Zdali swój pierwszy egzamin

19 Czerwiec 2020
Ósmoklasiści przez trzy dni zmagali się z egzaminacyjnymi arkuszami. Do pierwszych w życiu tak poważnych testów mieli podejść w kwietniu, jednak plany pokrzyżował koronawirus.

Egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej nie można nie zdać. Jednak jego wyniki decydują o dostaniu się do wybranej przez ucznia szkoły ponadpodstawowej. Egzamin ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przeprowadzany jest po raz drugi - w ubiegłym roku uczniowie zdawali go po raz pierwszy. W 2019 roku testy dla ósmoklasistów przebiegły w cieniu strajku nauczycieli, jednak odbyły się w ustalonym, kwietniowym terminie. W tym roku egzaminy zostały przesunięte na czerwiec i zorganizowano je w reżimie sanitarnym. Podobnie jak na maturach, absolwenci podstawówek musieli zachować między sobą półtorametrowe odstępy, zasłaniać nos i usta do momentu zajęcia miejsca w ławce, zdający oraz nauczyciele w komisjach musieli być zdrowi.

- Poradziliśmy sobie z wszystkimi zaleceniami reżimu sanitarnego. W salach był dostępny płyn do dezynfekcji. Jesteśmy niewielką szkołą, do egzaminu podeszło u nas 25 ósmoklasistów, pisali egzamin w pięciu salach. Młodzież się nie stresowała, wszystko przebiegło bez zakłóceń – powiedział nam Ireneusz Nijaki, dyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 7 w Starym Kisielinie.

Nie wszyscy uczniowie mogli liczyć na tak kameralne warunki, jednak mimo wszystko przyznali, że egzamin nie był dla nich bardzo stresujący. - Podczas tych „prawdziwych” egzaminów było podobnie jak na egzaminach próbnych, więc nie stresowaliśmy się – stwierdzili Nikodem Stręk i Denis Skrzyński, z którymi rozmawialiśmy po egzaminie z matematyki. - Za matematyką nie przepadamy, ale daliśmy radę rozwiązać zadania – przyznali koledzy.

Absolwenci szkół podstawowych musieli zmierzyć się z arkuszami: we wtorek z języka polskiego, w środę – z matematyki, w czwartek z języka obcego.

- Na języku polskim wybrałem napisanie opowiadania. W rozwiązywaniu zadań matematycznych nie czuję się pewnie, ale egzamin był całkiem przyjemny. Po rozwiązaniu każdego z poleceń miałem czas, żeby wszystko przemyśleć i chwilę odpocząć. Jestem ciekawy egzaminu z języka angielskiego – przyznał w środę Mateusz Piasecki, absolwent Szkoły Podstawowej nr 2.

Podobne głosy od swoich uczniów słyszał dyrektor Nijaki. - Młodzież stwierdziła, że rozwiązała wszystkie zadania, ale oni zawsze tak twierdzą, trzeba brać na to poprawkę – śmiał się. - Egzaminy przebiegły pomyślnie, nastroje mamy pozytywne.

Wyniki egzaminów uczniowie poznają pod koniec lipca. Zdobyte przez nich punkty są brane pod uwagę przy rekrutacji do liceów, techników i szkół zawodowych.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki