Zasadzisz sobie lipkę

20 Listopad 2020
Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej wkopali właśnie w ziemię 145 nowych drzewek. To dopiero początek akcji. Wiosną każdy chętny będzie mógł zasadzić swoje drzewko. I nadać mu imię.

Do końca roku coraz mniej czasu, a drzewek do posadzenia jest jeszcze sporo! – Spokojnie, zdążymy – uspokaja Agnieszka Barczyk, kierownik działu utrzymania zieleni w ZGK, która czuwa nad akcją. – W tym roku posadzimy łącznie 360 drzewek. To rekompensata za wszystkie chore i zagrażające bezpieczeństwu, które musieliśmy wyciąć. Stawiamy na gatunki odporne na zanieczyszczenia i choroby, dobrze przystosowane do życia w warunkach miejskich. Dla przykładu - lipa doskonale znosi cięcie.

Nowe drzewka pojawiły się przy ul. Wyspiańskiego, przy rondzie na ul. Sulechowskiej, przy ul. Zamenhofa, Podgórnej, Wazów, Zachodniej, Partyzantów i na Wagmostawie. To jarząb szwedzki, lipa, klony: polny, pospolity i czerwony oraz dęby. W Parku Tysiąclecia możemy podziwiać cztery drzewa iglaste: choinę kanadyjską i daglezję zieloną. Na życzenie jednego z mieszkańców przy konkatedrze św. Jadwigi posadzono głóg. W parku odtworzono też aleję lipową (20 drzewek). Z kolei na placu Powstańców Wielkopolskich, w sąsiedztwie filharmonii, na miejscu dwóch uschniętych kasztanowców rosną już następcy z tego samego gatunku.

A. Barczyk zapewnia, że drzewka mają właściwą opiekę. Podlewane są przy pomocy rur drenarskich. Dzięki usypanym kopczykom nie będzie uciekać woda.

Krzysztof Sikora, prezes ZGK zdradził nam jeszcze jedną niespodziankę. – Na wiosnę zaprosimy zielonogórzan, aby posadzili z nami swoje drzewko – mówi. – Każdy będzie mógł je nazwać swoim imieniem, żony, męża lub dziecka i postawić odpowiednią tabliczkę, która poinformuje wszystkich, kto jest opiekunem drzewka. Będziemy mieli kilkaset sadzonek.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki