Z miejskiej rady do parlamentu

1 Październik 2019
Postanowiliśmy odpytać przedstawicieli komitetów, które są reprezentowane w radzie miasta. Wszystkim zadaliśmy te same pytania i zostawiliśmy tyle samo miejsca na odpowiedź.

Którzy radni startują w wyborach?

Lista nr 2 KW Prawo i Sprawiedliwość – Piotr Barczak (pozycja na liście nr 9) i Bożena Ronowicz (poz. 19).
Lista nr 3 KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Anita Kucharska-Dziedzic (poz. 1).
Lista nr 5 KKW Koalicja Obywatelska i Zieloni – Marcin Pabierowski (poz. 20).

To znane w mieście postaci. Bożena Ronowicz była prezydentem miasta. Piotr Barczak i Anita Kucharska-Dziedzic w ostatnich wyborach samorządowych walczyli o prezydenturę miasta. W pierwszej turze przegrali z Januszem Kubickim. Marcin Pabierowski osiągnął w wyborach bardzo wysoki wynik i został ponownie radnym.

Przypomnijmy: głosując na posła, wybieramy spośród 120 kandydatów startujących z pięciu list. Najwięcej kandydatów z Zielonej Góry znajdziemy na liście PiS oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość – po pięciu. Po trzech jest na listach KO i PSL. Najmniej: dwóch – wystawia SLD. Jolanta Fedak (PSL), Anita Kucharska-Dziedzic (SLD) i Krystian Kamiński (Konfederacja) to jedynki na listach swoich ugrupowań.

Czy bycie miejskim radnym może być trampoliną do zrobienia kariery w wielkiej polityce? O tym zadecydują wyborcy. My postanowiliśmy sprawdzić, jak dużą ekipę parlamentarną można by zmontować z byłych zielonogórskich radnych.

Znaleźliśmy osiem takich osób: pięcioro posłów do Sejmu, dwoje senatorów i jednego europarlamentarzystę.

Jadwiga Błoch. Radną była przez dwie kadencje od 1998 r. do 2006 r., kadencja w radzie była zwieńczeniem jej kariery politycznej. Wcześniej była posłem w latach 1993-97.

Andrzej Brachmański. Jego kariera zatoczyła koło. Zaczynał od bycia radnym w latach 1990-98. Później został radnym sejmiku województwa (1998-2000). W 1993 r. został posłem i dostał się do parlamentu II, III i IV kadencji. W tym czasie był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. W 2005 r. przegrał wybory. Do rady miasta wrócił pięć lat później i zasiada w niej do tej pory.

Bożenna Bukiewicz. Radną miejską była przez jedną kadencję (2002-05). W 2005 r. została parlamentarzystką i jest nią do tej pory. Przez wiele lat, jako szefowa lubuskiej PO nieformalnie rządziła województwem. Chciała też zostać prezydentem Zielonej Góry – w 2006 r. przegrała w drugiej turze z Januszem Kubickim.

Jolanta Danielak. Radną była przez dwie kadencje w latach 1994-2001. Przez cztery lata była przewodniczącą rady. W 1997 r. została senatorem, po ponownym wyborze w 2001 r. pełniła funkcję wicemarszałka Senatu. Bez powodzenia startowała w kolejnych wyborach parlamentarnych. Lepiej poszło jej w wyborach samorządowych – dwukrotnie zostawała radną (w 2006 i 2010 r.). Chciała też zostać prezydentem Zielonej Góry – w 2015 r. przegrała w pierwszej turze z J. Kubickim.

Robert Dowhan. Dwukrotnie wybierany do rady miasta w 2006 i 2010 r. Zrezygnował z pracy w radzie po zdobyciu w 2011 r. mandatu senatora. Jest nim do tej pory. Teraz ubiega się o reelekcję w okręgu zielonogórskim. Jego konkurentem jest Zbigniew Kościk.

Jerzy Materna. Radnym był przez jedną kadencję w latach 1998-2002. W 2005 r. dostał się do parlamentu i zasiada w nim do tej pory. Przez pewien czas był wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Teraz stara się o poselską reelekcję. Chciał też zostać prezydentem Zielonej Góry – w 2010 r. przegrał w pierwszej turze z J. Kubickim.

Tomasz Szczepuła. Był równocześnie radnym pierwszej kadencji (1990-94) i posłem. Wycofał się z polityki w 1993 r.

Artur Zasada. To przykład kariery europejskiej. Po jednej kadencji w radzie miasta (od 2006 r.) w 2009 r. dostał się do Europarlamentu, dodajmy: jako jedyny w historii zielonogórzanin. W kolejnych wyborach nie powtórzył tego sukcesu, ale dostał się do polskiego parlamentu. Nie walczy o reelekcję.

(tc)

Zdjęcia łącznik Zielonogórski, materiały wyborcze