Zachowaj stare dokumenty

27 Wrzesień 2019
Masz stare rodzinne dokumenty lub zdjęcia, które nie są w najlepszym stanie? W najbliższy poniedziałek możesz skorzystać z warsztatów konserwatorskich prowadzonych przez specjalistów.

Zostań rodzinnym archiwistą – to hasło akcji prowadzonej przez archiwum państwowe. – Będziemy podpowiadać, jak w warunkach domowych przechowywać rodzinne pamiątki – tłumaczy Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor zielonogórskiej placówki. – Równocześnie cały czas namawiamy, by przekazywać nam cenne dokumenty. Bezustannie powiększamy nasze zbiory.

Dla przykładu. Ktoś ma fotografię swoich dziadków zrobioną 100 lat temu. Nadszarpnął ją ząb czasu. Nie wszystko dobrze widać, są jakieś zabrudzenia. Czy z czymś takim można przyjść do archiwum?

- Oczywiście. Warsztaty konserwatorskie to nie tylko opowiadanie, co można zrobić, by uchronić nasze zbiory, ale również praktyczne zajęcia – odpowiada Maciej Mamet z archiwum. Opowiemy, ale również pokażemy jak dbać o dokumenty, by przetrwały dla następnych pokoleń. Zakładamy, że uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.

Warsztaty poprowadzi Joanna Ogińska, specjalistka z dziedziny konserwacji papieru i skóry. Właśnie pracuje nad spisanym na pergaminie dokumencie cechu rzeźników we Wschowie, wydanym w 1682 r. przez Jana III Sobieskiego.

- Pierwszą czynnością jest wyczyszczenie mechaniczne dokumentu. Będziemy to ćwiczyć. Przy konserwacji dokumentów używamy specjalistycznych gąbek i gumek do mazania. Muszą być odpowiednio dobrane – pokazuje J. Ogińska. – Nie zawierają lateksu, nie niszczą papieru lub zdjęć. Delikatna gumka usuwa brud w taki sposób, że nie zostaje on w strukturze materiału. Właśnie częstym błędem jest, że brud wcieramy w papier. Musimy tego unikać.

Pani konserwator zapowiada, że uczestnicy warsztatów po zajęciach będą mogli zabrać do domu używane materiały. Również specjalistyczne kartony.

Pracownia konserwatora trochę przypomina warsztat introligatora. Tutaj są ręcznie przygotowywane pojemniki na dokumenty - wielkością dopasowywane do gromadzonych eksponatów. Zaglądamy do jednego z nich. W środku znajduje się kilkusetletnia księga, dołączone do niej stemple, a nawet resztki pozostałe po konserwacji.

- Kiedyś papier produkowano ze szmat, dlatego kilkusetletnie książki są bardzo trwałe. Gorzej jest ze współczesnymi dokumentami, są z papieru robionego z celulozy. On szybko żółknie i robi się kruchy. To wynik kwaśnego odczynu – J. Ogińska pokazuje kolejne wydawnictwa. – Chcąc temu zapobiec, dokumenty umieszczamy w specjalnych teczkach ułatwiających odkwaszanie.

W zasadzie każdy stary i cenny dokument, gazeta czy książka powinien być tak przechowywany. Uczestnicy warsztatów będą mogli zabrać ze sobą takie bezkwasowe opakowania.

Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 30 września, w dwóch grupach. Początek zajęć o 13.00 i 16.00 w sali konferencyjnej archiwum przy al. Wojska Polskiego. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Przyjmują je: Beata Grelewicz, e-mail: b.grelewicz@archiwum.zgora.pl, tel.: 68 329 98 01, w. 313 oraz Angelika Wójtowicz, e-mail: a.wojtowicz@archiwum.zgora.pl, tel: 68 329 98 01, w. 314.

Kolejne warsztaty odbędą się w listopadzie.

(tc)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki