Z dużej chmury mały deszcz?

21 Sierpień 2020
Choć w Zielonej Górze w ostatnich tygodniach koronawirus dał o sobie znać w sposób spektakularny, szczęście w nieszczęściu nas nie opuściło.

Pod koniec lipca koronawirusa zdiagnozowano u pracownika zielonogórskiego marketu budowlanego. Sklep odkażono, pracowników i ich rodziny skierowano na kwarantannę i przebadano. Łącznie aż 77 osób. Wyniki okazały się negatywne. Wszystkie.

W drugim tygodniu sierpnia bardzo podobna historia zdarzyła się w jednym ze sklepów Focus Mall. I znów: sklep zamknięto, odkażono, wymieniono pracowników, a tych z tzw. „kontaktu” posłano na kwarantannę wraz z rodzinami. 64 osoby przebadane, żadna nie złapała wirusa.

Tego samego dnia patogena wykryto u radnego sejmiku wojewódzkiego Łukasza Mejzy, był po urlopie. Wrócił na kilkugodzinną nadzwyczajną sesję sejmiku, potem na szkolenie radnych w Wiejcach, na którym było pracowicie, ale i trochę integracyjnie. Prawie wszyscy członkowie zarządu województwa, radni sejmiku, niektórzy pracownicy urzędu marszałkowskiego i inne osoby z „kontaktu” oraz ich rodziny trafili na kwarantannę. Jak informuje Katarzyna Wojciechowska z biura wojewody lubuskiego, do wczoraj (20 bm.) przebadano 33 osoby, nadal jedna osoba wykazana była jako zakażona. Radny Mejza. - Procedura trwa nadal, około 70 osób pozostaje w kwarantannie, czekają na wyniki. Dopóki sanepid nie poda ostatecznych statystyk i nie wyda decyzji dla tego ogniska, wszystko może się zdarzyć – zastrzega K. Wojciechowska.

Ledwo oswoiliśmy się z sytuacją w sejmiku lubuskim, gdy o zakażonym anestezjologu poinformował szpital w Zielonej Górze. Do odwołania wstrzymano planowe przyjęcia do tutejszego Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zawieszono działanie Centrum Urazowego, czterech pacjentów OAiIT przekazano do szpitali w Gorzowie Wlkp., Sulechowie i Nowej Soli, na wypadek konieczności przeprowadzenia pilnych zabiegów stworzono „czysty” zespół anestezjologiczny z lekarzy, którzy z zakażonym nie mieli kontaktu. Szpital we własnym zakresie przebadał ponad 140 pracowników i pacjentów, którzy mogli mieć kontakt z chorym lekarzem. Wyniki w stu procentach negatywne.

- Mamy dobre wieści. Anestezjolodzy wrócili do pracy. W czwartek o godz. 8.00 uruchomiliśmy nasze jedyne w województwie Centrum Urazowe i przywróciliśmy zabiegi planowe. Możemy mówić o zażegnanym kryzysie – mówi Robert Kowalik ze szpitala uniwersyteckiego. A prezes zarządu szpitala Marek Działoszyński na konferencji prasowej marszałka województwa reasumuje: - Ten przykład pokazuje, że nie dysponujemy rezerwami kadrowymi w momentach kryzysowych.

W czwartek 46 pracowników szpitala i osoby z kontaktu nadal przebywały w kwarantannie, 6 osób pod nadzorem epidemicznym. 25 osób przebadano, 21 osób czekało na badania (dane LUW). Jak dotąd jedna osoba zarażona. Anestezjolog, od którego to wszystko się zaczęło…

Niejeden powątpiewa: - Czterech zarażonych, przebadanych grubo ponad stu zielonogórzan, którzy się z nimi kontaktowali i wszyscy zdrowi? Mamy farta, a może to wirus nie jest aż tak zgryźliwy, jak mówią?

- Wielu o to pyta, nie pani pierwsza. Ale to nie tak – mówi K. Wojciechowska i wyjaśnia za sanepidem: - Gdy mamy do czynienia z „kontaktami z kontaktów” ekspozycja wirusa jest już słabsza.

Czyli jednak - mieliśmy szczęście. 20 sierpnia w Polsce znów odnotowano więcej zakażeń. W Lubuskiem nie lepiej, zachorował 619. Lubuszanin, doszły dwie osoby zakażone z powiatu zielonogórskiego i cztery z Zielonej Góry. Uważajcie na siebie!

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki