Wybierasz się na rower? Weź mapę!

25 Wrzesień 2020
To pozycja obowiązkowa dla miłośników jednośladów. Z nowym wydaniem mapy odkryjecie ścieżki w Zielonej Górze i okolicy oraz zaplanujecie rowerową wycieczkę.

Najnowsza mapa, oprócz tras rowerowych, zawiera też atrakcje turystyczne. Zdjęcia 35 obiektów pozwolą na zaplanowanie jesiennej wyprawy ich szlakiem.

 – Zaproponowaliśmy też dwie gotowe trasy. Obie rozpoczynają się przy dworcu PKP. Pierwsza biegnie na północ. To przyrodnicza wyprawa, m.in. przez Las Odrzański i przystań w Cigacicach. Podążając tymi ścieżkami można się odłączyć od cywilizacji – zachęca Hubert Małyszczyk, kierownik Informacji Turystycznej Visit Zielona Góra. Trasa ma około 35 km długości i prowadzi też przez system dróg leśnych oraz przeciwpożarowych.

- Druga przygotowana przez nas trasa biegnie na południe od dworca. Zahacza m.in. o Centrum Przyrodnicze, Ogród Botaniczny, Zieloną Strzałę, poprzez Dziką Ochlę, Muzeum Etnograficzne, park w Kiełpinie, wiedzie aż do pałacu w Zatoniu. Można się wybrać na taką przejażdżkę z dziećmi – przekonuje H. Małyszczyk. Ta trasa ma około 34 km długości.

Na mapie oprócz istniejących już ścieżek rowerowych, zaznaczono też zaprojektowane odcinki, które dopiero powstają. Widać, że to fragmenty, których do tej pory brakowało, by płynnie korzystać z zielonogórskich ścieżek. Są m.in. na ul. Poznańskiej, Emilii Plater, Energetyków czy Zjednoczenia.

Mapa przyda się nie tylko wytrawnym rowerzystom, ale też tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z jednośladem. Zaznaczone są na niej wypożyczalnie rowerów miejskich, więc nie trzeba korzystać ze swojego środka transportu. W przypadku awarii przydadzą się lokalizacje stacji naprawczych czy sklepów rowerowych.

Mapa ścieżek rowerowych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Okazuje się, że tradycyjne, papierowe wydania nadal nie wyszły z mody. Pierwsza, bezpłatna pula kilkuset map została już rozdana. Teraz mapki w cenie 9 zł dostępne są w siedzibie Visit Zielona Góra w ratuszu oraz w Palmiarni.

Przy okazji można zabrać ze sobą bezpłatną mapę „Kolej na rower”, dzięki której zaplanujecie rowerową wycieczkę do Nowej Soli, a nawet Wolsztyna!

Mapa rowerowa została wydana przez urząd miasta przy merytorycznym wsparciu Visit Zielona Góra.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki