Wspieraj Lubuszan, kupuj lokalnie

22 Maj 2020
Do wspierania lubuskich producentów poprzez zakup regionalnych produktów zachęca wicemarszałek województwa Stanisław Tomczyszyn oraz Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego.

Ciasto z truskawkową galaretką, kokosanki, rurki z bitą śmietaną... Ślinka już cieknie? Dla zdrowia trochę syropu z pokrzywy albo sok z brzozy. Są też drewniane meble, własnoręcznie wyplatane łapacze snów i akcesoria dla psów. Wszystkie te produkty mają dwie wspólne cechy – są wytwarzane przez lubuskich producentów i zostały wystawione na sprzedaż na Bazarku Lubuskim. To grupa na Facebooku, która działa od 8 kwietnia i zrzesza już ponad 1.400 osób. Kiedy targowiska i sklepy były nieczynne, miała ułatwić dotarcie do lokalnych przedsiębiorców i zakup ich produktów. Jednak nawet po wprowadzonych przez rząd poluzowaniach, nadal ma się dobrze i na tym „targowisku online” codziennie można znaleźć nowe oferty.

Bazarek to pierwszy z etapów akcji „Wspieraj lubuskich producentów, kupuj lokalnie”. Jej organizatorami są: Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze oraz Rada Programowa Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego, przy wsparciu wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna. - Akcja ma uświadomić jak ważne jest w obecnym czasie wspieranie lokalnej działalności i zachęcić do robienia zakupów u lokalnych podmiotów. Warto podkreślić, że korzyści płynące z akcji są obustronne. Sprzedający mają możliwość sprzedaży swoich produktów na otwartych już targowiskach. Kupujący zaś mogą nabyć regionalne, wysokiej jakości produkty – tłumaczy S. Tomczyszyn.

Informowanie o czynnych targowiskach to kolejny etap akcji. LCPR nawiązało kontakt z blisko 40 urzędami miast i gmin z województwa lubuskiego, a mapka czynnych targowisk wraz z godzinami otwarcia znajduje się na stronie www.lcpr.pl, w zakładce Aktualności. - Dzięki otwartym targowiskom istnieje możliwość sprzedaży regionalnych produktów od lubuskich producentów. Jest to jedna z gałęzi, w której mieszkańcy mogą pokazać swoją solidarność i kupować produkty wytwarzane na terenie Ziemi Lubuskiej. Zdaję sobie sprawę jak ważny dla nas jest biznes lokalny, który napędza lokalną gospodarkę. – przyznaje S. Tomczyszyn.

W ramach akcji „Wspieraj lokalnych producentów, kupuj lokalnie” będzie również promowana możliwość uzyskania certyfikatu Producenta Lubuskiego oraz zostanie przeprowadzony konkurs, w którym zdobyć będzie można tytuł: Produkt Lubuski.

- Dzisiaj jest czas, aby wesprzeć ludzi z sąsiedztwa. Ważna jest świadomość dokonywanych wyborów, w tym również w kwestii miejsc robienia zakupów. Zachęcam do wspierania lokalnych producentów i apeluję o solidarność w tym trudnym czasie – podsumowuje S. Tomczyszyn. 

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki