Wielka porcja wiosennej zabawy!

17 Maj 2019
Imprez, dla których warto „zdradzić” na chwilę wysłużony fotel jest tyle, że nie skończy się na jednym skoku w bok! Kalendarz pęka w szwach od atrakcji. Przed nami nocne zwiedzanie muzeów, festiwal piwa, koncerty gitarowe a na horyzoncie Bachanalia! To co, wychodzimy z domu?

NOCKA W MUZEUM

To tylko jedna noc, a muzealnych propozycji kilka! Świętujemy XIII Europejską Noc Muzeów. Trzeba się zdecydować na jedną lokalizację albo kursować w sobotę, 18 maja, pomiędzy placówkami.

* Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na Węgierską Noc, podczas której będziemy mieli okazję poznać bliżej historię, kulturę i tradycje tego narodu. Na początek, o 17.00, przed gmachem MZL wystąpi Kapela Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy. 17.15 - „Historia Węgier” - wykład ilustrowany ambasadora Ákosa Engelmayera i Jánosa Tischlera. 17.30 – „Kąkole, bławatki i maki od niepamiętnych czasów zdobiły ludowe wianki, pasy i serdaki” - warsztaty plastyczne. 18.00, przed gmachem – „Kociołkowanie”, warsztaty gotowania. 18.30 – „Nie tylko Omega”, wykład o węgierskiej muzyce rockowej. 18.30 - rozmowa o węgierskiej piłce nożnej. 19.00 - otwarcie wystawy „Hungarikum sztuka ludu Matyó” i „W jak Węgry, W jak wino” oraz konkurs wiedzy o Węgrzech. 20.00 - wykład o fotografii węgierskiej. 21.30 (rejestracja) - HungAry Bistro! –węgierska kuchnia, kultura i wino. 21.00 - Hungarian shorts – pokaz krótkometrażowych i animowanych filmów węgierskich. 23.00 - występ Kapeli Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy. Szczegóły na stronie http://mzl.zgora.pl/2019/05/18/wegierska-noc-w-muzeum/

* Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym raczyli się nasi przodkowie, wybierz się do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. O 15.00 ruszamy w podróż kulinarną przez wieki. Impreza pt. „Ab ovo ad mala” potrwa do 21.00. O 15.15 – wykład pt. „Skąd wiemy, co jadali nasi przodkowie?”. Od 15.45- - warsztaty, pokazy i degustacje, gra terenowa. O 17.00 – pląsy w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy. O 17.30 - ciąg dalszy warsztatów i pokazów. O 19.00 biesiada przy muzyce zespołu Koło Jana, ognisko z kiełbaskami. O 16.00, 17.30 oraz 19.00 zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (zbiórka w holu).

* Na widowiskowe pokazy od 18.00 do 22.00 zaprasza Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Wystrzał z bombardy da znak do rozpoczęcia! 18.30 – pokaz jazdy kaskaderskiej, 19.30 – walki i obyczaje rycerskie, 20.15 – działanie wyrzutni rakiet 2K11 Krug, 20.30 –strzelanie z broni przeciwpancernej, 21.00 – dawne tańce rycerskie. O 21.30 pokaz świetlno-muzyczny przy odpalonym czołgu T-72, o 21.45 - działanie miotacza płomieni. Przez cały czas będzie można zwiedzać wystawy „34. Brygada Kawalerii Pancernej” oraz „Rekonstrukcja moja pasja”, zaprezentuje się KTO ROSOMAK z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, czynne będą stoiska modelarskie, krótkofalowców oraz gastronomiczne. Prowadzona będzie też sprzedaż cegiełek na konserwację eksponatów. Do LMW można będzie dojechać darmowymi autobusami MZK. Szczegóły na stronie http://www.muzeum.drzonow.eu/

* „Bajkowy zwierzyniec” czeka na najmłodszych i ich opiekunów w Muzeum Ilustracji Książkowej (Biblioteka Norwida). W godz. 19.00-22.00 zwierzęta wyruszą w morską podróż na żaglowcu ze starej balii (zajęcia literacko-plastyczne). Goście będą rozwiązywać też zagadki, rebusy i krzyżówki, poznają czarną sztukę odbijania grafik, zwiedzą ekspozycję muzeum.

FESTIWAL SMAKOSZY I MELOMANÓW

Tego jeszcze w naszym mieście nie było! Od 17 do 19 maja, na pl. Bohaterów odbędzie się pierwsza edycja Lotnego Festiwalu Piwa.

– Przygotujcie się na prawdziwe święto jedzenia i muzyki! – zachęcają organizatorzy. – Oprócz rzemieślniczych browarów, na festiwalu pojawią się też food trucki z jedzeniem z całego świata. Będzie scena, na której zobaczycie interesujących artystów, ale również naszych ekspertów, od których dowiecie się m.in. ile tak naprawdę kosztuje produkcja piwa, jak je degustować oraz od czego zacząć przygodę z kraftem. Będą też degustacje i konkursy z nagrodami.

Wstęp darmowy. Godziny otwarcia: piątek - 15.00-22.00, sobota – 12.00-22.00, niedziela – 12.00-20.00.

WIECZORY Z GITARĄ

Ruszył XV Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Święto gitary klasycznej w tym roku odbywa się od 16 do 19 maja.

Koncert inaugurujący odbędzie się w Filharmonii Zielonogórskiej, w piątek, 17 maja, o 19.00. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej oraz Ahmed Dickinson Cardenas, Kitharsis Guitar Duo, Alexandra Petrişor & Dragoş Horghidan, Erlendis Quartet, José Valente. Bilety w MUZ-ART oraz w FZ (godzinę przed koncertem). W sobotę, 18 maja, na koncert „Gitary u Luteranów” można się wybrać do kościoła ewangelicko-augsburskiego, o 19.00 wystąpią Katarzyna Smolarek oraz Tomasz Radziszewski. W niedzielę, 19 maja, o 12.00, w Piwnicy Artystycznej Kawon wystąpi zespół Morte Plays. Więcej na stronie www.ltg.com.pl

WYPRAWA DO ŚWIATA ROŚLIN

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza w sobotę, 18 maja na wydarzenie „Fascynujący Świat Roślin”.

Będą dwie wycieczki po ogrodzie, poprowadzi je Sebastian Pilichowski. Pierwsza w godz. 11.00-12.00, druga - 12.00-13.00. Zbiórka przy stawie. Z kolei „Warsztat BIO-graficzny”, odbędzie się w godz. 13.00-15.00 oraz 15.00-17.00. To warsztaty plastyczne inspirowane prostą techniką graficzną i bogactwem świata roślin, ddbędą się na polanie w centrum ogrodu. Na wycieczkę i warsztaty obowiązują limity miejsc. 18 maja, na portierni będą dostępne talony. Do jednego biletu przysługuje jeden talon na wycieczkę i jeden na warsztaty.

BACHANALIA

W poniedziałek, 20 maja, studenci rozpoczynają swoje święto. I będą się bawić aż do soboty! Do wspólnych uciech zapraszają wszystkich mieszkańców.

Rzućmy okiem na program Dni Kultury Studenckiej. Przez cały tydzień nie zabraknie stałych, ulubionych punktów programu, ale i nowości. Poniedziałek, 20 maja, m.in.: Parada Bachanaliowa (12.00, ul. Szafrana 4), Bachanaliowy Gigantoball III (18.00, kampus B), Wielkie Grillowanie (19.00, al. Wojska Polskiego). Wtorek, 21 maja, m.in.: Bieg o Puchar JM Rektora UZ (10.30, stadion UZ), Zmagania Akademików (15.15, boisko, kampus A), Stand Up Polska (19.30, aula UZ). Środa, 22 maja, m.in.: Mistrzostwa Flanek (16.00, boisko przed DS Ziemowit), V Gala Laur Naukowca (19.00, Lubuski Teatr).

Czwartek i piątek to dwa dni koncertowe, scena od 17.00 na stadionie UZ przy ul. Wyspiańskiego. 23 maja wystąpią: Taxita, DJ Soina, Quebonafide, Organek. 24 maja wystąpią: Ted Nemeth, O.S.T.R., Nosowska, DJ Hazel&Drum.

W sobotę, 25 maja, o 13.00 wystartuje I Wielki Bieg Pokonać Raka (start urząd marszałkowski). Szczegóły na stronie bachanalia.pl

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki