonie nie ma możliwości obejrzenia bieżących odcinków, ale w czasie wolnym chętnie relaksuje się przed telewizorem: – Bardzo lubię ten program. Tak jak i prowadzącego, którego zaprosiliśmy już na mecz do Zielonej Góry. Podczas nagrania na chwilę znaleźliśmy się w roku 2021, ale szybko musieliśmy wrócić do naszej klubowej rzeczywistości. Mimo zimy ciężko pracujemy nad nowym sezonem, planujemy sparingi, zawodnicy wrócili do regularnych treningów – dodaje nasz szkoleniowiec.

W minionym sezonie Derby Ziemi Lubuskiej zakończyły się 50:40 dla Falubazu i 52:38 dla Stali. Jak potoczyły się telewizyjne zmagania reprezentantów lubuskich klubów, przekonacie się 1 stycznia 2021 roku o godz. 14.00 w TVP2.

(md)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki