Z miejskiej rady do parlamentu

1 Październik 2019
Postanowiliśmy odpytać przedstawicieli komitetów, które są reprezentowane w radzie miasta. Wszystkim zadaliśmy te same pytania i zostawiliśmy tyle samo miejsca na odpowiedź.

Którzy radni startują w wyborach?

Lista nr 2 KW Prawo i Sprawiedliwość – Piotr Barczak (pozycja na liście nr 9) i Bożena Ronowicz (poz. 19).
Lista nr 3 KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Anita Kucharska-Dziedzic (poz. 1).
Lista nr 5 KKW Koalicja Obywatelska i Zieloni – Marcin Pabierowski (poz. 20).

To znane w mieście postaci. Bożena Ronowicz była prezydentem miasta. Piotr Barczak i Anita Kucharska-Dziedzic w ostatnich wyborach samorządowych walczyli o prezydenturę miasta. W pierwszej turze przegrali z Januszem Kubickim. Marcin Pabierowski osiągnął w wyborach bardzo wysoki wynik i został ponownie radnym.

Przypomnijmy: głosując na posła, wybieramy spośród 120 kandydatów startujących z pięciu list. Najwięcej kandydatów z Zielonej Góry znajdziemy na liście PiS oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość – po pięciu. Po trzech jest na listach KO i PSL. Najmniej: dwóch – wystawia SLD. Jolanta Fedak (PSL), Anita Kucharska-Dziedzic (SLD) i Krystian Kamiński (Konfederacja) to jedynki na listach swoich ugrupowań.

Czy bycie miejskim radnym może być trampoliną do zrobienia kariery w wielkiej polityce? O tym zadecydują wyborcy. My postanowiliśmy sprawdzić, jak dużą ekipę parlamentarną można by zmontować z byłych zielonogórskich radnych.

Znaleźliśmy osiem takich osób: pięcioro posłów do Sejmu, dwoje senatorów i jednego europarlamentarzystę.

Jadwiga Błoch. Radną była przez dwie kadencje od 1998 r. do 2006 r., kadencja w radzie była zwieńczeniem jej kariery politycznej. Wcześniej była posłem w latach 1993-97.

Andrzej Brachmański. Jego kariera zatoczyła koło. Zaczynał od bycia radnym w latach 1990-98. Później został radnym sejmiku województwa (1998-2000). W 1993 r. został posłem i dostał się do parlamentu II, III i IV kadencji. W tym czasie był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. W 2005 r. przegrał wybory. Do rady miasta wrócił pięć lat później i zasiada w niej do tej pory.

Bożenna Bukiewicz. Radną miejską była przez jedną kadencję (2002-05). W 2005 r. została parlamentarzystką i jest nią do tej pory. Przez wiele lat, jako szefowa lubuskiej PO nieformalnie rządziła województwem. Chciała też zostać prezydentem Zielonej Góry – w 2006 r. przegrała w drugiej turze z Januszem Kubickim.

Jolanta Danielak. Radną była przez dwie kadencje w latach 1994-2001. Przez cztery lata była przewodniczącą rady. W 1997 r. została senatorem, po ponownym wyborze w 2001 r. pełniła funkcję wicemarszałka Senatu. Bez powodzenia startowała w kolejnych wyborach parlamentarnych. Lepiej poszło jej w wyborach samorządowych – dwukrotnie zostawała radną (w 2006 i 2010 r.). Chciała też zostać prezydentem Zielonej Góry – w 2015 r. przegrała w pierwszej turze z J. Kubickim.

Robert Dowhan. Dwukrotnie wybierany do rady miasta w 2006 i 2010 r. Zrezygnował z pracy w radzie po zdobyciu w 2011 r. mandatu senatora. Jest nim do tej pory. Teraz ubiega się o reelekcję w okręgu zielonogórskim. Jego konkurentem jest Zbigniew Kościk.

Jerzy Materna. Radnym był przez jedną kadencję w latach 1998-2002. W 2005 r. dostał się do parlamentu i zasiada w nim do tej pory. Przez pewien czas był wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Teraz stara się o poselską reelekcję. Chciał też zostać prezydentem Zielonej Góry – w 2010 r. przegrał w pierwszej turze z J. Kubickim.

Tomasz Szczepuła. Był równocześnie radnym pierwszej kadencji (1990-94) i posłem. Wycofał się z polityki w 1993 r.

Artur Zasada. To przykład kariery europejskiej. Po jednej kadencji w radzie miasta (od 2006 r.) w 2009 r. dostał się do Europarlamentu, dodajmy: jako jedyny w historii zielonogórzanin. W kolejnych wyborach nie powtórzył tego sukcesu, ale dostał się do polskiego parlamentu. Nie walczy o reelekcję.

(tc)

Zdjęcia łącznik Zielonogórski, materiały wyborcze

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki