ŻUŻEL. Jak ocenić naszych juniorów?

18 Październik 2019
Za ligę ganieni, za młodzieżowe zawody chwaleni – tak najczęściej oceniano juniorów Stelmetu Falubazu, za którymi sporo pracy w tym sezonie. Czy jej owoce będą widoczne w kolejnym?

Kto ma mocnych juniorów, ten bije się z powodzeniem o medale w PGE Ekstralidze – to zasada, pod którą wielu obserwatorów żużla podpisuje się oburącz. Liczby ją potwierdzają. Najwięcej punktów, prawie ćwierć tysiąca (246) zdobył w zakończonym sezonie mistrzowski duet juniorów Fogo Unii Leszno – Bartosz Smektała i Dominik Kubera. Siedem „oczek” mniej przy wydatnym udziale Maksyma Drabika (188) zdobyli wicemistrzowie kraju z Wrocławia.

Dalej w tej klasyfikacji są młodzi lublinianie i częstochowianie. Piątą lokatę, pod względem zdobytych punktów, zajmują juniorzy Stelmetu Falubazu, którzy w sumie nazbierali 90 „oczek”. Najwięcej, bo 50, wywalczył Norbert Krakowiak, który pojechał we wszystkich spotkaniach zielonogórzan. 20 uzyskał Damian Pawliczak, 17 - Mateusz Tonder.

Za Falubazem uplasowali się juniorzy z Gorzowa (86), Grudziądza (71) i Torunia (36). Do ostatniej kolejki rundy zasadniczej, a tym samym meczu w grodzie Kopernika, czekali młodzi zielonogórzanie na drużynowy triumf w biegu młodzieżowym. Sukces powtórzyli jeszcze raz, wygrywając bieg nr 2 w ostatnim starciu z forBET-em Włókniarzem Częstochowa. Siedem gonitw młodzieżowych z udziałem zielonogórzan kończyło się remisem, zaś dziewięciokrotnie ze zwycięstw cieszyli się rywale.

Cała trójka: Krakowiak, Pawliczak i Tonder to rówieśnicy, urodzeni w 1999 r., przed nimi jeszcze jeden rok młodzieżowych startów ze szczuplejszą nieco konkurencją w tej formacji. Wiek juniora kończą w tym roku Smektała, Drabik czy częstochowianin Michał Gruchalski. Nie wszyscy też z czołowych polskich młodzieżowców, którzy punktują jak seniorzy, ścigali się w tym roku o juniorskie medale na krajowym podwórku.

Tam swój potencjał zasygnalizowali mocno i to dwukrotnie zielonogórzanie. W Gorzowie triumfowali w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych, a dobrą jazdę w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w całym sezonie potwierdzili, zdobywając złote medale w finałowych zawodach w Grudziądzu. We wcześniejszych rundach DMPJ jeździł jeszcze drugi, młodszy zespół Falubazu.

- Praca w ciągu całego roku przyniosła nam dużo pozytywów – ocenia Aleksander Janas, opiekun zielonogórskiej młodzieży. - Jest to dobry prognostyk na przyszłość. Mamy dużo młodzieży w szkółce. Począwszy od 10-latków, poprzez 11- i 12-latków. Wszystko idzie ku dobremu – podsumował trener.

Juniorów w akcji zobaczymy jeszcze raz. W Zielonej Górze, w piątek, 18 października o 17.00 odbędą się ostatnie w tym sezonie zawody w ramach Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Wielkopolski.

(mk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki