Winobranie inne niż zwykle

7 Sierpień 2020
Tak zapowiada prezydent i uchyla rąbka tajemnicy: będzie Miasteczko Winiarskie i Breakowisko, ale nie będzie tradycyjnego korowodu!

Organizatorzy od kilku miesięcy zastanawiali się nad tym, jak zorganizować Dni Zielonej Góry w dobie panującej pandemii. I czy w ogóle… Na początku maja Agata Miedzińska, szefowa Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, zapowiadała na łamach „Łącznika”: - Na pewno uczynimy zadość tradycji Winnego Grodu. Jednak Winobranie zdecydowanie nie będzie takie, do jakiego przywykliśmy - tłumne i huczne, zorganizowane w formacie imprezy masowej.

Mniej okazałe, nie oznacza, że nudne. Koronawirus poprzeczkę przed ZOK ustawił wyżej niż zwykle, wymuszając na organizatorach Winobrania rezygnację z utartych rozwiązań i poszukiwanie nowych. Te zaś, ujawnione przez prezydenta miasta, bardzo nam się spodobały. Choćby fakt, że po raz pierwszy w tym roku podczas Dni Zielonej Góry nikt i nic nie będzie robił winiarzom konkurencji w sąsiedztwie zielonogórskiego ratusza. Winobranie to w końcu przede wszystkim święto wina i winiarzy, będą więc w tym roku jego głównymi bohaterami! I choć Miasteczko Winiarskie tradycyjnie ulokuje się dookoła ratusza, tym razem zamieni się ono w miejsce prawdziwej degustacji win, spotkań, rozmów i odpoczynku przy lampce wina i akompaniamencie nienachalnej muzyki, delikatnie serwowanej przez lokalnych DJ-ów. Nam w to graj! Gdy jeden zmysł odpoczywa (słuch), drugi się wyostrza (smak)…

Tym razem całą oprawę muzyczną Winobrania organizatorzy w całości przeniosą na wyremontowany w tym roku plac Teatralny. To tu odbędą się wszystkie winobraniowe koncerty. Na scenie wystąpią wyłącznie artyści związani z Zieloną Górą: ci którzy tutaj tworzą albo stąd pochodzą. - Nie zabraknie znanych nazwisk, ale zaprezentujemy również nowe brzmienia – zapowiada Janusz Kubicki, na razie nie zdradzając żadnych konkretów. Cudze chwalimy, swego nie znamy? Przekonamy się!

Dla wszystkich zielonogórzan hołdujących winobraniowej tradycji też jest dobra wiadomość: częścią tegorocznego świętowania będzie jarmark, dla dzieciaków wesołe miasteczko i warsztaty w Ogrodzie Botanicznym, a dla wszystkich Winobraniowe Breakowisko, czyli tańce i animacje w podwórku przy ul. Żeromskiego. – Wszystko to z zachowaniem zasad wynikających z reżimu sanitarnego – zastrzegają organizatorzy. To z jego powodu, by umożliwić nam zachowanie dystansu społecznego, tegoroczny jarmark będzie mniejszy aż o 2/3 stanowisk. Dobrze by było, gdyby na tych przestrzennie rozluźnionych straganach swoje wyroby również zaprezentowali przede wszystkim nasi lokalni wytwórcy.

Największa zmiana? W tym roku korowód obejrzymy tylko na filmach. Będzie to „podróż sentymentalna”, bo w pokazie zorganizowanym w kinie letnim na placu Teatralnym zobaczymy kolorowe pochody z minionych lat. Brak tegorocznego korowodu będzie próbował nam zrekompensować sam Bachus. Podobno Bachantki już szykują mu przyłbice i wygodne buty, a on sam opracowuje trasę swojej najdłuższej marszruty przez ulice starej i nowej Zielonej Góry. Tym razem jeszcze bardziej niż zwykle zbrata się z mieszkańcami Winnego Grodu.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki