Zasznurują ten świat!

24 Czerwiec 2019
- To jest niesamowite, że mamy 16 lat i prowadzimy własną firmę! Fantastyczne doświadczenie! – nie ukrywa radości Szymon Szymański, dyrektor działu sprzedaży uczniowskiej firmy Take&Tie.

W I Liceum Ogólnokształcącym uczniowie prowadzą swoje firmy już od kilku lat. Szkoła ma duże doświadczenie w koordynowaniu tego typu projektów. W tym roku uczniowska firma Take&Tie okazała się najlepsza w Polsce. W lipcu młodzież pojedzie na finał do Francji, gdzie ma szansę zdobyć tytuł Company of the Year wśród młodzieżowych miniprzedsiębiorstw.

- Naszą firmę tworzy 13 licealistów z klas pierwszych. Na początku musieliśmy przejść rozmowę kwalifikacyjną, napisać list motywacyjny. To było niezwykłe doświadczenie, że już na początku liceum robimy coś takiego – opowiada Ania Jędrzejewska, dyrektor naczelna Take&Tie. - Pierwszy etap to był pomysł na firmę, na nazwę, wszystko robiliśmy sami, każdy aspekt trzeba było stworzyć od podstaw. Nasze role ustalaliśmy na bieżąco – dodaje Szymon Szymański.

Młodzież z I LO stworzyła firmę nietuzinkową. Zajęli się sprzedażą sznurówek. Podbili rynek ciekawymi, kolorowymi wzorami i zmienili myślenie o tej zapomnianej przez wielu części garderoby. - Mieliśmy pewne wątpliwości, bo jest to produkt niszowy. Przeprowadziliśmy jednak obszerne badania rynku – przyznaje A. Jędrzejewska.

Przez kilka miesięcy sprzedali 2,5 tys. sztuk sznurówek. Projekt zakłada, że uczniowie od samego początku pracują nad wszystkim sami.

– Na początku musieliśmy zebrać kapitał. Każdy ze wspólników dał po 35 zł. Zorganizowaliśmy też dwudniową sprzedaż ciast i Escape Room. Były opinie, że jest porównywalny z innymi tego typu miejscami, więc postawiliśmy poprzeczkę wysoko – przyznaje z dumą Aleksander Łabuć, dyrektor operacyjny.

Program młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo zakłada przede wszystkim, żeby nauczyć się jak w praktyce prowadzić własną działalność gospodarczą.

- Co czwartek mieliśmy spotkania. Dział finansowy co miesiąc robił raporty, czuwał nad finansami, marketing planował do jakiej grupy pragniemy najbardziej dotrzeć i w jaki sposób, IT stworzył naszą stronę internetową, grę oraz aplikację mobilną, możliwość personalizacji wzorów, wdrażaliśmy strategie sprzedaży – wymienia jednym tchem A. Jędrzejewska.

Niektórzy członkowie firmy zweryfikowali też swoje plany, co do zawodowej przyszłości.

- Są osoby, które wzięły udział w programie, chcąc się sprawdzić. Ktoś, kto chciał pracować jako marketingowiec, jednak pokochał cyferki i chce zostać księgowym. Ktoś, kto chciał założyć działalność, jednak stwierdził, że to nie dla niego. Także ten program to jest dobre miejsce, żeby sprawdzić i zweryfikować swoje założenia – śmieje się A. Łabuć.

W całej Polsce przez rok szkolny 2018/2019 działało 288 miniprzedsiębiorstw. 20 z nich dostało się do finału w Warszawie.

- Oprócz raportu, który złożyliśmy, mieliśmy też rozmowę z ludźmi z rożnych sfer biznesowych. Kolejna komisja sprawdzała nasze umiejętności sprzedaży na stoisku, które przygotowaliśmy. Później czekała nas jeszcze trzyminutowa prezentacja naszej firmy na scenie – opowiada dyrektor naczelna Take&Tie.

Zielonogórska uczniowska firma okazała się najlepsza i zdobyła Grand Prix. Od 4 do 6 lipca na finale w Lille we Francji będzie rywalizowała z rówieśnikami z 40 europejskich państw. Co dalej stanie się z uczniowską firmą?

- Aktualnie chcemy skupić się na finale. Później spotkamy się ze wszystkimi wspólnikami i zadecydujemy, co dalej. Mamy spory potencjał. Marka, którą zbudowaliśmy jest rozpoznawalna w lokalnej społeczności, ale nie tylko. Nasze produkty trafiły do Europy, Australii, Japonii, Izraela. Szkoda byłoby to zawieszać, więc poważnie rozważamy kontynuację tej działalności już na normalnym rynku, jako spółka – tłumaczy A. Łabuć.

Licealiści polecają wszystkim wzięcie udziału w takim przedsięwzięciu.

- Wkładaliśmy naprawdę dużo pracy i serca w tę firmę. To było fantastyczne doświadczenie! – zachęca Sz. Szymański.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki